www.xadrezourense.com

 

 www.xadrezourense.com  

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: https://gestiondecuenta.com/Count.cgi?ft=0&frgb=FF0000&dd=B|df=xadrezourense.com

NOTICIAS  E  ACTUALIDADE

CURSO DE XADREZ 2022 – 2023 / (Táboa de grupos e horarios) 

 

Clases de ajedrez en Ourense , clases de xadrez en Ourense, clases de ajedrez ourense, clases xadrez ouresne, clases ajedrez ouresne, clubs de ajedrez Ourense, clubs ajedrez ourense, clubs xadrez Ourense, clubs xadrez Ourense, clases ajedrez en ourense

 

Actualización

9 de agosto de 2022

***

 

 

INFORMACIÓN COMPLETA CURSO 22-23

 

Ver imaxe ampliada

 

     

Información e contacto

traxerxadrez@hotmail.com

655 996 806   -  675 08 09 20

 

   

Garantía de profesionalidade

  ¡ Exixe que as túas clases, as dos teus fillos, as da túa ANPA ou Centro

 de ensino as imparta un profesional titulado no ensino do xadrez !

   Ver técnicos e titulacións 2022

 

 Escola de Xadrez Ourense, (mapa)

 

 

     

Ver información Clases Xadrez Colexios

 

                 

 

**

 

 

 

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Anagrama.Deputacion..JPG

www.depourense.es

 

           

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Anagrama.CMD..JPG

www.deportesourense.com

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Anagrama.Deporte.Galego.Xunta..JPG

deporte.xunta.gal

 

 

 

 

 

Clases de xadrez en Ourense     Profesores de ajedrez Ourense      

Escola xadrez Orense      E  scuela de Ajedrez

 

** Trailer do curso online “XOGADE”

 “Xuntándonos para Xogar” – C.D. Xadrez Ourense   (ver trailer)

 

** Conferencia G.M.Iván Salgado 3.9.21

Beneficios intelectuais do xadrez – ver vídeo

 

** Conferencia do Psicólogo Carlos Martínez 6.9.21

Beneficios psicolóxicos do xadrez – ver vídeo

 

** Conferencia G.M. Josep Oms 3.9.21

Un exemplo de ensino do xadrez – ver vídeo

 

***

           

 

 

 

 

INFORMACIÓN COMPLETA CURSO 22-23

 

Ver imaxe ampliada

 

     

Información e contacto

traxerxadrez@hotmail.com

655 996 806   -  675 08 09 20

 

   

Garantía de profesionalidade

  ¡ Exixe que as túas clases, as dos teus fillos, as da túa ANPA ou Centro

 de ensino as imparta un profesional titulado no ensino do xadrez !

   Ver técnicos e titulacións 2022

 

 Escola de Xadrez Ourense, (mapa)

 

 

     

Ver información Clases Xadrez Colexios

 

                 

 

**

 

 

 

 

 

 

 

 

Os Sub18 e Sub10 de Club Xadrez Ourense aproban con nota en Salobreña (Granada)

Laura Gómez, Marcos Vázquez, Adrián Velasco, Xacobe Conde, Iván Dopazo e Daniel Manrique aprobaron con nota no nacional de idades 2022

 

A localidade granadina de Salobreña acolleu un ano máis os campionatos nacionais das distintas categorías previas á absoluta, dende sub8 (prebenxamín) ata sub18 (alevín), cunha gran participación ourenssana, en especial dos deportistas de Club Xadrez Ourense.

Os xuvenís puxeron o peche o pasado 7 de agosto aos campionatos nacionais por categorías, que dan ao nacional individual absoluto que arranca en Linares o día 11, no que tomarán parte ata 6 xadrecistas do Club Xadrez Ourense, entre eles o bicampión nacional senior nas pasadas edicións de 2013 e 2017, Iván Salgado.

Respecto ao nacional sub18, hai que destacar a positiva actuación, entre outros, de Iván Dopazo na modalidade nacional rápida individual, na que Iván rematou cun soberbio Score de “+50”, empatando ao posto 50ª de entre 169 participantes. Nesta modalidade rápida hai que mencionar tamén as actuacións de Xacobe Conde (73º con 5 puntos), Marcos Vázquez (83º con 4,5 puntos), Adrián Velasco (124º) e Laura Gómez, (134ª cun score de “+27”).

No tocante á modalidade de xadrez clásico, Xacobe Conde rematou empatado no posto 58 con 5 puntos, mentres que Marcos Vázquez, tamén con 5 puntos, acadou un excelente “+38”. Pola súa banda, Velasco, Dopazo e Laura Gómez (que rematou con ​​“+30”) finalizaron respectivamente nos postos 140, 152 e 176 de entre os máis de 200 participantes.

Noutras categorías disputadas con anterioridade e en referencia ao papel dos xuvenís ourensáns, cabe destacar o posto 126 do xadrecista da Universidade de Ourense Rodrigo Arias, na categoría sub16 disputado a finais de xullo, mentres que Pura Diéguez (do Benchoshey Club ), e aínda na categoría sub14, rematou respectivamente nos postos 114 e 102 en rápidas e clásicas, respectivamente.

Mención especial merece o gran protagonismo ourensán na categoría sub10, na que participaron os ourensáns Daniel Manrique, Rodrigo Cid, Laura Diéguez e Clara Montero. Na categoría de xadrez clásico, o máis destacado, con 5 puntos, foi Daniel Manrique (Club Xadrez Ourense), aínda sub-9, que rematou empatado no posto 45 entre os 153 participantes. Pola súa banda, Rodrigo Cid (Do Xadrez Benchoshey de Pereiro de Aguiar), con 4 puntos, cara ao centro da táboa.

Pero a boa nova para o xadrez base ourensán foi o excepcional 12º posto sub-10 de Daniel Manrique (en representación do 6º sub-9 en España) na modalidade rápida, na que logrou subir o seu ránking internacional ata 40 puntos. Modalidade, esta de rápidos, na que participaron ata 139 participantes de todas as comunidades autónomas e na que Manrique realizou un soberbio sprint final, gañando as 3 últimas roldas ante rivais de maior elo, o que o levou ao 9º posto compartido sub 10. e ao 6º entre os sub-9.

Un total de 21 participacións ourensás nas nacionais de idades, ás que se suman outras tantas en categoría sénior (7 en cada unha das 3 modalidades: clásica, rápida e blitz), sumando un total de 42 participacións ourensás nos nacionais de Salobreña e Linares, destacando as nada menos que 28 participacións de Club Deportivo Xadrez Ourense, que volve a situarse como entidade galega de referencia nestes campionatos de España individuais de 2022.

 

Ver clasificación Cto. España Sub18 rápido

Ver clasificación Cto. España Sub18 clásico

Ver clasificación Cto. España Sub10 rápido

Ver clasificación Cto. España Sub10 clásico

 

La Región, 8 de Agosto

Faro de Vigo, 8 de Agosto

Cadena Ser, 8 de Agosto

La Región, 13 de Xullo

La Voz de Galicia, 13 de Xullo

La Voz de Galicia, dixital, 12 de Xullo

Faro de Vigo dixital, 12 de Xullo

 

Alba Pérez, Xulio del Prado e Yudania Hernández, coa selección Galega en Cantabria

Xulio del Prado, Yudania Hernández e Alba Pérez, compañeiros de club en Isla (Cantabria)

 

O Nacional de Seleccións Autonómicas Sub-16 tivo lugar entre o 23 e o 26 de Xuño en Isla, (Cantabria), nunha competición que reuniu ás 17 comunidades autónomas que desprazan a terras cántabras ao mellor dos seus xadrecistas en idade cadete.

Club Xadrez Ourense, foi parte importante da selección, xa que dous dos catro xadrecistas titulares que nutriron a selección galega cadete son compañeiros do Club Xadrez Ourense: a xoven Alba Pérez Salgado (2007) e o xa Mestre da FIDE Xulio del Prado Rodríguez (2007). Ambos sumaron un excelente rendemento, acadando as porcentaxes individuais máis altas para Galicia, cun 75% e 66% dos puntos en liza, respectivamente.

Galicia rematou na 6ª posición, posición discreta polos méritos amosados ​​polos cadetes galegos, que aínda que lograron cómodas vitorias ante Murcia ou Navarra, caeron pola mínima ante Castela e León ou Cataluña. Se a isto lle sumamos o meritorio empate (2-2) ante o Madrid e a vitoria na última xornada ante os motivados anfitrións de Cantabria por un axustado 1,5 a 2,5, suman 7 puntos para o noso equipo.

O resto da embaixada ourensá completouno a adestradora Yudania Hernández, (tamén do Club Xadrez Ourense), quen non puido desempeñar mellor o seu papel técnico xa que dirixiu con éxito ao outro equipo da nosa terra, un moi novo equipo galego infantil que rematou campión da competición por diante dos favoritos Madrid e Cataluña, (prata e bronce, respectivamente), a pesar de comezar co número 4 da clasificación inicial.

 

Ver Clasificación completa

La Región, 28 de Junio

Cadena Ser, 28 de xuño, dixital

Faro de Vigo, 24 de xuño, dixital

 

A XIII Copa Maristas convertiuse no torneo escolar máis grande de Galicia post-pandemia

 

 

O sábado 4 de xuño tivo lugar no pavillón polideportivo do Centro Maristas de Ourense a XIII edición da Copa Maristas Galicia de Xadrez Escolar na que se deron cita cerca de 200 xóvenes participantes, no que se convertiu no torneo de xadrez escolar máis grande de Galicia disputado ata o momento tras a pandemia, con maior participación incluso que outras bonitas e importantes iniciativas recentes coma os torneos disputados xa post-pandemia en Vilagarcía, A Guarda ou Silleda, que tamén superaron con creces os 100 participantes escolares.

 

Club Maristas Ourense e Club Xadrez Ourense organizaron un evento que contou co patrocinio do Consello Municipal de Deportes, Secretaría Xeral para o Deporte – Xefatura de Servizo de Ourense e APAMAR.

 

Este evento, que xa foi o máis participativo de España en 2013 e 2014, “resucita” tras a pandemia cunha edición de transición para edicións futuras nas que a organización ten vontade de volver a reunir aos 350 xóvenes que fixeron desta cita deportiva a máis grande do panorama nacional.

 

En categoría sub18 resultou vencedor Óscar Fernández do xadrez Mos de Pontevedra, en categoría sub14 o ouro foi para Mateo Dibuja do Liceo Recreo, Joel Cid Barrio (Xadrez Ourense) foi o gañador en sub12, Rodrigo Cid do Benchoshey conquistou a categoría sub10, mentres que Pablo Orgeira (Xadrez Ourense) foi o gañador na categoría sub8.

 

A organización dispuxo trofeos-recordatorio para todos os participantes, 50 premios especiais aos mellor clasificados de cada categoría e numerosos sorteos de regalos entre os que destacaron bicicletas, televisores ou tablets dixitais, entre outros.

 

Por clubs, o máis galardonado no medalleiro foi Club Deportivo Xadrez Ourense con 8 metais, seguido do Benchoshey de Pereiro de Aguiar con 3 metais, Ramiro Sabel de Ponteareas con 2, e Mos-Pontevedra e Liceo Recreo con 1 metal, respectivamente.

 

A xoven deportista Alba Pérez Salgado de Club Xadrez Ourense que cursa estudos no centro Maristas foi recoñecida por a súa convocatoria coa Selección Galega que viaxará a Cantabria o vindeiro día 22 ao nacional por autonomías.

 

VER CLASIFICACIÓNS COMPLETAS

 

VER MEDALLEIRO POR CLUBS

Ver vistas panorámicas evento      -   Ver galería de pódiums dos gañadores

 

La Región, 7 de xuño

La Región, 7 de xuño (portada)

Faro de Vigo, 7 de xuño

La Voz de Galicia, 7 de xuño

La Región, 22 de xuño

La Voz de Galicia, 2 de xuño

La Región, 2 de xuño

Faro de Vigo, 2 de xuño (dixital)

 

 

Club Xadrez Ourense, acariciou o “doblete” autonómico por equipos na tempada 2022

Club Deportivo Xadrez Ourense "A", segue a colleitar éxitos nesta campaña 2022. Fai un mes que se proclamba campión da Liga Autonómica de División de Honra, superando no play-off

final ao Sanxenxo "Inter-rías". Nesta ocasión,  o domingo día 22 de Maio, proclamouse en Padrón subcampeón da COPA XUNTA DE GALICIA de clubs, nunha forte competición á que 

acudiron 34 escuadras do panorama autonómico, únicamente superados por un inspirado Xadrez Rianxo que foi o vencedor, e por diante de fortes escuadras coma o Xadrez Pontevedra

ou o propio Sanxenxo "Inter-rías".

Tamén hai que salientar o posto 13º do Benchoshey de Pereiro de Aguiar (recentemente ascendido á división de Honra autonómica), así como o 18º lugar do Universitario de Ourense

"A", entre os 34 equipos participantes.

Un día antes, o sábado 21 de Maio, tivo lugar a Copa Galicia de Clubs en categoría cadete, que citou ata 14 escuadras participantes. O máis salientable foi o papel do Xadrez Ourense

Cadete, con 8 puntos, que malia rematar empatado ao 3º posto, xunto con outros 5 equipos, por caprichos do sistema de desempate rematou no 7º posto. A destacar o importante papel

do Xadrez Ourense promesas, que alineando maioritariamente deportistas alevíns e benxamíns, logrou un meritorio 11º posto con 6 puntos. Pola súa banda o Benchoshey Cadete

rematou 13º con 2 puntos.

 

Ver clasificación Copa Xunta de Galicia de equipos Sénior 2022

Ver clasificación Copa Xunta de Galicia de equipos Cadete 2022

 

La Región, 31 de maio

Faro de Vigo, 25 de maio

Región, 24 de maio

Voz de Galicia, 24 de maio

 

14 deportistas de Club Xadrez Ourense nos autonómicos de blitz e rápidas

Entre os días 7 e 8 de Maio disputáronse en Padrón os autonómicos individuais de Blitz e rápidas, coa participación de 14 deportistas do noso Club.

Salientar o 4º posto compartido do M.F. David Gómez Diéguez na modalidade de Blitz e o 8º posto compartido do M.F. Xulio del Prado na modalidade de rápidas.

Ver clasificación Cto. Galego de Blitz 2022

Ver clasificación Cto. Galego de Rápidas 2022.

