­

 

 Actualización  
15 de Xaneiro de 2017

NOTICIAS  E  ACTUALIDADE  DO CLUB XADREZ OURENSE

www.xadrezourense.com  

https://gestiondecuenta.com/Count.cgi?ft=0&frgb=FF0000&dd=B|df=xadrezourense.com

Clases de ajedrez en EscoEsco

 

Escola Xadrez Ourense

 

Información Curso 2016-2017

 

 

ImaxenWebEscolaXadrezOurense.JPG

Clases de ajedrez en Ourense

Clases de xadrez en Ourense 

Colexios xadrez Ourense

Colegios ajedrez ourense


INSTALACIÓNS DO CLUB

 


OS NOSOS EQUIPOS

 


ESTRUCTURA DEPORTIVA

 


ACTIVIDADES ANUAIS

 


 

  

-AnagramasINstitucionales.bmp 

 

 

 

 

ENLACES

www.ourenxadrez.org

www.fegaxa.org

www.tabladeflandes.com

www.feda.org

www.fide.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 PRENSA / HEMEROTECA

 

 

 

 

 

Martín Gómez Carreño Campeón Provincial Sénior  - 2017

Martín convértese no campeón provincial individual sénior máis xoven, con tan só 14 anos

martin.campeon.senior.17.JPG

Martín GómezCarreño (12.1.2003), actual campeón provincial sénior 2017.

 

O Xoven xadrecista Martín Gómez Carreño, con tan só 14 anos (recén cumplidos o pasado 12 de Xaneiro), ven de proclamarse hoxe Domingo día 15 de Xaneiro, 26º campeón provincial Individual Sénior, dende que en 1991 este campeonato ten carácter oficial federativo aberto.

O xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense, conquistou 5.5 puntos dos 6 posibles nesta proba disputada entre o 7 e o 15 de Xaneiro, e na que tomaron parte 40 xadrecistas pertencentes á práctica totalidade dos clubes da provincia.

Martín, pese á súa xuventude xa ten acadado múltiples logros deportivos entre os que cabe mencionar o 5º posto no campeonato de de España 2016 da categoría sub-14 na modalidade de xadrez rápido, (xa foi terceiro de España en 2015 en Sub-12), foi xa tres veces campeón galego individual, é componente asiduo da Selección Galega no campeonato de España por Autonomías, e en Outubro de 2015 participou no campeonato do Mundo en Halkidiki (Grecia) cunha positiva actuación.

As próximas citas xadrecísticas do calendario provincial serán os campeonatos provinciais das categorías Sub-8, Sub-10, Sub-12, Sub-14, Sub-16 e Sub-18 que terán lugar no salón de competicións de Barrocás os vindeiros 21 e 22 de Xaneiro, probas coas que se completará o medalleiro provincial individual 2017, e nas que Martín será un dos principais favoritos, lóxicamente, para as categorías Sub-14 e Sub-16.

 

Ver Clasificación Campeonato Provincial Individual Sénior 2017

Ver Historial dos Campeonatos Provinciais Individuais

 

 

***

 

XXXII Aberto Internacional “Aninovo Barrocás”

180 xadrecistas participaron na 32ª edición, disputada entre o 24 de Decembro e 5 de Xaneiro

Imaxen.Web.Cronica.Aninovo.Open.XXXII.JPG

 

O pasado 5 de xaneiro tivo lugar a ceremonia de clausura da XXXII do clásico Open “Aninovo Barrocás”, que chegaba este ano á súa 32ª edición, na que tomaron parte, por un lado, 60 xadrecistas no Open internacional disputado entre os días 26 de Decembro e o 5 de Xaneiro, e arredor de 120 xóvenes xadrecistas que participaron no torneo de categorías inferiores o pasado día 24 de Decembro.

 

Na categoría Senior o vencedor foi Xabier Gómez Domínguez con 6 puntos, convertíndose por primeira vez en vencedor desta clásica proba e engadindo o seu nome á lista de gañadores desta proba deportiva referente do xadrez autonómico dende hai 32 anos. Xabier, nun torneo moi igualado, superou por coeficiente de desempate ao bicampeón do torneo David Gómez Diéguez, que tamén con 6 puntos, acadou o subcampeonato. O terceiro posto foi para o campeón da edición anterior, o M.F. David Baltar Iglesias, mentres que Alejandro De León e Lino Hermida foron, respectivamente, 4º e 5º nesta categoría absoluta.

 

O premio Sub-2000 foi para Miguel Puga Sánchez, e os clásicos premios “Á beleza” e “Galeón Pirata” foron para David Gómez e Xabier Gómez respectivamente.

 

En categoría Xuvenil impúxose Alberto Iglesias Feijoo, seguido de Gabriel Roma Barge e de Alfonso Juanes Barandela, en Sub-16 (Categoría Cadete) o xusto vencedor foi Martín Gómez Carreño, que únicamente perdeu a última partida do torneo, o segundo foi Marcos Reza Salgado e o terceiro posto foi para o xoven Xacobe Conde Riveiro. Xa en categoría Infantil, que tamén compiten no Open principal, o vencedor foi Mateo Díaz Gómez, seguido do Coruñés Claudio Reboredo Martínez e de Marcos Vázquez Gómez.

Por Clubes, e sumando todas as categorías en Liza, un ano máis o mellor club foi o Xadrez Ourense, que obtivo 11 premios (2 ouros, 4 pratas e 5 bronces), segundo foi o Club Universitario con 6 premiados, seguido do Club Benchoshey que obtivo 5 galardóns, e completaron o cadro de clubs premiados o Liceo de Ourense e a Escola de Xadrez Coruña con 1 pódio.

 

  VER CLASIFICACIÓN COMPLETA

 

 

Ver Información completa do torneo en  www. info64. org

 

***

 

XXXII Aberto Aninovo Barrocás – Categorías Sub-12, Sub-10 e Sub-8

 

Imaxen.Web.TorneoNenos.XXXII.Aninovo..JPG

Vista parcial da sala de xogo o día 24 de Decembro no torneo dos máis cativos

 

O Sábado 24 de Decembro tivo lugar o torneo destinado ás categorías dos máis xóvenes, que abarrotaron o salón de competición da A.V.V. de Barrocás na doble tanda de mañá e tarde con cerca de 120 participantes de entre os 5 e os 12 anos de idade.

En categoría Sub-12 tivemos un emocionante empate en cabeza, finalmente o vencedor foi César Pérez (Casa da Xuventude), seguido de Marcos Vázquez (Xadrez Ourense) e Adrián Vázquez (Xadrez Ourense).

En Benxamíns o vencedor foi Alejandro Garrido (Benchoshey), seguido de Jorge Cid (Xadrez Ourense) e de Xoaquín López (Benchoshey).

Na categoría dos máis cativos, Sub-8, o vencedor foi Manuel López (Benchoshey) seguido de Sabela Conde (Xadrez Ourense) e de Pura Diéguez (Benchoshey).

 

VER CLASIFICACIÓN SUB-12

VER CLASIFICACIÓN SUB-10

VER CLASIFICACIÓN SUB-8

 

 

CartelWeb.JPG

 

***

 

 

Positiva actuación do Xadrez Ourense no Nacional por por equipos de Benidorm

Ambos conxuntos ourensáns lograron 4 victorias, nas 7 xornadas disputadas.

fotowebconEdifcio16.JPG

O Club ourensán,  ante o imponente Hotel Bali (sede do evento), cos 9 xóvenes xadrecistas e o adestrador.