Club Xadrez Ourense “A” campión de Liga Galega de División de Honra 2022

O sábado 23 de abril tivo lugar o play-off final da Liga Autonómica de Clubs de Xadrez, unha competición que reuniu de xaneiro a abril a 208 equipos de 92 clubs e a máis de 1.000 xadrecistas ao longo de 3 meses.

O fermoso recinto do auditorio de Vilagarcía acolleu a gran final entre o Club Xadrez Ourense A (campión do grupo sur) que se enfrontou ao potente Sanxenxo Interrías - Fontecarmoa de Vilagarcía (campión do grupo norte), nun recinto impecablemente equipado. O encontro foi retransmitido por internet e contou coa presenza de numeroso público asistente nas bancadas.

Ambos equipos xa foron campións en pasadas edicións da liga autonómica e son os equipos galegos que xogarán en a primeira división de clubs nacionais o próximo verán.

A xornada foi vibrante e moi igualada, despois de algo máis de 4 horas de intensa batalla nos 6 taboleiros, o Club Xadrez Ourense acadou un triunfo moi traballado tras lograr un empate 3-3 e vencer aos locais por coeficiente de desempate, (sistema holandés), logrando así a segunda liga autonómica de honra que gaña o Club Xadrez Ourense, que xa acadara o seu primeiro título en 2017.

Polo que respecta ao resto de coxuntos ourensáns na división de honra hai que facer mención ao segundo posto de grupo do Xadrez Verín e o cuarto xeral e ao descenso do Liceo Recreo tras caer no play-off pola permanencia ente o Círculo Ferrolán.

Xa na Primeira División Galega hai que destacar outra boa nova para o xadrez provincial, xa que o Benchoshey Club de Pereiro de Aguiar, conseguiu superar ao forte equipo do Recatelo de Lugo por un apretado 2,5 a 1,5 que deu aos locais. Hai que destacar que os dous equipos de Xadrez Ourense mantivéronse na categoría para 2023.

En Segunda, o Club Xadrez Ourense “D” foi subcampión de liga, e estivo a piques de arrebatarlle o ascenso ao Círculo de Chantada, mentres que en terceira división o Xadrez Ourense “E” non perdoaba e proclamábase campión, logrando o ascenso a segunda para 2023.

 

VER CLASIFICACIÓNS COMPLETAS LIGA GALEGA DE XADREZ 2022

La Región, 3 de Maio

La Región, 3 de Maio II

Faro de Vigo, 28 de Abril

Voz de Galicia, 26 de abril

Faro de Vigo, 19 de abril

La Región, 19 de abril

Faro de Vigo, 5 de abril

La Región, 5 de abril

Voz de Galicia, 5 de abril

La Voz de Galicia, 28 de marzo

La Región, 28 de marzo

La Región, 15 de marzo

La Región, 9 de marzo

Voz de Galicia, 8 de marzo

Faro de Vigo, 23 febreiro

Voz de Galicia, 22 de febreiro

 

(Faro de Vigo, 28 de abril) https://www.farodevigo.es/deportes/ourense/2022/04/28/xadrez-ourense-campeon-division-honor-65474385.html

(Cadena ser, 25 de abril) https://cadenaser.com/2022/04/25/club-xadrez-ourense-campeon-de-la-liga-gallega-de-division-de-honor/

(Región, 16 marzo)  https://www.laregion.es/articulo/mas-deporte/xadrez-ourense-continua-lider-division-honor/202203162255531115495.html

(Cadena Ser, 16 de marzo) https://cadenaser.com/2022/03/16/liga-gallega-de-ajedrez-2022/

(Faro de Vigo, 23 de marzo) https://www.farodevigo.es/deportes/ourense/2022/03/23/xadrez-ourense-xadrez-verin-encabezan-64164471.html

(Voz de Galicia, 29 de marzo) https://www.lavozdegalicia.es/noticia/ourense/verin/2022/03/29/xadrez-ourense-verin-dominan-division-honor-sur/0003_202203O29C5994.htm

(Voz de Galicia, 6 de abril) https://www.lavozdegalicia.es/noticia/ourense/ourense/2022/04/06/xadrez-ourense-disputara-titulo-gallego-sanxenxo/0003_202204O6C5992.htm

(Faro de Vigo, 29 de marzo) https://www.farodevigo.es/deportes/ourense/2022/03/29/xadrez-ourense-xadrez-verin-miden-64397014.html

(Región, 5 de abril) https://www.laregion.es/articulo/deporte-local/xadrez-ourense-gano-derbi-jugara-play-off-titulo/202204052339501120556.html

(Cadena Ser, 5 de abril) https://cadenaser.com/2022/04/05/xadrez-ourense-a-campeon-de-la-division-de-honor-grupo-sur/

(Región, 22 de abril) https://www.laregion.es/articulo/deporte-local/ourensanos-mucho-juego-final-liga-galega/202204222205021124777.html

(Voz de Galicia, 26 de abril) https://www.lavozdegalicia.es/noticia/ourense/2022/04/26/xadrez-ourense-titulo-autonomicorosalia-avanza-play-off-tras-ganar-penasco/0003_202204O26C5992.htm

(Faro de Vigo, 23 de abril) https://www.farodevigo.es/deportes/ourense/2022/04/23/ajedrez-provincial-enfrenta-ultima-jornada-65292273.html

 

 

 

 

Campionato Provincial Escolar por equipos 2022

O domingo 24 de abril tivo lugar en Expurense a edición 2022 do campionato provincial escolar por equipos “XOGADE”, coa presenza de 20 equipos representantes de colexios e clubes da nosa provincia nun evento organizado pola Secretaría Xeral para o Deporte e coa dirección técnica de Club Xadrez Ourense.

Máis de 130 mozos e mozas abarrotaron expourense durante a a xornada dominical do 24 de abril, repartidos en tres categorías: ESO, (Infantil-Cadete), Alevín e Benxamín.

En Categoría Infantil-Cadete o triunfo foi para o Xadrez Ourense Kaspárov, en Alevín para o Xadrez Ourense Carlsen mentres que en Benxamín foi o Benchoshey “Cecilia González” o equipo vencedor.

No terreo individual, os vencedores respectivamente foron Alba Pérez (Xadrez Ourense), Joel Cid (Xadrez Ourense) e Brais Vázquez (Burgas – Carballiño).

Ver Clasificación Infantil-cadete

Ver clasificación alevín

Ver clasificación benxamín

 

La Región 10 de Maio

Ver nota de prensa (La Región 26 de abril)

 

 

A prata sénior de Dávid Gómez o máis salientable dos Ctos. Galegos de Semana Santa.

Club Xadrez Ourense enviou a un total de 23 deportistas aos autonómicos sénior, sub16, sub12 e sub10

Durante a Semana Santa acudiron a padrón un total de 23 deportistas de CLUB XADREZ OURENSE, 14 deles ás categorías sub10 e sub12 que tiveron lugar entre o 9 e o 11 de abril, e outros 9 ás categorías sénior e sub16 que se desenvolveron entre o 13 e o 16 de abril. Xunto cos 12 enviados ás categorías sub18 e sub14 o pasado entroido, suman 35 participacións, ata o momento (á falta dos galegos de rápidas e blitz)

O máis salientable foi a prata sénior de David Gómez Diéguez, categoría na que tamén hai que salientar o excelente 7º posto de Martín Gómez Carreño, de entre os 91 participantes.

En categoría Sub16 a máis destaca do club xadrez Ourense foi Alba Pérez Salgado que estivo a piques de conseguir pódium feminino, rematando no 5º posto finalmente desta categoría.

 

Entre os sub12 o máis salientable foi Antón Lorenzo, que viaxaba a Padrón coma campión provincial, e que rematou no posto 23º.

Pola súa banda, os xóvenes ourensáns realizaron unha positiva actuación en sub10, xa que Miguel Fidalgo e Roi Fernández, remataron 4º e 6º respectivamente, nunha categoría na que ainda estarán o ano próximo, igual que Daniel Manrique (11º).

Ver Clasificación senior

Ver Clasificación sub16

Ver Clasificación sub12

Ver Clasificación sub10

 

La Región, 28 de abril

La Voz de Galicia, 20 de abril

Faro de Vigo, 19 de abril

La Región, 19 de abril

La Región, 19 de abril, contraportada

La Región, 8 de marzo I

La Región, 8 de marzo II

La Región, 8 de marzo III

La Región, 7 de marzo

La Voz de Galicia, 15 de febrero

 

Voz De Galicia 4 de abril  https://www.lavozdegalicia.es/noticia/santiago/padron/2022/03/04/ajedrez-medalla-bronce-autonomica-sub-18-laura-gomez/0003_202203O4C6991.htm 

 

Faro de Vigo 1 de marzo  https://www.farodevigo.es/deportes/ourense/2022/03/01/ajedrecistas-ourensanos-ponen-autonomico-63284665.html

 

Faro de Vigo 4 de marzo   https://galego.farodevigo.es/deportes/ourense/2022/03/04/ajedrez-ourensano-inundo-padron-63415443.html

 

 

Un bronce en sub18, botín da nutrida embaixada ourensana nos autonómicos Individuais de Padrón

Entre os días 26 de Febereiro e 1 de Marzo a localidade de Padrón acolleu os campionatos galegos individuais das categorías sub18 (xuvenil), sub14 (infantil) e sub8 (prebenxamín), nas que tomaron parte ata 18 xóvenes xadrecistas ourensáns.

Malia as importantes baixas por estudos de varios dos mellores xuveniles do club xadrez Ourense, Xulio del Prado (Mestre Fide),  Xacobe Conde, ou Marcos Vázquez, os deportistas de Xadrez ourense tiveron unha meritoria actuación.

A embaixada ourensana arrancou postos moi positivos, como foron o bronce individual feminino sub 18 de Laura Gómez Carreño (Xadrez Ourense), que terá plaza directa para o nacional de Andalucía no vindeiro verán, tamén hai que resaltar o 5º posto de Miguel Reza (Universitario de Ourense), dentro dos sub18.

Dentro desta categoría sub18,  hai que destacar tamén o 10º posto (empatado ao 5º), de Iván Dopazo, (Xadrez Ourense), todavía xuvenil de primeiro ano, e o 4º posto feminino de Alba Pérez Salgado.

Xa dentro da categoría sub14 o máis salientable foi o 20º posto (empatado ao 15º) de Pura Diéguez (Benchoshey de Pereiro de Aguiar). Como dato relevante incidir na sorprendente actuación de Miguel Fidalgo (Xadrez Ourense), xadrecista de 9 anos, que logrou rematar por diante de ata 20 xadrecistas sub14, no posto 31º dos 51 participantes de sub14. Xavi Penín, Manolo Penín e Alex Fidalgo (todos eles do club xadrez Ourense, subiron o seu ránking).

No tocante á categoría dos máis xóvenes, sub8 (prebenxamín), o mellor clasificado foi Nicolás Ibarra (Benchoshey), que rematou no posto 9º con 5 puntos. Tamén hai que destacar a actuación de Lucas Díaz, Pablo Orgeira e do debutante Brais Vidal (todos do xadrez Ourense), todos eles con 4 puntos. Lembrando especialmente ao xovencísimo Mateo Álvarez, (Xadrez Ourense), que no ano do seu debut, consquistou 3 puntos.

Por entidades, hai que facer mención novamente ao feito de que, xunto a Xadrez Mos (Pontevedra), e Escola Luguesa, o Club Xadrez Ourense volveu a ser entidade galega de referencia en cuanto á participación, aportando un 10% dos xadrecistas dunha proba que reuniu a 120 deportistas dos 92 clubes galegos.

 

Ver clasificación sub18

Ver clasificación sub14

Ver clasificación sub8

Laura Gómez Carreño, bronce autonómico sub18 feminino 2022

 

 

Os Sénior pechan uns provinciais individuais 2022 de rotundo éxito participativo e co maior nivel da súa historia

 

O coqueto salón de actos de ABROS – ANICURA acolleu onte domingo día 13 de febreiro a 31ª edición do campionato provincial individual sénior. Esta era  a última das categorías que restaba por disputarse. O 29 e 30 de xaneiro, e o 5 de febreiro, xa se disputaran as 6 categorías de idades inferiores, sub8, sub10, sub12, sub14, sub16 e sub18. 

A federación galega de Xadrez, en colaboración con Club Xadrez Ourense, e tamén coa de Club Benchoshey de Pereiro de Aguiar, que aportou parte do equipo arbitral,  foron os organizadores.

O éxito participativo desta edición dos provinciais 2022 foi rotundo, si temos en conta que ainda nos atopamos en época de pandemia.  163 participantes totais dos diferentes clubs da provincia, unha cifra que iguala a da última edición disputada en 2020 (165 deportistas totais), antes da pandemia.

Xa dentro da categoría absoluta, hai que salientar dous detalles importantes, o primeiro e que se superou con creces a participación de 2020 nestea categoría, e o segundo que é a primeira vez que nun campionato provincial individual se dan cita tres Mestres FIDE, otorgándolle un plus de nivel sin precedentes á máxima proba provincial.

O Mestre FIDE, David Gómez Diéguez, (Club Xadrez Ourense), foi o vencedor final desta 31ª edición do campionato provincial, alzándose xa co que é o seu 4º título histórico. O segundo posto, empatado a puntos co vencedor, foi para Xulio Del Prado, compañeiro de Club do vencedor, tamén Mestre FIDE, e o bronce final, para o 3º mestre, o xadrecista do Club Xadrez Verín, Luis Marcos Medarde.

A galería final de campións provinciais de 2022, queda composta por Nicolas Ibarra (Benchoshey) en sub8, Daniel Manrique  (Xadrez Ourense) sub10, Antón Lorenzo (Xadrez Ourense) sub12, Mateo Dibuja (Liceo Recreo), sub14, Xulio del Prado (Xadrez Ourense) en sub16, Xulio del Prado, (Xadrez Ourense) tamén en sub18, e David Gómez (Xadrez Ourense) en Senior.

Por Clubes destacou a gran participación de entidades como Xadrez Ourense (99 deportistas) ou de  Benchoshey de Pereiro de Aguiar (46 deportistas).

No tocante a pódiums por clubes (5 primeiros de cada categoría), hai que destacar os 20 premios logrados por os deportistas de Xadrez Ourense, os 8 de Benchoshey de Pereiro de Aguiar, os 4 de Xadrez Verín, os 2 do Liceo Recreo e 1 do Club As Burgas.

Ver clasificación final

 

Ver imaxes de podium sénior

 

Medalleiro final campeonatos provinciais Ourense 2022

 

Faro de Vigo, 15 de febreiro

La Región, 15 de febreiro

La Región, 8 de febreiro

 

Campionatos provinciais por edades “Xunta de Galicia” 2022

Disputáronse os Campionatos provinciais individuais por idades da tempada 2022

 

 

Os días 29 e 30 de xaneiro e 5 de febreiro tiveron lugar os campionatos provinciais por idades da tempada 2022, clasificatorios para os respectivos autonómicos. Neste 2022 reactívase o xadrez presencial a nivel oficial provincial, tras un 2021 no que o parón foi obrigado e n oque únicaente se disputaron probas oficiais de ámbito autonómico e nacional.

 

A Federación Galega de Xadrez, cos protocolos da SXD da Xunta de Galicia e en colaboración con Club Deportivo Xadrez Ourense, organizaron no Centro Cívico de A Cuña, estas probas para xóvenes, nas que tomaron parte 129 xadrecistas, pertencentes á maoiría dos clubes da nosa provincia. 

 

No eido participativo hai que salientar os 78 participantes presentados por Club Xadrez Ourense, superando o 60% da participación total, destacando tamén a ampla presencia dos deportistas do Club Benchoshey de Pereiro de Aguiar, con cerca de corenta deportistas. 

 

Nicolás Ibarra en sub8 (Benchoshey), Daniel Manrique en sub10 (Xadrez Ourense), Antón Lorenzo en sub12 (Xadrez Ourense), Mateo Dibuja (Liceo Recreo) en sub16, e Xulio del Prado (Xadrez Ourense), por partida doble, tanto en sub16 como en sub18, foron os campións provinciais de 2022. 

 

Por Clubes hai que salientar os 17 podiums e os 4 ouros acadados polos deportistas do Club Xadrez Ourense, os 8 podiums do Benchoshey, os 2 do Liceo e do Xadrez Verín respectivmaente e 1 do Club As Burgas.

 

Ver medalleiro campionatos provinciais por idades 2022

 

Ver clasificación sub18

Ver clasificación sub16

Ver clasificación sub14

Ver clasificación Sub12

Ver clasificación Sub10

Ver clasificación Sub8

Ver galería de imaxes dos podiums

 

Ver nota de Prensa, La Región 8.2.22 (papel) I

Ver nota de Prensa, La Región 8.2.22 (papel) II

Ver nota de Prensa, La Región 8.2.22 (dixital)

Ver nota de Prensa, Faro de Vigo 9.2.22 (dixital)

Martín Gómez Carreño deslumbra no Open Internacional de Mondariz (30.12.21)

David Gómez tamén vence no Memorial P. Rodríguez de Ferrol (9.1.2022)

Entre os días 26 e 29 de Decembro tivo lugar en Mondariz-Balneario o Open Internacional clasíco de nadal no que se deron cita medio centenar de xadrecistas, procedentes de varias comunidades españolas e tamén de Portugal.

O xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense, Martín Gómez Carreño (Ourense, 2003), conquistou unha soberbia victoria ao lograr 8,5 puntos sobre as 9 partidas en disputa, superando na clasificación final a importantes xadrecitas galegos como Pampillón ou Bastos, e a fortes xogadores procedentes de Cataluña ou Portugal como Adria Martorell ou o Mestre FIDE luso Fernando Ribeiro.

Tamén cabe destacar a actuación da vixente subcampiona Galega Individual sub16, Laura Gómez, que rematou con 5 puntos e que conseguiu unha subida de elo de 20 puntos.

Pola súa parte, David Gómez Diéguez, venceu no Open “Memorial Pepiño Rodríguez” de Ferrol, o pasado 9 de xaneiro, superando a Mestres da talla de Luis Medarde ou Diego espiñeira, entre outros.

Ver Clasificación Open Mondariz

Ver Clasificación Open Ferrol

Región, 18 Enero, 2022 II

Región, 18 Enero, 2022 I

Voz de Galicia, 10 enero 2022

La Región, 10 enero 2022

La Voz de Galicia, 30 de decembro

Cadena Ser, 30 decembro

Faro de Vigo 31 de decembro

Faro de Vigo 29 de decembro

A Escola de Club Xadrez Ourense entrega os premios de Outono-Nadal 2021

Os 14 grupos de adestramento da Escola Xadrez Ourense tiveron as súas respectivas entregas de premios nos días previos ao nadal.

113 xadrecistas, entre xóvenes e adultos disputaron durante os meses de novembro e decembro as súas respectivas ligas de grupo e no último día de adestramentos previo ao nadal recolleron os seus trofeos.

O diario La Región deu especial cobertura a esta actividade adicándolle doble páxina.

 

Ver imaxe ampliada

 

Club Xadrez Ourense, devolve aos xóvenes ourensáns os torneos de xadrez presencial tras 18 meses

 

Tras máis de ano e medio sen torneos presenciais de xadrez dirixidas á xuventude ourensana, (desde febreiro de 2020), Sportur, Expourense e Club Xadrez Ourense apostaron decididamente por reanimar o xadrez presencial para mozos (desde os 6 aos 16 anos de idade).

Máis de medio centenar de xóvenes especialistas do Deporte ciencia, (todos eles federados),  reuníronse no reciento feiral ourensán, cumplindo todas as normativas da Secretaría Xeral para o Deporte.

No eido deportivo hai que destacar a vitoria na clasificación xeral da xoven Alba Pérez Salgado (Club Xadrez Ourense), que logrou un pleno no seu casilleiro, con 5 puntos sobre 5 posibles.

Xa por grupos de idade, en Sub16, o vencedor foi iván Dopazo (Xadrez Ourense), mentres que en Sub14 a citada xadrecista Alba Pérez (Xadrez Ourense) fíxose co título infantil. En alevíns o xoven valor do  Club Xadrez Ourense Xavi Penín foi o vencedor mentres que en sub 10 Mateo Martínez fíxose co ouro, ( Club Benchoshey de Pereiro de Aguiar). Finalmente, xa en sub8, foi o actual campión de Galicia individual, Daniel Manrique (Club Xadrez Ourense) que se fixo co título.

A organización repartiu 25 premios especiais (aos 5 primeiros de cada unha das 5 categorías), ademais de sortear 12 agasallos entre os participantes, varios deles asinados por Iván Salgado (no momento de celebrarse o torneo estaba coa Selección Española na Eurocopa de nación, en Eslovenia). Ademais, todos os participantes recibiron agasallos pola súa participación.

Rogelio Fernández, director de Expourense, (fixo o saque inicial), mentres que o propio Rogelio, Manuel Pérez (da Secretaría Xeral para o Deporte da Xunta), e Cecilio Santalices (Concellería de Turismo), ademais dos representantes do club anfitrión,  (Club Xadrez Ourense), estiveron presentes no acto de clausura.

 

Ver clasificación final completa

Ver cadro de honra por categorías

Ver imaxes dos pódiums de gañadores

Ver galería xeral de imaxes

Ver nota de prensa (La Región 23.11.21)

Ver nota de prensa (La Región 23.11.21 portada interior)

Ver nota de prensa (La Región 23.11.21 portada)

Ver nota de prensa (La Voz de Galicia 22.11.21)

 

A selección Española e Iván Salgado, invictos na Eurocopa de nacións de Eslovenia

 

Entre os días 11 e 21 de novembro celebrouse en Eslovenia a Eurocopa de nacións de xadrez, coa participación da Selección Española, en cuxo quinteto titular participou Iván Salgado.

O xefe de filas do Club Xadrez Ourense é titular na selección desde 2007, desde que con 16 anos obtivera o título de Gran Mestre.

Nesta Eurocopa, a Selección Española acadou un resultado histórico, quedando no 4º posto de 38 países participantes, chegando incluso a compartir o terceiro posto coa poderosa Polonia, ambas seleccións só superadas por Francia, (reforzada con Alirejza Firoujza, chamado sen dúbida a ser o seguinte sucesor de Magnus Carlsen), que quedou segunda, superanda únicamente pola campioia Ucraína, que deixaba claro que a hexemonía dos países do leste aínda non chegou ao seu fin.

España rematou invicta, con 4 vitorias parciais e cinco empates, mentres que a nivel individual, e no que respecta a Iván Salgado, cómpre destacar que rematou a cita continental sen derrotas, tras conseguir neutralizar aos seus 6 poderosos rivais con outros tantos empates, por esta orde, ante o islandés Gertarsson, o ruso Episenko, o ucraíno Korobov, o armenio Samuel Ter-Shahakyán, o polaco Woicjev Moranda e o holandés Van Foorest, na última xornada, na que España venceu a Holanda por un axustado 2,5 a 1,5 que deu aos españois a chave dunha magnífica cuarta praza.

VER CLASIFICACIÓN FINAL

 

Cadena Ser 24.11.21

Voz de Galicia 23.11.21

Voz de Galicia 23.11.21 (papel)

Faro de Vigo 19.11.21

La Región 19.11.21

Voz de Galicia 18.11.21

La Región. 18.11.21 (papel)

 

Club Deportivo Xadrez Ourense,  no Campionato de España de Clubs – Rápido

Ciudad Real acolleu o campionato de España de clubs na súa modalidad rápida os días 9 e 10 de Outubro, nunha cita na que se reuniron ata 48 equipos de todo o panorama nacional.

O equipo comandado por Iván Salgado, acompañado de Aryan Tari, Jorge Viterbo, André Ventura, David Gómez e Elías González finalizou nunha excelente cuarta plaza, chegando incluso a superar a equipos máis potentes sobre o  papel na clasificación final.

Os ourensáns lograron 13 puntos dos 18 en litixio (súmanse 2 por encontro gañando, 1 por empate e 0 por derrota), caendo únicamente ante o Magic Extremadura e ante o Silla-Bosch levantino.

Tras superar a outras seis escuadras, os granadinos da Zubia, os cataláns do Vila Olímpica, os andaluces do Club Ajedrez Nazarí, os Madrileños do Alcorcón e do Villalba  e aos cántabros do Solvay, e un empate final ante o Paterna do alemán Rasmus Svane ou do nº 1 español Paco Vallejo, con quen entablou Iván Salgado.

Nesta cita nacional tamén participaron o Círculo Ferrolán, que rematou nun excelente 7º lugar, e o Xaqedrum Lucense, como representantes galegos, ademais de Club Xadrez Ourense.

Ver Clasificación

 

Ver Galería de Imaxes

 

Ver nota de prensa (Las Provincias), 11.10.21

Ver nota de prensa (La Región), 12.10.21

Ver nota de prensa (La Voz de Galicia), 9.10.21

Ver nota de prensa (Faro de Vigo), 9.10.21

Ver nota de prensa (La Voz de Galicia), 9.10.21

 

Club Xadrez Ourense retorna á categoría de plata do Xadrez Nacional

Tras 18 anos de historia o Club Deportivo Xadrez Ourense debutaba na División de Honra Nacional, un periplo ascendente que arrancou co ascenso á 1ª autonómica en 2005, logo á División de Honra Galega en 2009, e tras un debut discreto en 2ª categoría nacional de 2015, chegou 2018, ano no que se obtivo o ascenso á 1ª división español. posteriormente, xa en 2020, o Clube Ourensán debutou na máxima categoría do xadrez español. O único conxunto galego nesta categoría, entre un selecto grupo de 8 equipos do panorama nacinoal, de entre os máis de 1500 clubes e 6500 equipos de xadrez que hai no estado.

Un orgullo e unha satisfacción enormes para un modesto conxunto que segue mantendo o ADN Ourensán. O ano próximo, novamente en primeira nacional, tras o descenso, volveremos a loitar por regresar á “galáctica”, División de Honra.

O conxunto formado por Aryan Tari, Iván Salgado, Jorge Viterbo, André Ventura, David Gómez, Yudania Hernández Martín Gómez, e Adrián Gómez, José Saavedra e Elías González (os 3 últimos como suplentes), partía coa clara desvantaxe de ser o ránking máis baixo da categoría, pero as ilusións eran grandes. A falta de inspiración e de sorte en momentos puntuais deixou ao equipo de Ourense sen opcións á falta dunha rolda, remantado últimos dunha clasificación que se expresa demasiado rigurosa na que os reveses da primeira e sexta roldas, cos encontros lixeriamente favorables durante varios momentos, foron decisivos.

Equipos Galácticos entre os que militaban varios “top 100” mundiais, coma Korobov ou Shírov (Silla), Eljanov ou Jons (Sestao), Cheparínov ou Oparín (Magic), Gelfand ou Naitdistch (Gros Xake), Vallejo ou Howel (Paterna), David Antón ou Magsoodloo (Beniaján Murcia), Kozubov ou Krygoruchvko (Monzón Huesca), non desanimaron aos ourensáns a exercer as súas opción de “David” ante estos “Goliat” do taboleiro, pero finalmente non puido ser.

Noroaboa aos campeóns do Beniaján Murciano, mentres que os donostiarras do Gros, acompañaran ao Xadrez Ourense no seu retorno á primeira nacional.

Ver Clasificación

 

Ver Galería de imaxes 1.

Ver Galería de imaxes 2.

Ver Galería de imaxes 3.

 

Ver nota de prensa, (La Región), 19.10.21

Ver nota de prensa, (La Voz de Galicia), 19.10.21

Ver nota de prensa, (La Voz de Galicia), 15.10.21

Ver nota de prensa, (La Voz de Galicia), 13.10.21

Ver nota de prensa, (La Voz de Galicia), 12.10.21

Ver nota de prensa, (Faro de Vigo), 12.10.21

Ver nota de prensa, (La Región), 12.10.21

Ver nota de prensa, (Cadena Ser), 11.10.21

Ver nota de prensa, (Faro de Vigo), 9.10.21

Curso de Xadrez 2021-2022

A Escola de Xadrez de Club Deportivo Xadrez Ourense, a través do seu equipo de monitores e adestradores titulados (FEDA e FIDE), arranca o seu programa para o curso 2021 – 2022, desenvolvendo a súa tarefa semanal nos seus locais de Ramón Cabanillas nº 10 de Ourense, e quedando a actividade estructurada por grupos repartidos en  niveis (dende iniciación ata nivel avanzado). A nosa tarefa de clases de xadrez en Ourense desenvólvese en grupos de ata 9 asistentes, e tamén en grupos reducidos ou sesión individuais. 

 Clases de ajedrez ourense

*VER TÁBOA DE GRUPOS,  HORARIOS E CONTACTO PARA O CURSO 2021-22

 Clases ajedrez ourense

Tamén se están a iniciar, divulgar e promover os cursos de xadrez nos  centros de ensino.  Para ESTE CURSO Club Deportivo Xadrez Ourense colaborará coa Secretaría Xeral para o Deporte no programa de Divulgación de Xadrez online para todos os centros da provincia (XOGADE),  e tamén co programa de divulgación do xadrez do  Concello de Ourense. (en breve información completa nesta web). Ver programa de xadrez para o curso 21-22, nos centros de ensino.