 

A localidade alacantina de Benidorm acolleu entre os días 3 e 7 de Decembro o Campeonato de España de Xadrez por equipos, pertencente ás categorías Sub-18 (Xuvenil) e Sub-12 (Alevín), sendo ambas as dúas únicas categorías precedentes á Sénior, no que a competicións nacionais por equipos se refire. Nesta edición 2016, foron 27 as escuadras presentes de toda España na competición Xuvenil e 25 as que se congregaron na categoría Sub-12 (Alevín).

O Club Xadrez Ourense estivo representado en ambos campeonatos de España con dous equipos, o de categoría Xuvenil composto por Adrián Gómez, Gabriel Roma, Martín Gómez, Alejandro Cervigni e Federico Naso e o equipo Alevín composto por Xacobe Conde, Marcos Vázquez, Adrián Vázquez e Laura Gómez,  todos eles xogadores con ránking internacional, acompañados polo técnico E. Xosé González.

 

Pese a que ambos conxuntos non partían entre os máximos favoritos do ránking inicial nesta importante e exixente proba, ambos equipos foron quén de cumplir as súas expectativas, logrando cada un deles 4 victorias das 7 xornadas disputadas, o que levou ao equipo sub-18, que partía co nº 9 do ránking inicial, a empatar no 7º posto con outras 5 escuadras, (postos do 7º ao 12º), e ao conxunto Alevín, que partía co nº 17 do ránking, a compartir o posto 9º con outros cinco clubs, (postos do 9º ao 14ª).

ImaxenWebXuveniles.JPG

 

Na categoría Xuvenil, hai que facer mención ao exixente que resultou o cadro de emparellamentos, que enfrentou aos ourensáns con varias das mellores escuadras do panorama nacional, podendo incluso acadar mellores resultados parciais ante os cataláns do Cerdanyola ou do “Peona i Peó”, en dous encontros que estiveron a piques de ser vencidos ou cando menos empatados polos ourensáns, que chegaron a rexeitar empates parciais para poder loitar pola victoria.

 

É de xustiza salientar o excelente torneo realizado por Adrián Gómez, que tivo un excelente comenzo con 4.5 puntos de 5 partidas (un 90% que o levaba a estar subindo 55 puntos ELO no ecuador da competición), posteriormente acusou o extenuante ritmo do evento, (7 longas partidas en cinco días, e ante complicados rivais), pese a iso estivo a piques de obter o título de Mestre Fide (M.F.) de ter vencido na 6ª rolda ao 1º taboleiro do conxunto de Llinars del Vallés, nunha partida que chegou a ter moi favorable.

 

iMAXENWebAlevins.JPG

 

En categoría Alevín, (sub-12), debemos destacar a enorme capacidade de luita de 4 xóvenes xadrecistas, (Xacobe, Marcos, Adrián e Laura), que sin descanso, xogando todos eles 7 longas partidas en cinco días,  (en varias ocasións chegando ás 4 horas de competición), completaron unha moi positiva actuación, podendo incluso mellorar sensiblemente a clasificación final de ter contado coa sorte algo máis de cara na penúltima xornada ante os Navarros do “Mikel Gurea”, encontro no que o apretado 2.5 a 1.5 final non fixo xustiza ao xogo desplegado nos 4 taboleiros, pese a isto, a clasificación final obtida pode considerarse como moi satisfactoria.

 

Dende 2011, ano no que Club Xadrez Ourense se proclamou sucampeón de España co equipo Xuvenil, a entidade ourensana ven asistindo con regularidade a esta importante proba nacional por equipos que ten lugar nesta coñecida localidade mediterránea de Benidorm, unha cita que trascende incluso o ámbito deportivo e que representa toda unha experiencia persoal e colectiva para os xóvenes xadrecistas participantes.

 

Ver nota de prensa IX, (La Región, 9 de Decembro)

Ver nota de prensa VIII, (Faro de Vigo, 9 de Decembro)

Ver nota de prensa VII, (La Región, 6 de Decembro)

Ver nota de prensa VI, (Faro de Vigo, 6 de Decembro)

Ver nota de prensa V, (La Región,  3 de Decembro)

Nota de Prensa IV, (La Voz de Galicia, Martes 6 de Decembro)

Nota de prensa III, (Faro de Vigo, Martes 6 de Decembro)

Nota de Prensa II, (La Región, Martes 6 de Decembro)

Ver nota de prensa, (La Región 29 de Novembro)

 

Ver clasificación e información completa categoría Sub-18

Ver clasificación e información completa categoría Sub-12

 

 

***

 

Circuito Galego Individual para xóvenes 2016 – Federación Galega de Xadrez

Éxito deportivo e organizativo para o xadrez ourensán nesta edición de 2016

O Club Xadrez Ourense, entidade galega máis galardonada

Premiados.Xadrez.Ourense.Circuito.Galego.2016.JPG

Marcos Vázquez, Mateo Díaz e Martín Gómez, (Xadrez Ourense), premiados no Circuto Galego 2016

 

O pasado Sábado día 5 de Novembro de 2016 tivo lugar en Vilagarcía de Arousa a  derradeira proba puntuable do Circuito Galego 2016 (O open “McDonalds”). O circuito Galego para xóvenes é unha das principais actividades dentro do programa de probas oficiais da Federación Galega de Xadrez, celébrase con carácter anual e desenvólveuse desde Abril ata Novembro de 2016. Nada menos que 18 probas puntuables son as que compoñen o calendario de eventos puntuables que se celebran ao longo e amplo da xeografía galega anualmente. Hai que salientar que dúas delas foron celebradas na nosa provincia, e que ademáis foron, de longo, as máis participativas deste Circuito Autonómico 2016.

 

No terreo individual hai que salientar o magnífico papel dos xóvenes xadrecistas ourensáns que acadaron 4 dos 16 premios en litixio da clasificación xeral combinada, con un Ouro, unha prata e dous bronces.

 

Así, na categoría Sub-14, Martín Gómez Carreño (Club Xadrez Ourense), proclamouse vencedor do Circuito Galego 2016, por diante do Coruñés Jorge Méndez (Xadrez Padrón) que rematou segundo. Hai que salientar nesta categoría o exemplar  “sprint final” de Mateo Díaz (Club Xadrez Ourense), que tras un emocionante final nas derradeiras probas puntuables, conquistou finalmente o bronce nesta difícil categoría.

 

En categoría Sub-12, o Pontevedrés do club Fontecarmoa de Vilagarcía, Andrés Rodríguez Ferreirós foi o vencedor, pero a prata e o bronce viaxaron cara a nosa provincia de mans de César Pérez (Casa da Xuventude) e de Marcos Vázquez (Club Xadrez Ourense). Tamén hai que salientar o excelente papel de Xacobe Conde e de Laura Gómez (ambos compañeiros no Club Xadrez Ourense), que, a piques estiveron de acadar pódio tanto en masculino como en féminas.