 Clases ajedrez ourense

*Ver certificación oficial de técnicos titulados 2021

Clases de ajedrez en Ourense

 

Escola Xadrez Ourense desenvolve un triple proxecto de expansión do xadrez co Concello

Técnicos de Club Xadrez Ourense cos responsables de deportes e educación do Concello de Ourense

 

Concello de Ourense e Club Deportivo Xadrez Ourense asinaron este mes de setembro, un proxecto para a promoción e divulgación do xadrez no noso municipio cunha triple liña de acción, achegar o xadrez aos centros de ensino para que nenos de entre 5 e 10 anos poidan coñecer os primeiros segredos desta disciplina intelectual e deportiva tan beneficiosa, en segunda instancia un curso de xadrez para maiores de 14 anos de 50 horas de duración, (40 presenciais e 10 online), e a divulgación do libro do GM Iván Salgado “aprende xadrez desde cero”, en bibliotecas, centros, ANPAS e espazos públicos en xeral do noso concello, en primeira instancia e nunha segunda entrega poder achegalo a todos os escolares interesados.

 

Ver Cartel Escola Municipal de Xadrez

Ver díptico Escola Municipal de Xadrez

Ver Díptico programa “Escola Municipal de xadrez 21-22”

Ver Díptico programa “Xadrez nas escolas de Ourense 21-22”

 

Ver nota de prensa V, (Faro de Vigo, 29.9.21)

Ver nota de prensa IV, (Voz de Galicia 28.9.21)

Ver nota de prensa III, (Voz de Galicia dixital 28.9.21)

Ver nota de prensa II, (Cadena Ser, 28.9.21)

Ver nota de prensa I, (La Región, 28.9.21)

 

Xornadas Internacionais “Xadrez: Deporte, Educación e Formación”

Iván Salgado, Josep Oms e Carlos Martínez, ponentes de luxo na edición 2021

Manuel Pérez, Iván Salgado, Adrián Gómez, Alba Pérez, Laura Gómez e Daniel Manrique.

 

Entre os días 3 e 6 de Setembro celebráronse en Ourense as xornadas internacionais “Xadrez: Deporte, educación e formación”, organizadas por Club Deportivo Xadrez Ourense coa colaboración da Secretaría Xeral para o Deporte e da plataforma “NON á violencia de xénero”.

Os Grandes Mestres Iván Salgado e Josep Oms, así como o psicólogo da Federación Española de Ajedrez, Carlos Martínez Piqueras, confeccionaron un cartel de luxo como ponentes destas xornadas.

O Venres, tras a presentación aos medios coa presenza do delegado provincial Gabriel Alén, arrancou a primeira das actividades coa conferencia do G.M. Iván Salgado “Beneficios intelectuais do xadrez na comunidade escolar”, acto que foi continuado coa presentación do libro “Aprende Xadrez desde cero, con Iván Salgado”. Simultáneamente o Mestre Fide Adrián Gómez realizou unha exhibición de xadrez simultáneo ante tres destacados escolares, habituais en probas autonómicas e nacionais, Laura Gómez, Alba Pérez e Daniel Manrique.

Xa na matinal da xornada do día 6 de Setembro, tivo lugar unha mesa redonda denominada “recursos técnicos e psicolóxicos para os profesionais do ensino do xadrez”, á que asistiron técnicos titulados de diferentes clubes da nosa provincia, a sesión desenvolveuse nas aulas de Club Xadrez Ourense, con posterior xantar para os asistentes.

Pola tarde, o psicólogo Carlos Martínez desenvolveu unha interesante conferencia sobre os beneficios psicolóxicos do xadrez para os seus practicantes, e a Continuación o G.M. Josep Oms, explicou un modelo a seguir de escola de xadrez, tomando como referencia a experiencia que se está a realizar en Lleida, onde o xadrez chega a máis de 1000 xóvenes (ver clases de xadrez en ourenseclases de ajedrez en ourense).

 

Ver programa completo das xornadas

Ver galería de imaxes xornada do 3 de Setembro

Ver galería de imaxes xornada do 6 de Setembro

Ver nota de prensa, Voz de Galicia 7 Setembro (portada)

Ver nota de prensa, Voz de Galicia 7 Setembro

Ver nota de prensa, Voz de Galicia, 7 Setembro. Dixital.

Ver nota de prensa, La Región 7 Setembro

Ver nota de prensa, La Región, 4 Setembro

Ver nota de prensa, Faro de Vigo, 4 Setembro

Ver nota de prensa, Voz de Galicia 4 Setembro

Ver nota de prensa, Faro de Vigo, 4 Setembro. Dixital.

Ver nota de prensa, Voz de Galicia, 4 Setembro. Dixital.

Ver nota de prensa, Región, 3 de Setembro. Dixital.

 

Iván Salgado, finaliza a medio punto do título nacional 2021

Iván Salgado vs. Vallejo, na última xornada en mesa nº 1.

Entre os días 16 y 24 de Agosto tivo lugar en Linares (Jaén) o campionato de España individual sénior de xadrez, coa participación do Gran Mestre ourensán, Iván Salgado, que días antes se fixo co bronce nacional individual de blitz en Marmolejo (Jaén).

Unha das edicións máis fortes do nacional individual finalizou con 9 dos 10 Grandes Maestros presentes, nos 9 primeiros postos dunha apretada clasificación final, sobre todo para o 2º posto, no que ata 8 deles remataron con idéntica puntuación, 7 puntos, os que también obtivo Iván.

Iván Salgado, levou pezas brancas na última xornada ante o nº1 do xadrez español, Paco Vallejo, tras unha sólida apertura ningún dos contendentes atopou a fórmula para continuar sin debilitarse e acordáronse táboas, o que que conducía a ambos aos 7 puntos finais, os mesmos que outros 6 grandes maestros, o xoven Jaime Santos, os televisivos David Antón e Pepe Cuenca, Miguel Santos (tataraneto de Miguel de Unamuno), o hispano-letón Alexei Shírov ou o extremeño Pérez Candelario, todos con 7 sobre 9.

Así, o hispano venezolano Eduardo Iturrizaga Bonelli, proclamábase campión ao rematar campión con 7.5 puntos, tras superar na última rolda ao M.I. Pablo Ladrón de Guevera.  Tamén hai que facer mención ao xogador do Xadrez Verín, Luis Marcos Medarde, que rematou no posto 40º con 5.5 puntos.

Con esta competición finalizan os campionatos nacionais individuais de 2021, nos que o balance para os xadrecistas ourensáns foi positivo, destacando o bronce de Salgado na modalidade de Blitz, o 2º posto compartido (6º por coeficiente), no nacional sénior e 4º na modalidad rápida.

No tocante ás categorías de edades, hai que lembrar o 10º posto compartido de Daniel Manrique en categoría sub8,  o 15º de Martín Gómez Carreño en sub18 modalidad rápida, sen esquecerse da enorme subida de ránking nos nacionais sub16 e sub18 do xoven Xacobe Conde.

En calquera caso, o que consideramos máis destacable neste ainda difícil 2021, foron máis de 30 as participacións dos xadrecistas ourensáns sumando todas as modalidades disputadas desde finais de Xuño ata o martes 24 de agosto, nas que tomaron parte xadrecistas do Xadrez Ourense, Xadrez Verín, Xadrez Benchoshey e  Academia Postal. 

Destacan as 24 participacións dos xadrecistas de Club Deportivo Xadrez Ourense entre todas todas as modalidades, consolidándose como entidade galega máis representada nos nacionais 2021.

Ver clasificación final

 

Ver nota de prensa, (La Región, 25 de Agosto - papel)

Ver nota de prensa, (Voz de Galicia, 25 de Agosto)

Ver nota de prensa, (Cadena Ser, 25 de Agosto)

Ver nota de prensa, (Faro de Vigo, 25 de Agosto – papel)

Ver nota de prensa, (Faro de Vigo, 25 de Agosto)

Ver nota de prensa, (Voz de Galicia, 19 de Agosto)

 

Iván Salgado Bronce nacional individual de xadrez relámpago

O pasado venres  día 13 de Agosto no Balneario de Marmolejo, (Jaén), o Gran Mestre Ourensán Iván Salgado proclamouse bronce nacional de Blitz entre os máis de 250 participantes, 70 deles con categoría de mestres, os "cinturóns negros", do xadrez.

Pasada media noite, Iván conquistaba este pódium, con 7.5 puntos dos 9 posibles, únicamente por detrás do “Rafa Nadal” do Xadrez español, o balear Paco Vallejo, ouro, e do murciano Carlos Ibarra, prata.

Xa no 14 de Agosto, no pabellón polideportivo de Jaén, 208 ajedrecistas, Iván Salgado, finaliza tras 9 horas de intensa competición, empatado no cuarto posto, acariciando outro podium nacional.

Pola súa banda, Elías González, remata empatado no posto 44º, con 5.5 puntos, mentres que Jesús Betancourt e David Gándara rematan con 2.5.

 

Ver clasificación nacional senior de blitz 2021

Ver clasificación nacional senior rápido 2021

 

Ver nota de prensa, (La Región 17 agosto)

Ver nota de prensa, (La Región, 16 de Agosto)

Ver nota de prensa, (Cadena Ser, 16 de Agosto)

Ver nota de prensa, (La Voz de Galicia, 16 de Agosto)

Ver nota de prensa, (Faro de Vigo, 16 de Agosto)

 

Ampla embaixada e positivos resultados dos xadrecistas de C.D. Xadrez Ourense no nacional de idades 2021

A localidade granadina de Salobreña acolleu durante 5 semanas, entre o 24 de xuño e o 1 de agosto, os campionatos de España individuais de xadrez para menores de 18 anos, entre os que houbo unha destacada presenza de xadrecistas de Club Deportivo Xarez Ourense, cun total de 13 participacións nestes nacionais de 2021.

A nosa entidade, segue manténdose como referente autonómico na órbita nacional, tamén é de destacar a presenza dos varios xogadores de xadrez do Club Benchoshey de Pereiro de Aguiar, con ata 7 participacións nesta edición dos nacionais de 2021.

No tocante ás actuacións individuais dos nosos deportistas, o máis destacado foi o 15º posto (empatado no 14º), de Martín Gómez Carreño no nacional de xadrez rápido sub-18 con 6 puntos, unha cita cun total de 147 participantes, sen equecerse do 13º posto con 5,5 puntos, (empatado ao 10º), de Daniel Manrique García, no nacional individual sub8.

Ademais da actuación de Martín Gómez na nacional de rápidas Sub18, cómpre destacar os 4,5 puntos de Marcos Vázquez Gómez (Xadrez Ourense), que o levaron a compartir o posto 64º de 147 participantes.

En canto ao cto. Dende España sub18 de xadrez clásico son moi salientables os 5,5 puntos de Xacobe Conde Riveiro (Xadrez Ourense), aínda na idade sub-16, que o levaron a compartir o posto 30º (de 189 participantes). Pola súa banda, Martín Gómez Carreño tamén rematou con 5,5 puntos nesta categoría, mentres que Marcos Vázquez Gómez (Xadrez Ourense), rematou empatado no 59º con 5 puntos. A embaixada do Club Xadrez Ourense nesta categoría completárona Laura Gómez Carreño e Adrián Vázquez Velasco, que con 3 puntos, acabaron compartindo a posición 156 dos 189 xadrecistas totais.

Xa en Sub-16, modalidade de xadrez clásico, a actuación de Xacobe Conde Riveiro foi notable con 5,5 puntos, que acabou compartindo a 37ª posición (dun total de 201 xogadores), mentres que Iván Dopazo Vázquez, rematou con 3,5 puntos, compartindo o 142º posto. Pola súa banda, Laura Gómez Carreño (Xadrez Ourense), acabou empatada a 167º con 3 puntos.

En Sub-16, modalidade de xadrez rápido, Xacobe Conde e Iván Dopazo, ambos con 4 puntos, remataron empatados no posto 84º, mentres que Laura Gómez, con 3 puntos, rematou empatada no posto 117.

Pola súa banda, o xovencísimo xadrecista sub8, Daniel Manrique García (Xadrez Ourense), que viaxaba a Granada como actual campión galego individual 2021, rematou empatado ao 10º posto con 5,5 puntos de 8 posibles, dun total de 78 participantes.

Ver nota de prensa (La Región II, 10.8.21)

Ver nota de prensa (La Región I, 10.8.21)

Ver nota de prensa (Voz de Galicia 3.8.21)

Ver nota de prensa (Faro de Vigo, 3.8.21)

Ver nota de prensa (La Región, 3.8.21)

Ver nota de prensa (Cadena Ser, 29.6.21)

Ver nota de prensa (Faro de Vigo, 29.6.21)

Ver nota de prensa (La Región, 28.6.21)

Ver nota de prensa (Voz de Galicia 26.6.21)

 

Ver Clasificación final Sub-18 clásico

Ver Clasificación final Sub-18 rápido

Ver Clasificación final Sub-16 clásico

Ver Clasificación final Sub-16 rápido

Ver Clasificación final Sub-8 clásico

 

Escola de Xadrez Ourense oferta o curso de clases de xadrez en Ourense para o curso 21-22

O equipo de técnicos titulados de Club Xadrez Ouense realiza a súa oferta anual de clases de xadrez en Ourense para todos os niveis, de iniciación a avanzado e desde os 5 anos ata adultos. (clases xadrez en Ourense – ver información)

 

  Escuela de Ajedrez Ourense oferta el cuso de clases de ajedrez en Ourense para el curso 21-22

El equipo de técnicos titulados de Club Ajedrez Ouense realiza su oferta anual de clases de ajedrez en Ourense para todos los niveles. Desde iniciación hasta avanzado y desde los 5 años de edad hasta adultos. (Clases de ajedrez en Ourense – ver información)

Iván Salgado, terceiro no iberoamericano online por 2º ano consecutivo

 

Durante o mes de xullo disputárons as últimas eliminatorias do Campionato iberoamericano na súa modalidade online de blitz e o xadrecista do Club Deportivo Xadrez Ourense, Iván Salgado, conquistou o bronce por segundo ano consecutivo por detrás do gañador, o venezolano Iturrizaga Bonelli e do subcampión, nesta edición o tamén español, Miguel Santos.

Ver nota de prensa, (La Región 10 de Agosto)

COPA MARISTAS DE XADREZ  - 2021

Marcos Vázquez, (Xadrez Ourense y alumno de Maristas), Campeón Sénior de la 15ª edición

 

 O sábado 5 de xuño disputouse unha edición moi especial da Copa de Xadrez Maristas-Galicia, (a 15ª), cun formato innovador para adaptarnos aos tempos que vivimos, metade online e metade presencial e cun total dun centenar de participacións, máis de 70 na sesión matinal e o 24 finalistas nos play-off presenciais.

O Colexio Maristas de Ourense e o Club Deportivo Xadrez Ourense traballaron un ano máis en equipo, para levar a cabo a que se agarda que sexa a última edición “non presencial” (ou mixta), e que se volva a abarrotar o pavillón polideportivo de Maristas a partir de 2022, do mesmo xeito que na última década e media.

Pola mañá do sábado, máis de setenta participantes xogaron a fase preliminar online,  na que os xadrecistas divididos en dous grupos, por unha banda os infantís, cadetes e sénior e por outro grupo os alevíns, benxamíns e prebenxamíns.

Os catro primeiros de cada categoría (un total de 24 xadrecistas) xogaron os play-offs de xeito presencial durante toda a tarde (semifinais e finais en cada categoría), por razóns de aforo, os play-off fixéronse gradualmente e espaciados durante varias horas, na tarde do sábado.

Finalmente, Marcos Vázquez en sénior, Iván Dopazo en cadetes, Alba Pérez en Infantís, Marcos García en alevín, Joel Cid en Benxamín e Roi Fernández en Sub8 foron os gañadores das respectivas categorías.

As instalacións do Club Deportivo Xadrez Ourense (adaptadas ao protocolo da Secretaría Xeral para o Deporte), serviron de escenario para o play-off final presencial das seis categorías. Representantes do Colexio Maristas e do Club Xadrez Ourense repartiron os trofeos aos gañadores e aproveitaron para entregar varios dos premios do sorteo de 25 importantes regalos.

 

Ver Cuadro de gañadores.

Ver clasificación da fase previa Senior-Cadete-Infantil  

Ver clasificación da fase previa Alevín-Benxamín-Prebenxamín

Ver horario de recollida dos premios de participación e regalos do sorteo.

Ver galería de imaxes dos pódiums.

(en breve notas de prensa relacionadas)

Os xadrecistas ourensáns pechan os autonómicos 2021 con 7 podiums

Padrón acolleu os días 28,29 e 30 de Maio as dúas categorías que faltaban para completar os campionatos Galegos de 2021. A destacar, unha vez máis, a ampla presenza de deportistas do Club Xadrez Ourense, que con 10 participantes cubriu nestas dúas categorías ata un 15% da participación total desta cita sub10 e sub12, (en Galicia existen 92 clubes de xadrez).

Finalmente o noso Club consolídase como a entidade autonómica máis participativa nos autonómicos disputados ao longo dos dous últimos meses con ata 61 participantes totais. En cuanto aos ourensáns máis destacados nestas dúas categorías hai que salientar o terceiro posto obitdo por Mateo Martínez (Benchoshey), na categoría sub10, e o de Mateo Dibuja (A. Postal), que obtivo idéntico posto na categoría sub-12.

Estos dous metais hai que sumalos aos 5 xa obtidos en recentes datas por:  Daniel Manrique do Xadrez Ourense (Ouro sub8), Pura Diéguez doBenchoshey, (prata infantil), Laura Gómez do Xadrez Ourense (prata cadete), David Gómez do Xadrez Ourense (prata sénior en xadrez rápido), e o bronce obtido polo Xadrez Ourense “A”, na copa autonómica de Clubs hai escasas semanas, completando así os 7 metais para a nosa provincia nestos campionatos autonómicos 2021.

Próximamente arrancarán os campionatos de España individuais en Salobreña (Granada), nos que o noso primeiro embaixador será Daniel Manrique  do Xadrez Ourense (actual campeón galego sub8).

Ver clasificación galego sub10

Ver clasificación galego sub12

Ver nota de prensa (La Voz de Galicia 1 de xuño)

Ver nota de prensa (La Región 1 de xuño)

David Gómez Diéguez, subcampeón galego sénior de Blitz 2021

 

 

Padrón acolleu o sábado día 22 de maio o campionato galego individual sénior da modalidade de xadrez relámpago na que se deron cita arredor dun centenar de xadrecistas procedentes da gran maioría de clubs de galicia.

O Mestre FIDE, David Gómez Diéguez, do Club Xadrez Ourense, conquistou o subcampionato nesta modalidade na que tomaron parte varios dos mellores especialistas de Galicia. 

 

David, únicamente se viu superado na clasificación final por o experimentado Mestre Ferrolán, Antonio Pazos, (finalmente campión), e rematou por diante de contrastados mestres galegos como Fernando Sánchez, Diego Espiñeira ou Luis Medarde, entre outros. Precisamente Luis Medarde, do Xadrez Verín, foi tras David, o xadrecista máis destacado dos clubs ourensáns, rematando en 7º posto.

 

Xa na xornada do domingo 23, disputouse a modalidade de xadrez rápido, na que David Gómez, volveu a ser o mellor ourensán clasificado, malia rematar entre os 10 primeiros, esta vez únicamente pudo rematar no noveno posto. Destacando tamén a actuación do xadrecista do Club Xadrez Benchoshey de Pereiro de Aguiar, Eloy Sixto, que rematou undécimo.

 

En cuanto a Clubs, hai que volver a salientar a ampla presenza dos deportistas de Club Xadrez Ourense, que se consolida como unha das escuadras máis participativas dentro dos 92 clubs que hai en galicia, con ata 12 participacións nas dúas modalidades deste fin de semana pasado, acumulando xa 62 participacións nos campionatos autonómicos 2021 que van disputaos, á espera da celebración do Campionato Galego Sub10 e Sub12, que terá lugar os días 28, 29 e 30 de Maio.

 


Esta prata de David Gómez, cuarto metal para o club no que vai de 2021, únese ao ouro autonómico acadado por Daniel Manrique (en sub8),  á prata de Laura Gómez (en sub16), e  ao bronce obtido polo Xadez Ourense “A” na Copa Galicia de Clubs Senior, o que fai que Club Xadrez Ourense siga manténdose como unha das entidades de referencia no medalleiro autonómico 2021.

 

Ver clasificación final Cto. Galego de Blitz 2021

Ver clasificación final Cto. Galego de Rápidas 2021

Ver nota de prensa III (La Voz de Galicia 25 de Maio)

Ver nota de prensa II (La Región 25 de Maio)

Ver nota de prensa I (La Región 25 de Maio)

 

 

Copa Xunta de Galicia de Clubs 2021

Club Xadrez Ourense Senior “A” bronce, Xadrez Ourense Cadete 5º posto.

 

Padron acolleu a Copa Xunta de Galicia de Clubs na súa edición 2021, a competición iniciouse o sábado 24 de Abril coa categoría cadete (Sub16) con ata 20 equipos procedentes de Todo Galicia. O Club Xadrez Ourense foi a entidade galega máis representada, xunto co Xadrez Mos de Pontevedra, ambos con 3 equipos (no caso dos ourensáns cos equipos “A”, “B” e “C” de promesas).

Finalmente o primeiro equipo do Xadrez Ourense A, subiu ao podio para recoller a copa de 5º clasificado, un resultado moi meritorio para un xoven e  renovado equipo, con respecto ao cadete de 2019 que viña de gañar as tres últimas edicións desta Copa autonómica. Tamén hai que destacar o excelente 10ª posto do equipo do Xadrez Ourense B, composto maioritariamente por infantiles e , sobre todo, a excelente actuación do Xadrez Ourense “promesas”, composto por xovencísmos sub12, sub10 e sub8, que rematou no posto 12ª consguindo rematar por diante de ata 8 escuadras cadetes de Galicia.

O domingo 25 tivo lugar a categoría Sénior, na que se deron cita 34 equipos de toda Galicia e na que O Club Xadrez Ourense por partida doble (A e B).

Club Xadrez Ourense “A”, contaba coa importante baixa do seu “Xefe de filas” Iván Salgado, pese a todo chegou á 7ª e última rolda coas súas posibilidades intactas, ante outro dos favoritos  o Círculo Ferrolán. Tras un apretado encontro o 2-2 final, afastou do ouro aos ourensáns, que tiveron que conformarse co bronce, tras colarse Rianxo A no segundo posto por coeficiente, tras golear ao seu propio filial (Rianxo B), por 4-0 na ultima xornada.

Pese a todo un excelente bronce para “quentar motores” e tomar contacto para un Setembro apaixoante donde por primeira vez na sua historia o Xadrez Ourense debutarán na División de Honra Nacional, entre os 8 clubs mellores de España.

Tamén hai que resaltar o excelente 13º posto do xoven conxunto do Xadrez Ourense B, así como o 18º do Universitario de Ourense, que tamén alineou a varios dos seus xogadores máis prometedores.

 

Ver clasificación final categoría sénior.

Ver clasificación final categoría cadete.

 

Ver nota de prensa (La Región 4 de Maio)

Ver nota de prensa (La región 27 abril)

Ver nota de prensa (Faro de Vigo 27 de abril)

 

David Gómez vencedor no Open de Ferrol de xadrez rápido

O Mestre FIDE David Gómez Diéguez, acaba de proclamarse o sábado 17 de Abril, vencedor no Open de Ferrol de xadrez rápido, conquistando sete victorias en sete partidas, por diante de mestres como A. Stríkovic, Diego Espiñeira ou Luis Marcos Medarde. Parabéns tamén ao campión sub10 da proba, Dani Manrique (todavía sub8), que rematou con tres puntos, os mesmo que Antón Lorenzo, tamén do Xadrez Ourense, que rematou con idéntica puntuación. NORABOA A TODOS!

Ver clasificación completa.

Ver nota de prensa (La Región 19 de Abril)

Ver nota de prensa (Voz de Galicia 19 de Abril)

 

Daniel Manrique García, de 7 anos, campión galego de xadrez Sub-8.

A localidade coruñesa de Padrón acolleu os dias 10 e 11 de abril o campionato galego individual para xadrecistas de ata 8 anos, valedeiro para o campionato nacional en Salobreña (Granada), que terá lugar o vindeiro mes de xuño.

A embaixada ourensana estivo composta por 5 xadrecistas, 4 de Club Deportivo Xadrez Ourense e 1 do Club Benchoshey (Pereiro de Aguiar). Novamente, Club Xadrez Ourense, xunto con Fontecarmoa de Vilagarcía, foi a entidade galega máis representada, con estos 4 participantes: Roi Fernández, Daniel Manrique, Lucas Díaz e Miguel Fidalgo.

É de salientar que 3 dos 4 xadrecistas do noso club remataron entre os 10 primeiros, (Daniel Manrique 1º, Miguel Fidalgo 8º e Roi Fernández 10º), o que dá unha idea do excelente traballo realizado pola monitora nacional Alba Rodríguez coa nova canteira do club.

A gran noticia para o xadrez ourensán chegou da mans de Daniel Manrique García, (Ourense, 2013), que con só 7 anos acadou 7,5 dos 8 puntos en litixio convertíndose en campión de Galicia,  o xoven xogador do Club Xadrez Ourense únicamente cedeu un empate, precisamente ante o seu compañeiro de club, Miguel Fidalgo.

Este ouro para os xadrecistas ourensáns aumenta o botín recollido nas categorías xa disputadas anteriormente, entre as que hai que lembrar a prata en sub-16 de Laura Gómez Carreño (Xadrez Ourense), ou o bronce de Pura Diéguez, (Benchoshey) en sub-14.

O vindeiro mes de maio terán lugar enPadrón o resto de categorías (sub 12 e sub 10), que contarán tamén cunha destacada participación.

 

Ver Clasificación completa.

Ver nota de prensa (La Región, 13 de Abril)

Ver nota de prensa (Voz de Galicia, 12 de Abril)

Ver nota de prensa (Faro de Vigo, 12 de Abril)

 

Campionatos Galegos Individuais Sénior, Xuvenil, Cadete e Infantil – 2021

 

20 deportistas de Club Xadrez Ourense acudiron á cita padronesa en S. Santa de 2021

 

A coruñesa vila de Padrón acolleu por 21º ano consecutivo, a celebración dos Ctos. Autonómicos individuais de xadrez nas súas categorías Senior, Xuvenil, Cadete e Infantil que tiveron lugar ao longo da Semana Santa. A Federación Galega de Xadrez organizou un evento, no que se aplicaron todas as medidas dispostas pola Secretaría Xeral para o Deporte.

A participación dos deportistas ourensáns foi moi significativa nas cuatro categorías disputadas, con máis de 30 xadrecistas participantes, destacando a ampla embaixada do Club Xadrez Ourense que contou coa presenza de 20 deportistas, consolidándose, xunto ao Club Xadrez Fontecarmoa de Vilagarcía, un ano máis, como entidade galega máis representativa. (en Galicia, existen 92 clubs de xadrez).

As primeias datas (do 27 ao 30 de Marzo), estiveron reservadas para as categorías Infantil e Cadete, nas que hai que salientar o bronce Infantil feminino logrado por Pura Diéguez (Club Benchoshey), nunha categoría na que o mellor clasificado da xeral foi o verinense Tristán Alonso (Portas Abertas de Verín), que rematou empatado ao 7º posto, con 5.5 puntos dos 8 posibles.

Nas mesmas datas disputouse a categoría cadete, na que o resultado máis salientable foi a prata feminina lograda por Laura Gómez Carreño (Club Xadrez Ourense), dentro dunha categoría Sub16 na que o mellor clasificado ourensán foi Xacobe Conde Riveiro (Xadrez Ourense), que rematou empatado no cuarto posto, sen esquecerse de Iván Dopazo (Xadrez Ourense), que tamén rematou entre os 10 primeiros.

Con estos metais, (bronce e prata respectivamente), ambas xadrecistas, Pura e Laura, garantiron o seu pasaporte para o vindeiro nacional de Granada o vindeiro Xullo.

As últimas datas da Semana Santa quedaban reservadas para as categorías Xuvenil e Senior, nas que o xadrez provincial tivo especial protagonismo. Na categoría Xuvenil, malia a importante baixa do catro veces campión autonómico Martín Gómez Carreño, hai que salientar o 8º posto logrado por Mateo Díaz (Xadrez Ourense), así como tamén as de César Pérez (Liceo Recreo) e de Marcos Vázquez (Xadrez Ourense), ambos remataron empatados no posto 11º.