 

Nas categorías Sub-10 e Sub-8 cabe salientar o papel realizado polos irmáns Pura e Benxamín Diéguez Nóvoa, respectivamente, (ambos do Club Xadrez Benchoshey, de Pereiro de Aguiar), que tamén estiveron a piques de rematar entre os premiados das súas respectivas clasificacións xerais. Así, Benjamín conquistou o 5º lugar da clasificación xeral en sub-10, mentres que Pura, en Sub-8, tamén rematou 5ª da xeral, ademáis de subcampiona en féminas.

 

A Federación Galega otorgaba premios aos 3 primeiros clasificados da xeral, ademais da 1ª fémina, de cada unha das 4 categorías, así pois os xadrecistas ourensáns están de noraboa ao ter acadado 4 dos 16 premios en litixio.

 

Ademais, na clasificación por Clubs hai que destacar de xeito especial o papel completado polo Club Deportivo Xadrez Ourense, que foi o club galego máis galardonado.

 

A clasificación final por clubs e por número de podios rematou do seguinte xeito: Club Deportivo Xadrez Ourense (3 podios), Peleteiro de Santiago de Compostela e Fontecarmoa de Vilagarcía (2 podios), Brétema de Póboa do Caramiñal, Escola Xadrez Pontevedra, Casa da Xuventude, Círculo Chantadino, Círculo Ferrolano, Lucena de Vigo, Escola Luguesa, Xadrez Marín e Xadrez Padrón (1 pódio).

 

No terreo organizativo, tamén hai que salientar a especial importancia que cobraron as dúas probas disputadas na nosa provincia, O “Ourense en Xaque” (4 de Xuño) e o “Festival Internacional de Expourense” (30 de Outubro), que, un ano máis, foron de longo as dúas probas máis participativas de todas cantas compoñen o Circuito Galego. (Ver Comparativa de participación das 18 probas puntuables).

 

 

Ver Cadro de Honra final - Circuito Galego 2016

Galería de Imaxes I, (Podio final xeral Sub-14)

Galería de Imaxes II, (Podio final xeral Sub-12)

Ver Clasificacións finais completas, (Federación Galega de Xadrez)

 

Ver Comparativa de participación das 18 probas puntuables do Circuito Galego 2016

 

       Nota de prensa I, (La Región - 15 de Novembro)

       Nota de prensa II, (La Voz de Galicia - 8 de Novembro)

 

***

 

 

 

IX Festival  Internacional “Expourense 2016” – “Deporte e ciencia para a xuventude”

Máis de 230 xóvenes xadrecistas abarrotaron Expourense o 30 de Outubro

 

imaxenweb2..JPG

 

O Domingo 30 de Outubro tivo lugar a IX edición deste clásico aberto para xóvenes, que congregou a centos de participantes de toda Galicia, Castela León e norte de Portugal nunha fermosa xornada de deporte, convivencia e xuventude. Máis de 70 dos participantes contaban con ránking internacional o que ratifica a alto nivel acadado nesta edición 2016.

Alejandro Fernández (Círculo Chantadino) en sub18, Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense) en sub-14, César Pérez (Casa da Xuventude) en sub12, Benjamín Diéguez (Benchoshey) en sub10 e Alejandro Cereijo (Peleteiro) en sub8, foron os vencedores de cada unha das cinco categorías en liza.

Os Clubes máis galardonados foron Círculo Chantadino, Xadrez Ourense e Casa da Xuventude con 3 pódios cada un deles, mentres que Escola Xadrez Porto, Benchoshey e Fontecarmoa acadaron 2 medallistas por club.

Para o xadrez ourensán foi unha excelente xornada con 3 ouros conseguidos e con ata 8 xóvenes premiados da nosa provincia, pese a algunhas ausencias reseñables.

O evento estivo organizado por Expourense, baixo a dirección técnica do Club Deportivo Xadrez Ourense e coa colaboración do Concello de Ourense, representado polo seu Concelleiro de deportes, Mario Guede, quen realizou o saque de honra inaugural.

 

Galería de Imaxes I,   (panorámicas I)

Galería de Imaxes II,  (panorámicas II)

Galería de Imaxes III, (premiados por categorías)

Galería de Imaxes IV, (premiados nos sorteos)

Galería de Imaxes V,  (Inauguración e saque de honra)

 

Nota de Prensa IX, (La Región, +Deporte, 1 de Novembro)

Nota de Prensa VIII, (La Región-portada, 31 de Outubro)

Nota de Prensa VII,  (La Región, 31 de Outubro)

Nota de Prensa VI,   (La Región, 31 de Outubro)  

Nota de Prensa V,  (Faro de Vigo 31 de Outubro)

Nota de Prensa IV,  (La Voz de Galicia, 31 de Outubro)

Nota de Prensa III,  (La Región, 22 de Outubro)

Nota de Prensa II,   (La Voz de Galicia, 22 de Outubro)

Nota de Prensa I,    (Faro de Vigo, 22 de Outubro)

 

Ver clasificación sub-18

Ver clasificación sub-14

Ver clasificación sub-12

Ver clasificación sub-10

Ver clasificación sub-8

 

 

Ver comparativa de participación de todos os torneos do “Circuito Galego de Promoción 2016”

 

 

Cartel.Festival.Xadrez.Expourense..JPG

 

***

 

 

Copa Deputación de Xadrez Relámpago 2016”

Xadrez Ourense foi o club máis galardonado con 9 dos 25 premios en liza

 

O pasado Sábado dá 15 de Outubro tivo lugar no Pavillón Deportivo Municipal de Celanova a Copa Deputación de Xadrez Relámpago coa participación de casi 50 xadrecistas, proba celebrada baixo a organización do Club Xadrez Celanova e coa dirección da Asociación de Clubs da Provincia.

O Club Xadrez Ourense foi o máis galardonado con 9 dos 25 premios en litixio, así Adrián Gómez e Jorge Fernández foron 2º e 3º en categoría Senior, Gabriel Roma e Pilar García foron subcampión xeral e campiona feminina en sub-16, Mateo Díaz e Paula Baliño foron respectivamente subcampión xeral e campiona feminina en sub-14, Iago Álvarez foi bronce en sub-12, Sabela Conde foi campiona feminina en sub-10, mentres que Xurxo Vilariño foi bronce en sub-8.

Varios dos xóvenes máis prometedores do Xadrez Ourense non puderon estar en Celanova ao xogarse paralelamente unha importante proba puntuable para o Circuito Galego 2016, en Vilagarcía, na que Martín Gómez, Xacobe Conde e Marcos Vázquez destacaron, entre outros compañeiros de club, obtendo importantes premios.

 

Ver Clasificación final combinada da Copa Deputación Relámpago 2016

Ver nota de prensa relacionada (La Región, 18 de Outubro)

Ver Galería de Imaxes

 

 

***

 

Curso de xadrez 2016 – 2017

 

A Escola de Xadrez Ourense inicia o seu programa para o curso 2016 – 2017, desenvolvendo a súa actividade semanal, principalmente, nos seus locais de Ramón Cabanillas nº 10 de Ourense, onde se atopa a sede do seu centro de tecnificación e da súa Escola de Xadrez, tanto de iniciación como de perfeccionamento.

Tamén se están a iniciar, divulgar e promover os cursos de xadrez nos 14 centros de ensino que ten asociados.