Xa en categoría Senior, ata 3 dos catro primeiros postos viaxaron para os Clubs Ourensáns. O Gran Mestre Coruñés David Lariño, enrolado fai varias tempadas no Xadrez Verín foi o gañador do ouro absoluto, mentres que o seu compañeiro no Xadrez Verín, o Mestre Compostelán, Luis Medarde rematou subcampión. Pola súa parte o Xoven Mestre Ourensán David Gómez Diéguez (Xadrez Ourense), rematou no cuarto posto, separado tan só unhas décimas do bronce por coeficiente de desempate, en favor do Padronés Diego Espiñeira.

Ver clasificación final sénior

Ver clasificación final xuvenil

Ver clasificación final cadete

Ver clasificación final infantil

Nota de prensa: (La Región, 6 de abril 2021)

nota de prensa: (Voz de Galicia, 3 de abril 2021)

nota de prensa: (Cadena Ser, 3 de abril 2021)

nota de prensa: (Faro de Vigo, 2 de abril 2021)

nota de prensa: (La Región, 30 de Marzo de 2021)

nota de prensa: (Faro de Vigo, 29 de Marzo de 2021)

 

Torneo da Provincia individual por idades para federados, 2021

O pasado sábado día 27 de Febreiro, tivo lugar o torneo provincial por idades, (desde sub8 ata sub18), para deportistas federados, relativo á tempada 2021.

Un total de 116 participantes pertencentes a clubes de toda a provincia déronse cita neste bonito evento que ademais de gran participación contou con xóvenes participantes de moita calidade, o que quedaba testemuñado coa presenza de más de 30 xogadores con ránking internacional.

Este ano, e por as consabidas dificultades, e malia que xa están fixados os autonómicos respectivos, a FEGAXA non organizou directamente os Ctos. Provinciais en ninguna das catro provincias, por iso tres clubes moi representativos da nosa provincia, Xadrez Verín, Xarez Benchoshey e Xadrez Ourense, xuntáronse nun esforzo organizativo e económico para sacar adiante este individual da provincia relativo á tempada 2021, que ademais de trofeos para todos os participantes, contou con ata 30 becas – axuda, orientadas fundamentalmente, á estimular a participación nos autonómicos individuais por categorías de 2021.

Os 18 podiums (3 primeiros clasificados de cada categoría) quedaron repartidos do seguinte xeito: Club Xadrez Ourense 8 podiums, Club Xadrez Verín 6 podiums, Liceo Recreo 2 podiums, Club Benchoshey de Pereiro de Aguiar 1 podium e Club Universitario de Ourense 1 podium.

No relativo a deportistas becados (os 5 primeiros de cada categoría), o Xadrez Ourense obtivo 12 deportistas beneficiados, Xadrez Benchoshey 7, Xadrez Verín 6, Liceo 3 e Universitario de Ourense 2.

Ver Clasificación Sub8

Ver Clasificación Sub10

Ver Clasificación Sub12

Ver Clasificación Sub14

Ver Clasificación Sub16

Ver Clasificación Sub18

 

Ver nota de prensa – La Región, 2 marzo, II

Ver nota de prensa – La Región, 2  marzo , I

Ver nota de prensa – La Voz de Galicia, 2 marzo

Ver nota de prensa – La Región, 26 febreiro.

 

VER INFORMACIÓN COMPLETA

 

**

Open de Gran Canaria “Carnaval 2021”

O Gran Mestre ourensán Iván Salgado, rematou campión no Open de Gran Canaria, entre más de 800 xadrecistas de todo o planeta que se dieron cita de forma online, por diante de nomes de peso mundial como o G.M. cubano Lázaro Bruzon ou o Armenio GM Sergei Movsesian. Especial mención merece o xovencísimo xadrecista ourensán de tan só 7 anos de idade, Daniel Manrique, que rematou no posto  547º, y como terceiro sub 8 dentro do panorama internacional; Daniel, compañero de club de Iván Salgado no  Club Deportivo Xadrez Ourense, rematou con 4 puntos, únicamente superado polo prodixio chinés  Weyjang Lu e polo tamén sub8, o eslovaco Ryan Mazak.

Ver noticia- La Voz de Galicia, 23 febreiro

Ver noticia – La Región, 23 febreiro

Ver Clasificación Completa

 

Presenza de Club Xadrez Ourense no Congreso Nacional de Xadrez Educativo

David González, con Elías, Yudania e Iván Salgado. Compañeiros e técnicos de Club Xarez Ourense

 

Na xornada do Domingo 14 de Febreiro tivo lugar o “Congreso Nacional de Ajedrez Educativo - Transversalidad social” . David González Gándara, membro de Club Xadrez Ourense, (21.8.1978), Licenciado en ciencias da educación, orientador escolar, entrenador de xadrez e árbitro internacional foi un dos ponentes, entre nomes de peso pertencentes ao panorama nacional e internacional que participaron neste interesante congreso.

Nesta cita 2021, profundizouse en temas relacionados coa importancia o xadrez como ferramenta educativa, a súa presenza nas escolas intracurricularmente, e físxose fincapé no valor formativo desta disciplina milenaria, ademais de recalcarse a súa importancia domo ferramenta de transversalidade social.

En Galicia, desde o 21 de Xullo de 2015, (ver DOG), o xadrez é materia escolar optativa que conta con programación propia  e con carga lectiva dunha hora semanal. .

David González é un dos docentes e adestradores do Club Xadrez Ourense, entidade que en 2020 figurou como Club Deportivo con maior nº de técnicos titulados en Galicia. Ata 10 entre adestradores e monitores, titulados todos eles pola Federación Gallega, Federación Española ou  pola FIDE.

Ver noticia  - Faro de Vigo 16.2.21

Ver noticia - La Voz de Galicia 16.2.21

Ver noticia - La Región 16.2.21

 

Ligas Individuais de Nadal 2020

 

 

Entre os días 21 e 29 de Diciembre celebráronse as ligas de Nadal organizadas por Club Xadrez Ourense coa participación de cerca de 40 xadrecistas, divididos en 5 grupos de nivel determinado polo seu ránking internacional.

Quedou atrás o entreñable torneo Aninovo Barrocás coas súas 33 edicións en 2019 naceu con brío o Open de Allariz, e no 2020 quixemos atopar unha fórmula para que a afición a este deporte nestas datas seguise viva, finalmente casi 40 xogadores de procedencias tan dispares como Ourense, Madrid, Canarias, Valencia, Asturias ou Portugal, configuraron o elenco de xadrecistas que arrancaron o torneo o día 21.

No grupo 1, unha agradable sorpresa fixo que o todavía cadete de Club Xadrez Ourense, Marcos Vázquez, vencese por encima de adversarios de maís experiencia como Óscar Salgado ou Martín Gomez Carreño, e lograse o primeiro posto con 5.5 dos 7 en litixio. Mentres que no grupo 2, Henrique Guimaraes obtivo o triunfo con 6 puntos dos 7 posibles, para este xoven jugador de Portugal.

Xa no grupo 3 merece mención a gran acdtuación da xoven Alba Pérez Salgado, quen conseguiu pleno ao vencer nas 7 partidas disputadas.

Os grupos 4 e 5, para os máis xóvenes, tiveron como vencedores a Rubén Gavieiro e ao xovencísimo Daniel Manrique, con 5 puntos de 7 e con 4 de 5, respectivamente.

O Club organizador dispuxo trofeos especiais para os tres primeros de cada grupo e premios para todos os participantes, ademais de diferentes vales en material deportivo e electrónico/informático para os mellores coeficientes de ránking internacional.

VER CLASIFICACIÓNS COMPLETAS

Información sobre lugares, datas e horarios de recollida dos premios.

 

Faro de Vigo 31 de Decembro

Voz de Galicia, 2 de Xaneiro (dixital)

Voz de Galicia, 2 de Xaneiro

La Región, 5 de Xaneiro

***

Éxito participativo do I Torneo “NADAL ONLINE en Ourense”

Daniel Manrique e Oscar Salgado, grandes vencedores do “I NADAL ONLINE 2020"

 

O 19 de Decembro tivo lugar a 1ª edición do “I Torneo NADAL ONLINE”, organizado polo Club Deportivo Xadrez Ourense, coa  participación de cerca de  130 participantes con procedencias tan dispares como Madrid, Portugal, Coruña, Asturias, Pontevedra e Ourense.

O Torneo estivo dividido en dous grandes grupos (mañá e tarde), e 6 categorías en litixio: na categoría Sénior disputada pola tarde resultou vencedor Oscar Salgado López (maior da saga dos Salgado), mentres que en Cadetes o seu compañeiro de Club no Xadrez Ourense, Marcos Vázquez conseguiu alzarse co triunfo. Pola súa banda o Vigués Xulio del Prado venceu na categoría Sub14 (infantil).

Pola mañá disputouse a cita para os máis xóvenes, destacando o espectacular triunfo de Daniel Manrique García (Xadrez Ourense), que con tan solo 7 anos de idade venceu o torneo con 100% de victorias por diante de xogadores de ata 5 anos maiores. Así, Daniel Manrique ademais de vencer no torneo, alzouse tamén co triunfo Sub8, o madrileño Kevin Zhe foi o primeiro Sub10, mentres que Marcos García (Xadrez Ourense), conquistou o título Sub12.

Ademáis dos Trofeos + vales en material deportivo para os 30 galardonados, e dos trofeos conmemorativos para  todos os participantes, a organización sorteou 20 importantes regalos entre todos os participantes ao rematar o torneo, nun sorteo en directo retransmitido pola canle de Facebook de Club Xadrez Ourense.

No tocante a clubes, destacaron os 19 podiums (sobre 30), logrados por Club Xadrez Ourense (incluindo 4 dos 6 ouros en litixio), destacando tamén a boa actuación dos xadrecistas do Club Benchoshey (Pereiro de Aguiar) que conquistaron 6 podiums dos 30 en liza.

Ver clasificación completa Senior, Sub16, Sub14

Ver clasificación completa Sub12, sub10, Sub8

Ver gañadores dos sorteos.

Ver información sobre a recollida dos diferentes premios, obsequios e regalos.

 

Ver nota de Prensa 22 de Decembro (La Región)

Ver nota de Prensa 21 de Decembro (La Voz de Galicia)

Ver nota de Prensa 21 de Decembro (Faro de Vigo)

 

 

Ver información completa, BASES e forma de Inscrición

 

**

Club Xadrez Ourense, elexido mellor Club Absoluto da provincia en 2020

O Xurado da Gala “+ Deporte – La Región” decidiu cos seus votos nomear a Club Deportivo Xadrez Ourense como mellor club absoluto da provincia no ano 2020.

Todo un éxito para o noso club tendo en conta que estamos nunha provincia que conta con máis de 700 clubs de casi 60 disciplinas deportivas.

Club Xadrez Ourense fundouse en 2003 con 44 licenzas cun seu primeiro equipo en 2ª división autonómica, 17 anos máis tarde contamos con máis de 250 licenzas e un primeiro equipo en División de Honra Nacional para 2021.

¡Noraboa aos 252 socios deste club, este premio é de todos e para todos!

 

Ver imaxen recollida do premio

Ver nota de prensa 20 de Decembro

Ver nota de prensa 16 de Decembro (portada)

Ver nota de prensa 16 de Decembro II

Ver nota de prensa 16 de Decembro I

Ver nota de prensa 16 de Decembro – dixital II

Ver nota de prensa 16 de Decembro- dixital I

Ver nota de prensa 15 de Decembro I

 

**

Éxito participativo do “I Torneo – Outonos de Xadrez en Ourense”

O sábado día 31 de Outubro tivo lugar a primeira edición do torneo de xadrez, da modalidade online (unha das cinco recoñecidas polo CSD para xadrez), chamado  I Torneo Outonos de Xadrez en Ourense”, organizado polo Club Deportivo Xadrez Ourense, coa  colaboración do Consello Municipal de Deportes do Concello de Ourense. 

Ata 130 participantes de entre os 6 e os 70 anos de idade (entre eles dous Mestres titulados pola FIDE ou a campiona de España Sub8), procedentes de clubes diferentes e con procedencias tan dispares como Cataluña, Madrid, Portugal, Coruña, Pontevedra e Ourense, déronse cita nunha emotiva xornada de deporte que por durante moitos momentos fixo esquecer ao xadrez clásico de competición presencial.

Un equipo de xuices, desde o local de Club Xadrez Ourense (Ramón Cabanillas nº 10 entreplanta), coordinaron toda actividade dos 130 participantes, “únicamente” con 4 ordenadores + 4 pantallas e 2 proxectores, desde os que puderon seguir, arbitrar e rexistrar as  390 partidas de xadrez disputadas durante toda a xornada.

O Torneo estivo dividido en dous grandes grupos (mañá e tarde), e 6 categorías en litixio: na categoría Sénior resultou vencedor o Santiagués Eloy Sixto, seguido do ourensán Martín Gómez Carreño e do Mestre Internacional Vigués Rafael Rodríguez, xa en Cadetes houbo triplete ournsán, conquistando o ouro Marcos Vázquez Gómez, seguido de Xacobe Conde e de Laura Gómez. En infantís o triunfo foi para o pontevedrés Xulio del Prado, seguido do portugués Henrique Guimaraes e do ourensáns Benjamín Diéguez.

No relativo ao torneo dos máis xóvenes, hai que salientar o triunfo en Alevíns do Coruñés Iago Fernández, seguido dos ourensáns Mateo Martínez e Marcos García, mentres que en Sub10 (benxamín), conquistou o ouro o madrileño Kevin Zhe, escoltado no pódio por Joel Cid e Luca González, xa en Prebenxamíns hai que destacar o triunfo do xovencísimo ourensán Nicolás Ibarra, seguido da campiona de España Sub8, Esther Ruiz, e completou o pódio Daniel Manrique.

Ademáis dos Trofeos + vales en material deportivo para os 30 galardonados, e dos trofeos conmemorativos para  todos os participantes, a organización sorteou 24 importantes regalos entre todos os participantes ao rematar o torneo, nun sorteo en directo retransmitido pola canle de Facebook do club organizador, regalos entre os que destacaron bicicletas, tablets e ata 3 camisetas do 1º equipo do Club Xadrez Ourense (recentemente ascendido á máxima categoría nacional), asinadas polo 7 veces campión de España, Iván Salgado.

No tocante a clubes, hai que estar moi felices pola boa actuación dos xadrecistas “da terra” e salientar os 14 podiums logrados polos deportistas de Club Xadrez Ourense, e os 9 conquistados polos deportistas do Club Xadrez Benchoshey de Pereiro de Aguiar, o que totaliza un total de 23 podiums entre estas dúas entidades ourensanas sobre os 30 premios especiais que estiveron en disputa.

Organizativamente, Club Xadrez Ourense non descansa, e agarda repetir no próximo Nadal outra nova cita para brindarlle aos xóvenes e non tan xóvenes xadrecistas ourensáns a oportunidade de seguir practicando a súa paixon nestes difíciles momentos de pandemia no que o xadrez presencial queda prácticamente limitado a probas oficiais organizadas polas federacións e cunhas estrictas e polo tanto “caras” medidas sanitarias, supervisadas polas consellerías correspondentes dos gobernos autonómicos ou polo CSD.

 

Ver Clasificación completa e táboa de premios categorías Senior, Sub16 e Sub14

Ver Clasificación completa e táboa de premios categorías Sub12, Sub10e Sub8

 

Ver nota de prensa, (La Región, 3.11.2020 - I)

Ver nota de prensa, (La Región, 3.11.2020 - II)

Ver nota de prensa, (La Región, 3.11.2020- III)

Ver nota de prensa, (La Voz de Galicia, 4.11.2020)

Ver nota de prensa, (La Región dixital, 2.11.2020)

Ver nota de prensa, (Faro de Vigo dixital, 4.11.2020)

 

Ver Gañadores dos 24 premios do sorteo

 

Ver retransmisión do sorteo no seguinte enlace: https://www.facebook.com/102607237779793/videos/274572830586011

 

 

**

Club Xadrez Ourense “A”, subcampión de Liga en 1º Nacional, ascende á División de Honra

(En homenaxe, de todo o equipo, a Clemente Jiménez Aisa e Manuel Villar Fernández ) 

 

 

Club Deportivo Xadrez Ourense, accede á máxima categoría de xadrez español, a División de Honra, tras ter acadado o subcampionato de Primeira División Nacional, na competición rematada o pasado 9 de Outubro, unha Liga composta por 8 escuadras do toda a xeografía Española.

Tras o ascenso desde segunda Española en 2018, e despois do terceiro posto acadado en 2019, (contra pronóstico xa que o obxectivo era a permanencia), o Xadrez Ourense chegaba a esta liga neste complexo ano 2020, con máis tranquilidade pero sen obxectivos exaxeradamente ambiciosos.

Un conxunto cunha columna vertebral ourensana de “pura cepa” de Ourense, con Iván Salgado como xefe de filas,  os irmáns David e Adrián Gómez Diéguez ou o moi novo Martín Gómez Carreño, todos eles como parte fundamental do sexteto titular, apoiados polo gran mestre italiano Sabino Brunello, o G.M. coruñés David Lariño, o M.F. Luso Luis Silva ,a Hispano-Cubana e Ourensana de adopción Yudania Hernández, xunto cun tridente de veteráns que nin siquer foi necesario facer “debutar”, (José Saavedra, Elías Gónzalez e Andrea Hernández), foron os principais artífices dun subcampionato de Liga que representa un histórico ascenso par Ourense e para o noso deporte.

Un Sprint final axustado, entre tres equipos, o Barberá catalán de Barcelona, ​​o puxante Fontecarmoa - Sanxenxo “Inter Rías” e Club Xadrez Ourense, deixou momentos de gran emoción na última xornada, os tres equipos gañaron os seus respectivos matches pero o mellor coeficiente de desempate dos ourensanos (puntos parciais en cada taboleiro), significou o subcampionato e o definitivo ascenso. Así, o poderoso Sestao de Bizkaia (Campión) e o Xadrez Ourense Club formarán parte do selecto grupo de 8 mellores equipos do país en 2021.

Foi especialmente destacable a actuación dos xadrecistas ourensáns que tiveron sitio no sexteto titular, xa que entre Iván Salgado, Adrián e David Gómez Diéguez e Martín Gómez Carreño acadaron nada menos que 14,5 puntos dos 24 totais do equipo (máis do 60%).

Por segunda vez na historia do xadrez español un equipo galego accede á máxima categoría nacional, é salientable o gran protagonismo que tivo Xadrez Marcote de Mondariz Balneario anos atrás e que permaneceu varias tempadas na elite española, agora é a quenda dun conxunto de OURENSE.

Ver Clasificación Completa

Ver noticia, 3.11.2020 (La Región)

Ver noticia 18.10.20 (Voz de Galicia)

Ver noticia 18.10.20 (La Región)

Ver noticia 17.10.20 (COPE)

Ver noticia 13.10.20 (La Región)

Ver noticia 12.10.20 (Faro de Vigo)

Ver nota de prensa 10.10.2020 (La Voz de Galicia)

Ver nota de prensa 10.10.2020 (La Región)

Ver nota de prensa 10.10.2020 (La Vanguardia)

Ver nota de prensa 10.10.2020 (El Correo Gallego)

Ver nota de prensa 10.10.2020 (Faro de Vigo)

Ver nota de prensa 10.10.2020 (La Voz de Galicia - dixital)

Ver nota de prensa 10.10.2020 (La Región – dixital)

Ver nota de prensa 10.10.2020 (Faro de Vigo – dixital)

 

Reportaxe Foto-Musical completo Liga Nacional de Clubs 2020

 

**

Curso de xadrez  2020  -  2021

 

 

(11.10.2020), A Escola de Xadrez Ourense inicia o curso 2020 / 2021 definitivamente,  o vindeiro LUNS 19 de Outubro, (Salvo que a situación mellore rápidamente para o Concello de Ourense, comenzaremos en todos os grupos de forma ONLINE, pasando a presencial en cuanto sexa posible).

 

Ver Comunicado Informativo (5 de Outubro 15.00 horas)

 

En todo caso lembrámosvos a todas as familias que tras as reformas realizadas para adaptación do local e a elaboración do noso protocolo (supervisado e aprobado por Concello de Ourense e Xunta de Galicia con data 22.9.2020), que en cuanto a situación, a normativa e o sentido común o permitan e aconsellen, pasaremos ás clases presenciais.

 

Ver táboa informativa completa de grupos e horarios, curso 2020 – 2021

 

Ver vídeo promocional curso de xadrez 2020/2021

 

 

 

 Protocolo completo Club Xadrez Ourense, Curso de Xadrez 2020-2021

Ver Protocolo en formato COMIC

Certificación Concello e Xunta de Galicia – protocolo Escola Xadrez Ourense Curso 20-21

(cubrir e enviar por email), Declaración responsable volta aos adestramentos deportivos, (formato pdf)

 

***

 

*Ver información completa sobre as clases de xadrez en Colexios, (Centros, asociacións, etc…)

 

*Ver lista completa informativa sobre as titulacións  dos nosos monitores  e adestradores.

 

Iván Salgado (Ourense 1991), Bronce Nacional Absoluto 2020

 

 

Iván Salgado, un ano máis na elite española do xadrez, consegue o Bronce Nacional.

  O Gran Mestre Iván Salgado, (Ourense 1991), un ano máis rematou entre os mellores de España no campionato nacional absoluto celebrado en Linares entre o 31 de agosto e o 8 de setembro, con todos os medidas sanitarias dispostas pola Federación Española.

O xefe de filas do Club Xadrez Ourense, incluso liderou o torneo en solitario despois da sexta xornada, pero tivo que pagar un alto prezo ao non poder defender unha posición moi delicada con pezas negras na penúltima xornada contra o hispano-letón Alexey Shírov, feito que impediu a Iván poder loitar o primeiro posto na derradeira xornada.

A pesar diso, e despois da súa pelexada vitoria contra o Mestre Internacional de Euskadi Iñigo Angardoña na última xornada, puido rematar no 3º posto, obtendo o bronce nacional, igualando o metal do pasado ano 2019.

Iván, que comezou o seu particular botín de metais nacionais en 2001 en Oropesa de Mar cun subcampionato nacional individual sub-10, mentres que o ano seguinte xa acadou o ouro en Formigal (Huesca), no seu primeiro ano de sub-12, en total, ten acumulado en todos estes anos, ata sete ouros nacionais, en practicamente todas as categorías, incluídas as dúas da categoría absoluta.

O próximo compromiso de Iván, se a situación o permite, será co Club Xadrez Ourense no próximo mes de outubro, para liderar ao equipo ourensán no seu segundo ano na poderosa Primeira División Nacional.

Tamén destaca a positiva actuación do aínda xuvenil Martín Gómez Carreño, compañeiro de Iván no Club Xadrez Ourense, que logrou uns respetables 5 puntos, no que foi o seu primeiro Campionato de España sénior.

Pola súa banda, o Club Xadrez Verín, tamén estivo dobremente representado neste evento, por unha banda co santiagués Luis Marcos Medarde, (Mestre FIDE), que acadou 5,5 puntos, mentres que o mozo Verinense Tristán Alonso, obtivo 2 puntos.

 

VER CLASIFICACIÓN COMPLETA

 

Nota de prensa, (La Región, 9 de Setembro)

Nota de prensa, (La Voz de Galicia, 9 de Setembro)

Nota de prensa, (La Voz de Galicia dixital, 8 de Setembro)

Nota de prensa, (La Voz de Galicia dixital, 7 de Setembro)

Nota de prensa, (Faro de Vigo, 9 de Setembro)

Nota de prensa, (La Región, 6 de Setembro)

Nota de prensa, (La Voz de Galicia, 6 de Setembro)

Nota de prensa, (Faro de Vigo, 6 de Setembro)

Nota de prensa, (Agencia EFE, 6 de Setembro)

Nota de prensa, (La Voz de Galicia dixital, 5 de Setembro)

Nota de prensa, (La Región dixital, 5 de Setembro)

Nota de prensa, (La Voz de Galicia dixital, 1 de Setembro)

 

Campionatos de España Individuais por idades 2020

 

Considerable embaixada Ourensana, nesta difícil tempada deportiva 2020

 

 Martín Gómez, Laura Gómez, Xacobe Conde, Marcos Vázquez, Iván Dopazo e Daniel Manrique (representantes do Xadrez Ourense nos nacionais de idades 2020)

 

Os Campionatos de España individuais por idades da tempada 2020, que arrancaron o 15 de Xullo e que se alongaron ata o 23 de Agosto na granadina localidade de Salobreña, contaron cunha ampla representación da nosa provincia, (considerando as especiais dificultades motivadas pola crise sanitaria). Un total de 9 participacións dos nosos xóvenes xadrecostas, dentro das categorías sub-8, sub-12, sub-16 e sub-18, e pertencentes a 3 clubes da nosa provincia, (Xadrez Ourense, Benchoshey de Pereiro de Aguiar e Xadrez Verín), completaron a embaixada da nosa provincia nunha edición 2020 dos nacionais individuais fortemente marcada polo estricto control sanitario desplegado durante toda a competición para dar cumprimento a un protocolo moi riguroso disposto pola Federación Española e coa supervisión do Consello Superior de Deportes.

 

En Sub18, hai que salientar os 5 puntos de Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense), que o levaron (no seu ano “malo” xa que todavía é sub-17) a compartir o posto 27º, mentres que Laura Gómez Carreño (Xadrez Ourense), rematou compartindo o posto 71º con 3.5 puntos.

 

En Sub16 foron ata 4 os xóvenes ourensáns que viaxaron ata terras Granadinas, Xacobe Conde Riveiro (Xadrez Ourense) con 4.5 puntos rematou 54º, Marcos Vázquez Gómez e Iván Dopazo Vázquez, (ambos Xadrez Ourense) remataron con 4 puntos, nos postos 67º e 80º respectivamente, mentres que Tristán Alonso Rodríguez (Xadrez Verín), con 3.5 puntos rematou 89º.

 

En Sub12 Pura Diéguez Nóvoa (Benchoshey de Pereiro de Aguiar), finalizou  no posto 42º con 4.5 puntos. 

 

As mellores noticias para o Xadrez Ourensán chegaban de mans dos máis xóvenes, xa que en categoría Sub-8, Laura Diéguez Nóvoa, (Benchoshey – Pereiro de Aguiar), rematou 3ª de España feminina, rematando nun sensacional 14º posto de entre os 58 participantes. Pola súa parte, o xovencísimo, Daniel Manrique García (Club Xadrez Ourense), conquistou un excelente 22º posto da xeral, e o máis salientable é que rematou 4º de España “Sub-7”, xa que en 2021 todavía manterá a categoría Sub8, ao ter nacido en 2013.

 

O Campionato de España Individual Sénior, que se disputará en linares (Jaén) entre os días 31 de Agosto e 8 de Setembro, xa ten confirmada tamén representación ourensana, polo momento xa están confirmadas as participación do mellor xuvenil da provincia e catro veces campión galego individual, Martín Gómez Carreño e do sete veces campeón de España individual, o Gran Mestre Iván Salgado, ambos compañeiros no Club Xadrez Ourense.

 

Pese ao máis que lóxico baixón en cuanto á participación dos nosos xadrecistas con respecto ás últimas tempadas, hai que destacar que Club Xadrez Ourense volve, un ano máis, a situarse na vangarda de Galicia (Xunto co Club Xadrez Fontecarmoa de Vilagarcía) no referente ao número de xadrecistas enviados aos ctos. nacionais individuais entre todas as categorías.

 

Ver clasificación cto. De España Sub-18

Ver clasificación cto. De España Sub-16

Ver clasificación cto. De España Sub-8

 

Ver nota de prensa, (La Región, 25 de Agosto), II

Ver nota de prensa, (La Región, 25 de Agosto), I

Ver nota de prensa, (La Voz de Galicia, 25 de Agosto)

 

 

Olimpiada de países “online” -  2020

 

Yudania Hernández, (en primeiro término), convocada coa Selección Española

Yudania Hernández Estévez, Mestra Internacional do Club Xadrez Ourente, contribuiu ao éxito da Selección Española na Olimpiada de países “online” disputada desde mediados ata o 23 de Agosto, evento no que España rematou nun moi positivo 5º posto, únicamente por detrás dos grandes favoritos, Azerbaiján, Hungría, Ucraína e Kazajistán.

Yudania contribuiu cos seus puntos para a clasificación esañola, como así o ratificaron as súas victorias parciais ante as representantes de Estonia e Jordania.

 

Ver Clasificación da Olimpiada 2020.