O grupo de técnicos e docentes titulados da Escola Xadrez Ourense recibiu a homologación, o pasado mes de Maio, da Consellería de Educación da Xunta de Galicia para impartir os cursos de formación e capacitación dirixidos a docentes para a introducción progresiva nas aulas da materia de xadrez polo que tamén é a entidade encargada de impartir os cursos para o CFR, como así se fixo no pasado curso e cunha moi positiva valoración dos asistentes aos 5 ponentes designados.

 

cartelcolegiosparaweb.JPG

 

I Torneo de Xadrez, “ Festa da Istoria 2016”

A igrexa da Madalena acolleu o 24 de Setembro este bonito e orixinal torneo de xadrez

 

imaxenwebtorneofestaistoria16.JPG

 

O Sábado 24 de Setembro celebrouse en Ribadavia a 1ª edición do Aberto de Xadrez "Festa da Istoria 2016", baixo a organización da coordinadora da festa da Istoria de Ribadavia e coa dirección técnica do Club Xadrez Ourense.

O evento reuniu, no exclusivo marco da Igrexa da Madalena, a 60 xadrecistas, na súa maior parte procedentes de diferentes clubs de Galicia, pero tamén con participantes de fora da nosa comunidade como foi o caso do Mestre Arxentino Alfredo Cordero ou do MF do club “Blanco y negro” de Madrid, Daniel Táboas que partía ademais co nº 1 do ránking inicial.

A confirmación do alto nivel medio dos participantes é que máis de 40 deles, dos 60 totais, contaban con ránking internacional.

O Evento contou con numerosos premios para os mellores clasificados de cada unha das tres categorías en litixio, ademais de obsequios conmemorativos para todos os participantes, ademais a organización dispuxo moitos regalos para ser sorteados entre todos os xadrecistas.

Na categoría Sénior o vencedor foi o actual campeón galego universitario e xadrecista do Club Xadrez Ourense, David Gómez Diéguez, con 6 dos 7 puntos posibles, seguido do Mestre do club Blanco e Negro de Madrid, Daniel Táboas. O bronce foi para o Mestre arxentino Alfredo Cordero, e completaron o podio David Torres Domínguez, do Club Sanxenxo e Jorge Fernández Vázquez do Club Xadrez Ourense.

En categoría Xuvenil o vencedor foi Adrián Gómez (Xadrez Ourense), seguido de Alejandro Cervigni do mesmo club, Raúl Martínez peña do Casa da Xuventude foi terceiro, Gabriel Roma do Xadrez Ourense obtivo o cuarto posto e Adrián Carpintero do Ramiro Sabel de Ponteareas foi quinto.

Xa en categoría Infantil o Xadrez Ourense copou o podio completo con Martín Gómez, Marcos Vázquez e Xacobe Conde.

Por Clubs o Xadrez Ourense foi o máis galardonado con 8 premios dos 13 en litixio.

  

    VER CLASIFICACIÓN COMPLETA

    Ver galería de imaxes dos premiados

    Ver galería de imaxes panorámicas

 

(En breve notas de prensa relacionadas co evento)

Cartel.Torneo.Festa.Istoria.Xadrez.2016.JPG

Cartel do torneo 2016

 

 

***

 

Xadrez humano en Ribadavia, “ Festa da Istoria 2016”

O Club Xadrez Ourense organiza o tradicional xadrez vivinte medieval

 

imaxenwebIstoria2016.bmp

 

Dentro do programa de actividades festivas e culturais da Festa da Historia (Ribadavia 2016), tivo lugar o Sábado día 27 de Agosto o tradicional xadrez humano medieval, organizado, un ano máis e como ven sendo habitual nas últimas XVII edicións, polo Club Deportivo Xadrez Ourense en colaboración coa Coordinadora da Festa da Istoria de Ribadavia.

Graciela Gómez no papel de Dona María Pimentel (pezas negras), Jesús Conde no papel de Bernardino Sarmiento (pezas blancas), Alejandro de León como técnico de taboleiro xigante e Elías Xosé González na dirección, xunto cos 32 xóvencísimos participantes e vecinos da comarca do Ribeiro, desenvolveron a representación teatralizada dunha clásica partida na que todas as pezas do taboleiro teñen protagonismo.

A ambientación no contexto histórico, e elección dos persoaxes correron a cargo da Licenciada en Historia e Monitora Nacional de Xadrez, Graciela Gómez Cid.

Malia o intenso calor que reinou en Ribadavia na mediodía do sábado 27, foron numerosas as persoas que se achegaron ao auditorio do castelo da vila para presenciar o vistoso xadrez vivinte.

 

Ver galería de imaxes

 

Ver Nota de Prensa I, (La Región, 28 de Agosto)

Ver Nota de Prensa II, (La Región, 28 de Agosto)

 

 

***

Excelente actuación dos xadrecistas ourensáns no “Open de Praga 2016”

5 xóvenes xadrecistas ourensáns desprazáronse á capital Checa do 4 ao 12 de Agosto

 

Imagen.Web.Open.Praga.2016.bmp

Do 4 ao 12 de Agosto tivo lugar en Praga, capital de Chequia, o clásico Open Internacional que se celebra anualmente na bonita cidade bohemia.

5 foron os xóvenes xadrecistas ourensáns desprazados a esta importante cita internacional, todos eles do Club Deportivo Xadrez Ourense ,e que exerceron de magníficos embaixadores do xadrez ourensán no país centroeuropeo, xa que os cinco completaron excelentes actuacións.

David Gómez Diéguez competía no torneo maxistral reservado para titulados internaciooais e xogadores de división e honra e primeira categoría, o que da unha idea da dureza da proba que reuniu a 135 especialistas de máis de 25 países do planeta.

Finalmente David rematou nun excelente posto 41 de entre 135 participantes, o que confirma a súa progresión deste todavía moi xoven xadrecista de 21 anos, que xa ten sido cinco veces campeón galego de categorías inferiores.

Pola súa parte hai que facer especial fincapé na sensacional actuación dous outros catro xóvenes ourensáns que participaban no open internacional propiamente dito e reservado para xadrecistas cun ránking internacional inferior a 2100 puntos (equivalente a un máximo de 1ª categoría), esta modalidade reuniu a 104 xadrecistas de máis de 18 países.

Samuel Cruz Guerra firmaba unha excelente actuación e remataba no posto 13º, pero tamén Martín Arellano Pardo e Sergio Blázquez Criado completaban unha clasificación moi positiva ao rematar respectivamente nos postos 19º e 21º de entre os 104 participantes.

Pola súa parte, Martín Sabuz Forneiro, malia rematar no posto 75º tamén conseguiu mellorar o seu ránking internacional en 25 puntos, o que da unha idea do alto nivel rexistrado nesta importante proba internacional.

VER CLASIFICACIÓN “Open Maxistral”

VER CLASIFICACIÓN “Open FIDE”

 

Ver nota de prensa III, (Faro de Vigo 13 de Agosto)

Ver nota de prensa II, (La Voz de Galicia 13 de Agosto)

Ver nota de prensa I, (La Región, 16 de Agosto)

 

***

 

Campeonatos de España Individuais, Salobreña e Linares 2016

Martín Gómez  5º de España na modalidade de Xadrez Rápido, (categoría S-14)

 

Martín.Gómez.Quinto.de.Espanha.Ajedrez.2016.JPG

Martín Gómez Carreño no Cto. De España 2016, Salobreña (Granada)

 

Unha ampla embaixada de xadrecistas ourensáns tomaron parte ao longo de 7 semanas consecutivas (mes e medio) nos campeonatos de España Individuais 2016 que remataron onte na localidade de Linares (Xaén) onde únicamente tivo lugar a celebración do campeonato nacional de categoría Sénior, dispútandose todas as categorías anteriores na granadina localidade de Salobreña.

O Club Deportivo Xadrez Ourense volveu a estar á cabeza da embaixada galega con nada menos que 17 participacións entre todas as categorías, volvendo a ser un ano máis, un dos clubs máis participativos a nivel nacional nesta importante cita deportiva.

Tamén estiveron representados os Clubs ourensáns Benchoshey (Pereiro de Aguiar) e Casa da Xuventude de Ourense, con 5 e 2 participacións, respectivamente, o que totaliza un total de 24 participacións de xadrecistas da nosa provincia nesta importante cita nacional 2016.

A noticia máis salientable chegou por parte dos representantes ourensáns na categoría sub-14, na que, na modalidade de xadrez rápido, o recentemente mundialista en Grecia, Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense), rematou no 5º posto (de entre 110 participantes), volvendo a situarse nos lugares de privilexio a nivel nacional, ao igual que o fixera no pasado ano en sub-12.

Tamén hai que facer especial mención ao 8º posto obtido en categoría Sub-18 por Adrián Gómez Diéguez que consolida, deste xeito, a súa progresión dos últimos meses.

En categoría Absoluta-Sénior hai que facer referencia ao 7º posto, en categoría feminina, obtido por Yudania Hernández Estévez (Club Xadrez Ourense), que ven confirmando, nos últimos anos, que sempre é unha das mellores especialistas femininas do país, como confirma o feito de estar incluida habitualmente na selección española feminina e a súa participación en varias olimpiadas de xadrez co combinado nacional nos últimos anos.

Hai que facer referencia tamén ás máis que dignas actuacións de Alejandro Cervigni en sub-18, Gabriel Roma Barge, vixente campeón galego individual,  en sub-16 e de Miguel Puga Sánchez na mesma categoría, en especial na modalidade de xadrez rápido onde conquistou o 12º lugar.

Mateo Díaz Gómez, xunto co mencionado Martín Gómez Carreño deixaron o pabellón alto en Sub-14, concretamente Mateo confirmou un importante ascenso de ránking internacional.

Xa en categoría Sub-12, Xacobe Conde Riveiro, Marcos Vázquez Gómez e Laura Gómez Carreño, todos eles do Club Xadrez Ourense, tiveron positivas actuacións e aumentaron o seu ránking internacional.

Sen esquecerse dos máis xovenes valores do xadrez provincial, que tomaron parte nas categorías dos máis cativos sub-10 e sub-12, onde hai que salientar o 7º posto en categoría feminina Sub-8 acadado por Pura Diéguez Nóvoa (Benchoshey), e o 81º posto de seu irmán Benjamín (Benchoshey) en categoría sub-10.

 

 

Ver Clasificación Campeonato de España Absoluto

Ver Clasificación Campeonato de España Sub-18

Ver Clasificación Campeonato de España Sub-16 (rápido)

Ver Clasificación Campeonato de España Sub-16 

Ver Clasificación Campeonato de España Sub-14 (rápido)

Ver Clasificación Campeonato de España Sub-14

Ver Clasificación Campeonato de España Sub-12 (rápido)

Ver Clasificación Campeonato de España Sub-12

Ver Clasificación Campeonato de España Sub-10 (rápido)

Ver Clasificación Campeonato de España Sub-10

Ver Clasificación Campeonato de España Sub-8

 

 

Ver nota de prensa II, (Faro de Vigo 17 de Agosto)

Ver nota de prensa I, (Voz de Galicia, 19 de Xullo)

 

***

 

Positiva actuación dos xuveniles ourensáns na XXXVI edición do Open Internacional de Benasque

 

fotowebbenasque.bmp

Alex Cervigni, Miguel Ferreiro, Federico Naso e Adrián Góemez emabaixada do Xadrez Ourense en Benasque 2016.

 

Entre o 7 e o 16 de Xullo tivo lugar na oscense localidade de Benasque a XXXVI edición dun dos abertos de xadrez máis importantes do panorama internacional, evento que contou coa participación de máis de 400 xadrecistas procedentes de máis de 40 países, e no que tomaron parte 5 prometedores xuveniles ourensáns que, considerando que un elevando % da participación son xadrecistas profesionais, realizaron unha excelente actuación.

Adrián Gómez (Xadrez Ourense) e Ángel Domínguez (Liceo de Ourense), conquistaron 5.5 puntos dos 10 en litixio, rematando nas posicións 129ª e 130º respectivamente, superando incluso en puntuación a varios titulados internacionais. Pola súa parte Miguel Ferreiro (Xadrez Ourense), realizou unha máis que digna actuación e aumentou en 32 puntos  o seu ránking internacional, mentres que Alejandro Cervigni (Xadrez Ourense) , experimentou un ascenso de 76 puntos na lista de ránking internacional e, pola súa parte, Federico Naso (Xadrez Ourense) completou o éxito da embaixada ourensana e ascendou nada menos que 84 puntos de ránking. Noraboa para todos eles.

 

Ver clasificación completa “XXXVI Open Internacional villa de Benasque”

 

***

 

Martín Gómez comanda a selección galega no campeonato de España por Autonomías

selecciongalega16.JPG

Martín Gómez, 1º taboleiro de Galicia no campeonato de España por autonomías 2016.

 

O xoven xogador do club Xadrez Ourense de tan só 13 anos de idade foi o 1º taboleiro da Selección Galega no campeonato de España por autonomías disputado en Padrón entre os días 23 e 26 de Xuño.

Martín completou unha positiva actuación e mellorou en 36 puntos o seu ránking internacional, empatando, entre outros, co vixente campeón de España, Lance Henderson (2258).

A selección galega rematou no 8º posto de entre os 16 equipos participantes.

 

Ver clasificación Campeonato de España por Autonomías 2016

 

***

 

Éxito Participativo do Torneo “Ourense en Xaque 2016”

Os cinco ouros quedáronse en Ourense nesta 1ª edición do torneo

 

imaxenWebOurenseEnXaque2016.JPG

 

250 xóvenes de numerosos clubs de Galicia e norte de Portugal abarrotaron durante toda a xornada do 4 de Xuño os salóns de Expourense nos que tivo lugar a 1ª edición do torneo de xadrez para xóvenes “Ourense en Xaque 2016”.

Unha vez máis o xadrez ourensán está de noraboa, xa que hai que prestar especial atención ao feito de que os cinco campeóns de cada unha das cinco categorías en liza foron xadrecistas ourensáns, co mérito engadido de que a proba contaba cun importante nivel, (casi corenta dos participantes con ránking internacional).

Os Clubs Xadrez Ourense (organizador), e Benchoshey, ambos da provincia de Ourense, compartiron o galardón de clubs máis premiados con 5 pódios para cada un deles.