Ver nota de prensa III, (La Región, 19 de Agosto)

Ver nota de prensa II, (Faro de Vigo, 18 de Agosto)

Ver nota de prensa I, (La Voz de Galicia, 18 de Agosto)

 

 

Campionatos de España Individuais por idades, 2020

Daniel Manrique García, (Club Xadrez Ourense), 4º de España sub-7, en 2020

 

Os Campionatos de España individuais 2020, que arrancaron o 15 de Xullo e que se alongarán (si a situación o permite), ata finais de Agosto (disputándose unha categoría por semana), tiveron un positivo inicio para os xóvenes xadrecistas  ourensáns hai que remarcar o moi positivo inicio dos representantes ourensáns. A granadina localidade de Salobreña acollía entre os días 15 e 19 de Xullo a primeira das categorías (a Sub8), na que dous xóvenes representantes ourensáns tomaron parte e con moi positiva actuación.

 

Laura Diéguez Nóvoa, (Benchoshey – Pereiro de Aguiar), rematou 3ª de España feminina, rematando nun sensacional 14º posto de entre os 58 participantes. Pola súa parte, o xovencísimo, Daniel Manrique García (Club Xadrez Ourense), conquistou un excelente 22º posto da xeral, e o máis salientable é que rematou 4º de España “Sub-7”, xa que en 2021 todavía manterá a categoría Sub8, ao ter nacido en 2013. ¡Noraboa!

 

Ver Clasificación Cto. De España Sub-8

 

Ver nota de prensa, (La Región, 21 de Xullo)

Ver nota de prensa, (Faro de Vigo, 21 de Xullo)

 

Remate dos autonómicos 2020 con sabor a bronce para os xadrecistas de Club Xadrez Ourense

M.F. David Gómez vs. Martín Gómez (compañeiros no Xadrez Ourense “A”, e participantes no autonómico sénior 2020)

 

Padrón acollía a derradeira proba dos campionatos autonómicos individuais 2020, (a categoría sénior), anteriormente a terra de Rosalía de Castro tamén acolleu as categorías Sub18 e Sub14 (febreiro) e máis recentemente as categorías Sub8 e Sub10 (4 e 5 de Xullo) e as categorías Sub12 e Sub16 (10 e 11 de Xullo).

Nesta última categoría, Sénior,  o máis salientable foi o rotundo triunfo do Gran Mestre natural do Barbanza e que dende hai dúas tempadas milita nas ringleiras do Club Xadrez Verín, David Lariño Nieto, que contou as súas 7 partidas por triunfos. Tamén hai que destacar o bronce compartido do Mestre FIDE Santiagués Luis Medarde (que tamén milita no Xadrez Verín desde inicios de 2019) así como do M.F. Ourensán David Gómez Diéguez (Club Xadrez Ourense).

 

Este último bronce compartido logrado en categoría Sénior de David Gómez (Xadrez Ourense), unido aos pódiums conseguidos anteriormente por Martín Gómez Carreño en febreiro (en sub18), Pura Diéguez Nóvoa do Benchoshey (2ª feminina en Sub14, tamén en febreiro), o “triplete” feminino en Sub-8 para Ourense, con Laura Diéguez do Benchoshey (1ª feminina), Clara Montero, tamén do Benchoshey (2ª feminina) e Candela Lorenzo do Xadrez Ourense (bronce feminino), ademáis do bronce de Escarlata Alonso do Xadrez Verín (3ª fémina en Sub10), e do logrado por Pura Diéguez do Benchoshey en Sub12 (3ª fémina), Xunto cos bronces logrados respectivamente en Sub-16 por Iván Dopazo do Xadrez Ourense e pola súa compañeira de club Laura Gómez (3ª feminina, tamén en Sub16), fixeron que a tempada 2020 tivese un predominante “tono bronceado” no tocante aos pódiums logrados por os xadrecistas ourensáns.

 

En suma, e tendo en conta todos os pódios autonómicos individuais logrados por xadrecistas pertencentes a Clubes ourensáns durante 2020, obtívose un positivo balance final con 2 ouros, 2 pratas e 8 bronces. Un total de 12 metais para os xadrecistas dos Clubes ourensáns, repartidos entre Xadrez Ourense, Benchoshey e Xadrez Verín. Resulta máis que salientable que nunha tempada 2020 marcada pola crise sanitaria do COVID 19, o Club Deportivo Xadrez Ourense lograse enviar ata 30 deportistas aos campionatos Galegos individuais, entre todas as categorías.

 

Ver clasificación Cto. Galego Sénior 2020

 

Ver nota de prensa, (La Región, 28 de Xullo)

Ver nota de prensa, (La Voz de Galicia, 21 de Xullo)

 

**

Xadrez Ourense, Club máis participativo de Galicia, nos autonómicos de Xullo en Padrón

Cun total de 20 participacións sobre 115 totais, nas categorías S16, S12, S10 e S8

 

Os días 10 e 11 de Xullo, dentros dos Campionatos Galegos de Xadrez 2020, tiveron lugar as categorías S16 e S12 na coruñesa vila de Padrón, dentro dunha edición excepcional destes campionatos autonómicos individuais por idades, que xa acolleran no fin de semana anterior, os días 4 e 5 de Xullo, ás categorías Sub8 e Sub10.

 

a Federación Galega de Xadrez traballou arreo nas últimas semanas man a man coa Secretaría Xeral para o Deporte, para desenvolver un detallado protocolo sanitario e deportivo e deste xeito poder organizar, coas maiores medidas de seguridade para os deportistas, unha edición 2020 dos autonómicos individuais de xadrez para as categorías Sub8, Sub10, Sub12 e Sub16, (as categorías Sub14 e Sub18 xa foran disputadas en Febreiro, antes da crise sanitaria). As catro categorías mencionadas reuniron en Padrón a un total de 115 xóvenes (algo menos dun 40% das cifras habituais nas últimas tempadas), representantes de parte dos 92 clubes galegos existentes.

 

Club Deportivo Xadrez Ourense, presentou, xunto con tres adestradores, ata 20 participantes entre as 4 categorías, o que converteu á entidade ourensana na máis participativa de Galicia nestos ctos. Galegos 2020. Tamén hai que destacar a ampla prensenza de Club Benchoshey de Pereiro de Aguiar con 8 participantes, nestos autonómicos nos que tamén estiveron presentes outros clubes da nosa provincia, como Universitario de Ourense, Xadrez Verín ou o Academia Postal.

 

A categoría Sub16 foi a que máis alegrías proporcionou para Ourense, xa que Iván Dopazo Vázquez e Laura Gómez Carreño (ambos cadetes de 1º ano e compañeiros no Club Xadrez Ourense), lograron sendos bronces (na clasificación xeral e na clasificación feminina, respectivamente), o que lles da a praza directa para o nacional e Granada o vindeiro agosto.

É destacable a presenza de ata 4 ourensáns entre os 10 primeiros Sub-16, Iván Dopazo do Xadrez Ourense (3º), Xacobe Conde do Xadrez Ourense (6º), Miguel Reza do Universitario (7º) e Marcos Vázquez, tamén do Xadrez Ourense (9º). Mención aparte merece Xacobe Conde Riveiro (6º da xeral finalmente), pero que disputou unha moi intensa partida na última rolda ante o coruñés Claudio Reboredo (finalmente campión), unha partida que Xacobe estivo a piques de gañar en varios momentos e que de ser así, houbese representado o primeiro posto para o xoven ourensán.

 

Dentro da categoría sub12 o máis salientable foi o bronce feminino de Pura Diéguez Nóvoa (Benchoshey de Pereiro de Aguiar), o que tamén lle otorga praza directa para os nacionais de Andalucía. Tamén foron dignas de mención en Sub12 as actuacións de Laura Diéguez (Benchoshey) e de Alejandro Fidalgo (Xadrez ourense), ambos con 3 puntos conseguidos.

 

Ver nota de prensa, (La Región, 14.7.2020)

Ver nota de prensa, (Faro de Vigo, 14.7.2020)

Ver nota de prensa, (La Región, 10.7.2020)                            

 

Ver clasificación completa Sub16

Ver clasificación completa Sub12

 

**

Xadrez Ourense, Club máis participativo no autonómico S8 e S10, disputado en Padrón os días 4 e 5 de Xullo

Os días 4 e 5 de Xullo tivo lugar unha excepcional edición dos campionatos autonómicos individuais das categorías Sub8 e Sub10, a Federación Galega de Xadrez traballou arreo nas últimas semanas man a man coa Secretaría Xeral para o Deporte, para desenvolver un detallado protocolo e deste xeito poder organizar, coas maiores medidas de seguridade para os deportistas, unha edición 2020 dos autonómicos individuais de xadrez para as categorías Sub8 e Sub10, (o vindeiro 10 e 11 de Xullo terán a súa cita os Sub12 e Sub16).

 

Con medidas excepcionais concretas relativas ao deporte do xadrez (mesas separadas, mascarilla obrigatoria durante a competición, emprego continuado de hidroxel por cada participante, evitar o saúdo de mans ao principio e ao final de cada partida, NON presencia dos adestradores nin de público na sala de competición, medidas de temperatura de todos e cada un dos participantes antes das partidas, continua desinfección de pezas, etc…), logrouse levar a cabo esta edición 2020 dos autonómicos para os máis xóvenes, non obstante e como era lóxico a participación viuse reducida a un 40 % en comparación coa pasada edición.

 

Con estos datos á vista, 42 xóvenes procedentes de “solamente” vinte dos 92 clubes galegos existentes, déronse cita na vila de Rosalía de Castro para disputar estas probas claisificatorias de cara aos nacionais de Granada 2020.

 

Club Deportivo Xadrez Ourense (1 dos 92 clubes de xadrez de Galicia), presentou, xunto con tres adestradores, ata 10 participantes dos 42 totais (prácticamente unha cuarta parte da participación total).

 

Tamén foi salientable a embaixada enviada por Club Benchoshey de Pereiro de Aguiar con 5 participantes. Tamén estiveron presentes o  Club Xadrez Verín e Academia Postal.

 

Dentro da categoría sub10 os ourensáns máis destacados foron Antón Lorenzo (que en 2019 rematara subcampión galego) e Marcos Varela, ambos do Club Xadrez Ourense.

 

Mentres que na categoría dos máis pequenos, os sub8, os ourensáns máis destacados foron Laura Diéguez (Benchoshey), que rematou 5ª da xeral e primeira clasificada feminina, Aroi Fernández (Academia Postal) e Daniel Manrique (Xadrez Ourense), que tamén remataron entre os 10 primeiros.

 

Ver nota de prensa, (La Región, 7.7.2020)

Ver nota de prensa, (Faro de Vigo, 7.7.2020)

Ver nota de prensa, (Voz de Galicia, 8.7.2020)

 

Ver clasificación completa Sub10

Ver clasificación completa Sub8

 

**

Iván Salgado xa está en semifinais do individual iberoamericano 2020.

O martes 7 de xullo superou por 5-7 ao G.M. brasileiro Alexander Fier

O xefe de filas do Club Xadrez Ourense dende 2017, Iván Salgado, é un dos 64 Mestres de 23 países de Iberoamérica que o 25 de maio comezou o Campionato Iberoamericano de xadrez rápido, que se xoga en liña (Cada xogador de xadrez compite, supervisado pola organización desde un estudo preparado para o propósito da competición, todo emitido en internet e comentado por especialistas para miles de fans de todo o planeta)

O particular camiño de Ivan (competindo desde o seu estudo en Berlín, onde está asentado dende setembro pasado), comezou a finais de maio cando nos trintaedousavos de final venceu ao mestre internacional cubano Marck Machín por un claro 4-1.

Máis tarde e xa na rolda de dezaseisavos, Iván tivo o difícil obstáculo do prestixioso Gran Mestre brasileiro Gilberto Milos (un rival con moita experiencia en competicións internacionais nas dúas últimas décadas), pero Iván mostrou un xadrez moi dinámico e preciso, o que lle valeu ao ourensán un contundente 5-0 a favor, que o catapultou ata os oitavos.

Na rolda de oitavos de final, un vibrante encontro que se decidiu na última partida, enfrentou a Iván contra un dos favoritos, o madrileño David Antón Guijarro, que hoxe e xunto con Paco Vallejo, Manuel Candelario, Alexey Shírov e o propio Iván Salgado, conforma a selección española absoluta.

Tras unha emocionante 13ª e última partida, Iván levouse o match por un axustado 7 a 6.

Chegaron os cuartos de final ante o gran mestre carioca, Alexander Fier, Iván comezou "arrasando" cun xogo moi alegre e ofensivo ao seu rival e situouse con 1 a 5 a favor, pero a reacción do brasileiro foi igual de contundente e logrou igualar (5-5).

Iván tirou de experiencia e serenidade nese momento crítico, e tras un pequeno descanso antes da undécima partida, sentouse novamente ante o taboleiro concentrado e volveu ao brillante xogo que lucí unas primeiras partidas, e cun parcial de 0 a 2 ao seu favor, colocou o 5 a 7 final que o catapultou ás semifinais. Agora agardan as semifinais ante o o forte grande mestre Eduardo Iturrizaga (Venezuela).

 

VER INFORMACIÓN OFICIAL DO TORNEO

Ver prensa relacionada, (Faro de Vigo, 9 de Xullo)

Ver prensa relacionada, (Voz de Galicia, 8 de Xullo)

Ver prensa relacionada, (La Voz de Galicia, 3 de Xullo)

Ver prensa relacionada, (La Región, 3 de Xullo)

Ver prensa relacionada, (Faro de Vigo, 3 de Xullo)

 

 

**

Hemeroteca, “La Región”, recolle estos días (7.7.2020), o Récord de simultáneas de 2001,  na rúa do paseo

Dous “xóvenes” xadrecistas do noso club, protagonizaron aquel episodio. En xullo de 2001, Xesús Miguel Conde e Elías González enfrentáronse a 64 rivais, un por cada casiña do taboleiro, (non foron 34 como recolle erróneamente o artigo), un daqueles rivais era un xovencísimo Iván Salgado, que contaba 9 anos por entonces. Ambos xadrecistas ourensáns batiron o que daquela foi o primeiro récord de Galicia de simultáneas cronometradas. No anecdotario quedan imaxes que lembran as carreiras (literais) por entre as mesas, para poder chegar a tempo a todos os taboleiros sin consumir o tempo establecido. Finalmente a proba foi conseguida ao superarse o 66% de victorias finais, de entre os 64 puntos posibles. Ano e medio máis tarde, (2003), fundábase, moi cerca daquel escenario (Rúa do Paseo nº 30) o Club Deportivo Xadrez Ourense, que agora conta xa 17 anos de idade.

Ver nota de prensa (La Región, 7 de Xullo de 2020)

 

**

Torneo “Fin de Curso 2019-2020”  (13 de Xuño)

“Xaque Mate ao Coronavirus”

(1ª Copa Maristas Ourense – “online”)