O título en categoría Sub-18 foi para o máximo favorito, Adrián Gómez (Xadrez Ourense), que tamén realizou o saque de honra en atención ao recenté título de liga de división de honra conquistado polo Xadrez Ourense Absoluto, equipo no que milita a pesar da súa xuventude, (aínda 17 anos).

O campión en Sub-14 foi o mundialista Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense), que en breve viaxará coa selección galega ao nacional por autonomícas.

En Sub-12 o vencedor foi César Pérez Dapoza (Casa da Xuventude de Ourense), e os títulos das categorías máis xóvenes foron para os xovencísimos representantes do club Benchoshey, Xoaquín López Conde (en sub10) e Pura Diéguez Nóvoa (Sub8), que venceron con autoridade nas súas respetivas categorías.

A entidade organizadora tamén quixo premiar pola súa traxectoria deportiva a catro xóvenes xadrecistas que fan a súa transición de categoría xuvenil á Sénior: Jacobo Freire, Miguel Ferreiro, Guillermo Garrido e o mencionado Adrián Gómez.

 

GALERÍA DE IMAXES I (premiados por categorías)

GALERÍA DE IMAXES II (premios especiais)

GALERÍA DE IMAXES III (Vistas PANORÁMICAS)

 

 

Nota de prensa VII, (La Región 7 de Xuño)

Nota de prensa VI, (Faro de Vigo 6 de Xuño)

Nota de prensa V, (Voz de Galicia 6 de Xuño)

Nota de prensa IV, (La Región 6 de Xuño)

Nota de prensa III, (Faro de Vigo 5 de Xuño)

Nota de prensa II, (Voz de Galicia 5 de Xuño)

Nota de prensa I, (Voz de Galicia 4 de Xuño)

 

CLASIFICACIÓN SUB-18

CLASIFICACIÓN SUB-14

CLASIFICACIÓN SUB-12

CLASIFICACIÓN SUB-10

CLASIFICACIÓN SUB- 8

 

 

 

***

 

Xadrez Ourense e Benchoshey dobles vencedores do Escolar por Equipos 2016

Máis de 180 xadrecistas pertencentes a 29 equipos abarrotaron os salóns de Barrocás na doble xornada dos días  8 e 11 de Maio

panorámicaInfantil.JPG

Vista parcial da sala de xogo de Barrocás durante as fases finais de categoría infantil o pasado 11 de Maio.

 

Os pasados Domingo 8 e Mércores 11 de Maio tiveron lugar os Campionatos Provinciais Escolares por equipos das categorías Infantil mixta, Infantil feminina, Benxamín e  Alevín, que citaron a máis de 180 xóvenes valores do xadrez ourensán pertencentes a un total de 29 equipos participantes.

Na xornada do Mércores día 11 destinada á categoría Infantil, o Xadrez Ourense acadou o doblete tras rematar 1º clasificado na competición mixta, tras unha emocionante e igualada final ante o Casa da Xuventude, (nunha cita 2016 moi participativa con ata 8 equipos participantes en categoría mixta), o doblete da entidade anfitriona confirmouse ao lograr acadar  tamén o ouro en categoría feminina tras superar ás xóvenes representantes valdeorresas do Lauro Olmo na final a doble volta.

Na xornada dominical matinal tomaron parte 13 escuadras na competición Benxamín que rematou coa victoria do equipo do Benchoshey Amarillo, seguido do Xadrez Ourense e do Benchoshey Azul. Un total de 84 xóvenes foron os protagonistas na matinal do Domingo.

Xa pola tarde do Domingo, dentro da categoría Alevín, foron 6 os equipos participantes compostos por un total de 38 xadrecistas. A clasificación final quedou encabezada polo Benchoshey Alevín, seguido do Xadrez Ourense, sendo o terceiro posto para o San Pío X.

Deste xeito a edición 2016 do campionato provincial escolar por equipos saldouse co doble “doblete” dos clubs Xadrez Ourense e Benchoshey, que ademais de no ámbito provincial, están a marcar unha importante pauta no xadrez de base autonómico nos últimos tempos.

 

Ver Clasificación Infantil

Ver Clasificación Benxamín

Ver Clasificación Alevín

 

Nota de prensa II, (La Región 17 de Maio)

Nota de prensa I, (La Región 10 de Maio)

 

 

***

 

Club Xadrez Ourense S-16,  subcampeón da Copa Galicia de clubs

A xoven escuadra ourensana obtivo o subcampeonato de copa, entre 10 escuadras participantes.

 

   O Sábado día 30 de Abril tivo lugar a Copa Galicia por equipos Sub-16, celebrada en Santiago de Compostela e coa participación de 10 escuadras entre as que figuraba o xoven equipo do Xadrez Ourense Sub-16. Tras unha emocionante e positiva recta final o equipo composto por Gabriel Roma, Martín Gómez, Mateo Díaz, Marcos Váquez e Laura Gómez logrou obter o subcampeonato final con 5 victorias sobre 6 matches disputados, por detrás dos campeóns, Fontecarmoa de Vilagarcía, e por diante de conxuntos como o Gallaecia de Santiago, o Xadrez Padrón e o Laroca de Nigrán que, xunto cos ourensásn, coparon as 5 primeiras plazas.

XadrezOurenseCAdeteSubcampeónCopaGalicia2016.JPG

Xadrez Ourense Sub-16, sucampeón da Copa Galicia de clubs 2016.

 

***

 

Club Xadrez Ourense,  ¡Campeón de Liga de División de Honra 2016!

O Xadrez Ourense ”A”  fai historia ao converterse no 1º club ourensán en obter o título de liga.

 

   Tras unha emocionante última xornada disputada o pasado sábado día 23 de Abril, o Club Xadrez Ourense “A”, que chegaba líder con un só punto de vantaxe sobre o Círculo Ferrolán, proclamouse campeón de liga da División de Honra, tras superar a domicilio por 1.5 a 4.5 ao “Algalia” de Santiago nunha emocionante xornada na que os Ferroláns tamén venceron, anque por un insuficiente 3.5 a 2.5 ao Universitario de Vigo, resultados que ratificaban o primeiro posto do Xadrez Ourense, incluso cunha vantaxe final superior, de 2 puntos.

   Finalmente o Xadrez Ourense rematou a liga sin perder ningún encontro, (8 victorias e 2 empates), e acadou 42.5 puntos, obtendo o Círculo Ferrolán 40.5 que realizou unha gran liga,  terceiro rematou clasificado o potente Sanxenxo “Interrías” que rematou con 40 puntos, e o  varias veces gañador da liga, Universidade de Vigo foi 4º clasificado con 36 puntos.

   Este título de liga é o primeiro que obtén un conxunto ourensán nos 30 anos de historia da Liga Galega de Clubs, tras tres décadas de dominio de clubs de Galicia occidental, agárdase que catapulte deportiva, e tamén económicamente ao Xadrez Ourense “A” na súa vindeira participación no campionato de España de Clubs que terá lugar en Linares (Jaén) o vindeiro mes de Agosto.

   Os xadrecistas que compuxeron o equipo campeón ao longo dos 4 meses de competiición e finalmente artífices do título foron Zenón Franco, Jorge Viterbo, Luis Silva, David Gómez, Yudania Hernández, Óscar Salgado, José Saavedra, Adrián Gómez, Iago Prol, Antonio Díaz, André Doval e Carlos Novais, exercendo a labor de capitán, nesta liga, Elías José González xunto coa incansable colaboración de directiva e familias.

   Pola súa parte, o Liceo de Ourense completou unha excelente campaña, tras o ascenso obtido o pasado ano, e rematou nun cómodo 7º lugar, lonxe dos postos de descenso.

   No referente á Primeira División, e dentro da última xornada, hai que salientar a épica doble victoria dos filiais do Xadrez Ourense a domicilio en Vigo, o Xadrez Ourense “B” acadaba unha ampla victoria e sellaba a permanencia ante o Bouzas (1-3) e, por si fose pouco, o Xadrez Ourense“C”  facilitáballe o camiño aos seus compañeiros do “B”, impoñéndose con un rotundo 0.5 a 3.5 ao Escola Deportiva Universitaria, o que garante, un ano máis, a doble presencia de Club Xadrez Ourense na Primeira División autonómica.

   Pola súa parte o Derbi Local entre Casa da Xuventude e Universitario saldábase con victoria local por 2.5 a 1.5. Precisamente foi Universitario de Ourense o mellor conxunto clasificado finalmente, no 3º Lugar con 25.5 puntos, a 5.5 de distancia do Campeón, Marcote, que será conxunto da División de Honra en 2017.

   En Segunda División, na derradeira xornada,  o Ateneo de Ourense sellaba o subcampionato e “goleaba” ao Loureiro-ABROS, que perdía así a categoría,  pola súa banda o Benchoshey e o Xadrez Celanova remataban a tempada con victoria dos visitantes por 1-3, a noticia agradable chegaba de mans do Xadrez Bande que salvaba a categoría “in extremis” tras superar ao colista “Ágora” de Silleda por un rotundo 4-0. No outro derbi local, entre Casa da Xuventude “B” e Xadrez Ourense “D” os visitantes, malia vencer por 1.5 a 2.5 non lograban evitar o descenso, nunha igualadísima edición de liga na que entre subcampión e 10º clasificado, 1º entre os descendidos, somentes houbo 5 puntos de marxe, o que da unha idea do emocionante que resultou esta edición 2016 da 2ª división, grupo surleste.

 

XOvs.Ferrolano.JPG

O Xadrez Ourense “A”, ¡Campeón de liga 2016!

 

Ver Clasificación definitiva División de Honra 2016

 

   VER CLASIFICACIÓNS COMPLETAS LIGA DE CLUBS 2016

 

 

Nota de Prensa XXIV, (Faro de Vigo, 14 de Maio)

Nota de Prensa XXIII, (La Región, 3 de maio)

Nota de Prensa XXII, (Faro de Vigo, 26 de abril)

Nota de Prensa XXI, (La Región, 26 de abril)

Nota de Prensa XX, (La Voz de Galicia, 26 de abril)

Nota de Prensa XXII, (Faro de Vigo, 19 de abril)

Nota de Prensa XXI, (La Región, 19 de abril)

Nota de Prensa XX, (La Voz de Galicia, 19 de abril)

Nota de Prensa XIX, (Faro de Vigo, 5 de Abril)

Nota de Prensa XVIII, (La Voz de Galicia, 5 de Abril)

Nota de Prensa XVII, (Faro de Vigo, 15 de Marzo)

Nota de Prensa XVI, (La Región, 15 de Marzo)

Nota de Prensa XV, (La Voz de Galicia, 15 de Marzo)

Nota de Prensa XVII, (Faro de Vigo, 8 de Marzo)

Nota de Prensa XVI, (La Región, 8 de Marzo)

Nota de Prensa XV, (La Voz de Galicia, 8 de Marzo)

Nota de Prensa XIV, (Faro de Vigo, 2 de Marzo)

Nota de Prensa XIII, (La Región, 1 de Marzo)

Nota de Prensa XII, (Faro de Vigo, 23 de Febreiro)

Nota de Prensa XI, (Voz de Galicia, 23 de Febreiro)

Nota de Prensa X, (La Región , 23 de Febreiro)

Nota de Prensa IX, (Faro de Vigo, 17 de Febreiro)

Nota de Prensa VIII, (La Región, 16 de Febreiro)

Nota de Prensa VII, (Voz de Galicia, 16 de Febreiro)

Nota de Prensa VI, (Faro de Vigo, 2 Febreiro)

Nota de Prensa V, (La Región, 2 Febreiro)

Nota de Prensa IV, (Voz de Galicia, 2 Febreiro)

Nota de Prensa III, (Faro de Vigo, 26 Xaneiro)

Nota de Prensa II, (La Región, 26 Xaneiro)

Nota de Prensa I, (Voz de Galicia, 26 Xaneiro)

 

 

***

 

Excelente papel de Adrián Gómez no campionato galego Sénior 2016

O xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense rematou empatado no 2º posto con 5.5 puntos.

 

 

Entre os días 19 e 25 de Marzo tivo lugar o campionato galego absoluto na coruñesa vila de Padrón, no que tomaron parte 70 xadrecistas de toda Galicia, a esta cita autonómica acudiron varios xadrecistas ourensáns, entre eles o xoven Adrián Gómez (Club Xadrez Ourense) que realizou unha excelente actuación.

Adrián conquistou o quinto posto, empatando no subcampionato, con 5.5 puntos obtidos en 7 partidas, superando, entre outros, ao M.I. Rafael Rodríguez e empatando con outro M.I. o ferrolán Diego Guerra.

Esta actuación supón para Adrián 42 puntos de ránking ELO para a próxima lita FIDE.

Cabe mencionar tamén as actuacións de Xabier Gómez e Ángel Domínguez, que, con 4.5 puntos obtiveron os postos 15º e 17º respectivamente.

 

VER CLASIFICACIÓNS COMPLETAS

 

Ver nota de prensa V (La Región – 29 de marzo)

Ver nota de prensa IV (Voz de Galicia – 30 de marzo)

Ver nota de prensa III ( Faro de Vigo – 30 de marzo)

 

***

 

Gabriel Roma Barge Campión Galego Individual Sub-16

Os ourensáns colleitaron un ouro, un bronce e unha prata en féminas

imagenRoma.JPG

Gabriel Roma Barge obtén o seu terceiro entorchado autonómico particular

 

Durante os días 19, 20, 21 e 22 de Marzo tiveron lugar na Coruñesa vila de Padrón os campionatos de Galicia individuais das categorías Sub-8, sub-10, sub-12 e Sub-16 cunha gran participación de deportistas ourensáns que se acercou aos 70 xadrecistas entre todas as categorías. O Club Xadrez Ourense voltou, un ano máis, a ser un dos Clubs máis representativos do panorama autonómico cunha trintena de xóvenes xadrecistas deplazados.

A noticia máis reseñable foi a gran victoria de Gabriel Roma Barge (Xadrez Ourense) na categoría Sub-16, na que relaizou un espectacular torneo, conquistando 7.5 dos 8 puntos en liza, superando a varios difíciles rivais e realizando un xadrez de elevada calidade ao longo das 8 partidas disputadas durante catro días, e máis de 30 horas totais de competición. Tamén cabe reseñar, nesta mesma categoría o 5º lugar obtido por Miguel Puga Sánchez (Casa da Xuventude).

En categoría Sub-12, os xadrecistas ourensáns realizaron un máis que aceptable torneo, e tres de eles remataron entre os dez primeiros lugares da clasificación, César Pérez (Casa da Xuventude) foi 6º, Marcos Vázquez (Xadrez Ourense), foi 7º e Adrián Vázquez (Xadrez Ourense), foi 9º, entre un total de 62 xadrecistas.

En categoría Sub-10 Benjamín Diéguez (Benchoshey), obtivo a medalla de bronce, tras conquistar 6.5 puntos dos 8 en litixio, mentres que, pola súa parte, Pura Diéguez (Benchoshey),  en categoría Sub-8 obtivo o segundo posto en féminas, tras acadar a medalla de prata feminina con 5 puntos, nunha categoría na que o Ourensán  máis destacado foi Gabriel Alcalde, con 5.5 puntos que rematou en séptimo lugar da clasificación xeral.

Categoría Absoluta:

Paralelalmente aos campionatos Galegos por idades tamén se está a disputar a categoría Sénior, que se prolongará ata o Venres día 25 de Marzo, e onde os Ourensáns con máis opción son Adrián Gómez , Ángel Domínguez e Xabier Gómez, entre outros participantes da nosa provincia.

 

Ver clasifición Sub-16

Ver clasifición Sub-12

Ver clasifición Sub-10

Ver clasifición Sub-8

 

 Ver nota de prensa II, (Faro de Vigo – 25 de Marzo)

    Ver nota de prensa I, (Faro de Vigo - 18 de Marzo)

 

 

XadrezOurenseGalegos2016Grupo.bmp

 

Imaxen de grupo do Club Xadrez Ourense nos Campionatos Galegos 2016

 

 

***

 

Ponencia maxistral do G.M. Iván Salgado López no Club Xadrez Ourense

Iván Salgado impartiu unha lección maxistral sobre medioxogo no xadrez

 

IvánWeb.JPG

 

O cinco veces campión de España, unha vez subcampión mundial e varias veces olímpico e internacional coa Selección Española, o G.M. ourensán afincado en Sofía (Bulgaria) Iván Salgado, estivo pasando uns días na súa cidade natal, Ourense, e entre outras actividades, impartiu unha maxistral clase a varios dos máis prometedores xóvenes do Club Xadrez Ourense o pasado día 25 de Febreiro, prometedores xadrecistas que xa militan en primeira división e división de honra, sobre plantexamentos estratéxicos no medioxogo.

A charla tivo unha duración de dúas horas e Iván enriqueceu a ponencia cunha mostra de varias das súas máis importantes partidas ao respecto do tema a tratar, así como unha selección de partidas de campeóns mundiais.

Iván xa regresou a Sofía (Bulgaria), a súa cidade de residencia actual, onde continuará os seus adestramentos para a súa vindeira e importante cita, o campionato europeo individual o vindeiro mes de Maio.

VER GALERÍA DE IMAXES

 

Nota de Prensa II (La Voz de Galicia dixital, 26 de Febreiro)

Nota de Prensa I (Faro de Vigo dixital, 26 de Febreiro)

 

 

 

***

Club Xadrez Ourense colabora co Concello no programa “Ociourense Xove 2016”

 

 

 

O Concello de Ourense amplía a oferta de actividades de lecer para mozos e mozas do programa Ociourense Xove 2016 coa finalidade de chegar a 1.500 participantes dende marzo ata maio. Este ano o Concello une a dúas Concellerías: Sanidade e Xuventude neste programa co obxectivo de sumar sinerxias para acadar os mellores resultados.

Concretamente, Ociourense Xove 2016 incrementa un 30% (de 17 a 22) as actividades programadas. Con elas, o Concello prevé aumentar un 25% o número de participantes, pasando dos 1.200 do ano pasado a 1.500 nesta nova edición.

O alcalde de Ourense, Jesús Vázquez, a concelleira de Sanidade e Xuventude, Sofía Godoy, as técnicas Paz Villar e Eva Pérez e o coordinador César Fernández, presentaron en rolda de prensa a a programación, que pón á disposición de mozos e mozas de Ourense un total de 22 actividades: deportivas, entre as que se atopa o “Master de Xadrez” que impartirá o Club Deportivo Xadrez Ourense no “Espazo Lusquiños” de A Ponte, durante os meses de Marzo, Abril e Maio de 2016 (ver programación do curso), ademais de actividades como teatro, baile, cinema... que se desenvolverán dende o venres, 4 de marzo.

O programa está organizado polo Concello de Ourense coa colaboración do Ministerio de Sanidade, Servizos Sociais e Igualdade. As actividades están dirixidas a mozos e mozas de entre 15 e 30 anos e prevé chegar este ano ata 1.500 participantes. As persoas interesadas poden inscribirse desde mañá, martes, 16 de febreiro, a través da páxina web ociourense@ociourense.es

Toda a información e inscricións en www.ociourense.es

 

 

Ver nota de Prensa III (La Región, 16 de Febreiro)

Ver nota de Prensa II (La Voz de Galicia, 16 de Febreiro)

Ver Nota de Prensa I, (Faro de Vigo, 16 de Febreiro)

 

 

***

Campionatos Galegos Individuais Sub-18 e Sub-14

 

Durante os días 6, 7, 8 e 9 de Febreiro tiveron lugar na localidade Lucense de Viveiro os campionatos Galegos de Xadrez pertencentes ás categorías Xuvenil e Infantil, nas que tomaron parte unha boa representación de deportistas ourensáns, sendo o Club Xadrez Ourense un dos máis participativos, un ano máis, con ata 8 xóvenes participantes en ambas categorías.

Completou a embaixada do noso Club a Adestradora Yudania Hernández que estivo desempeñando as labores técnicas cos nosos deportistas durante as 4 xornadas.

En categoría Xuvenil o máis salientable resultou o segundo posto obtido polo xadrecista do Liceo, Ángel Dominguez, que con 6 puntos, completou unha salientable actuación.

Pola súa parte, Adrián Gómeaz (Xadrez Ourense), que partía co nº 2 do ránking inicial e actual campión provincial da categoría, non tivo o seu torneo e non pudo pasar do 9º posto, con 4.5 puntos, nunha competición na que se mostrou bastante irregular e escaso de fortuna en momentos decisivos de varias partidas.

Por outra parte, os xuveniles Alejandro Cervigni e Federico Naso remataron empatados ao posto 16º con 3.5 puntos, ambos do Clbu Xadrez Ourense.

No relativo á categoría Infantil (sub-14), Martín Gómez Carreño, recentemente mundialista en Grecia e que partía co número 1 de ránking, rematou no 5º posto con 5.5 puntos, tras unha inesperada derrota na penúltima rolda que o alonxou definitivamente da luita polo título, en calquera caso o padronés Alfonso López foi máis que xusto vencedor.

Pola súa parte, hai que salientar as boas actuacións de Mateo Díaz, Laura Gómez, Pilar García e Marcos Vázquez, que pese a competir con xadrecistas de maior idade e experiencia souberon estar á altura e obter meritorias puntuacións na súa primeira participación nesta categoría.

Ás próximas citas autonómicas individuais terán lugar en Semana Santa en Padrón, onde se disputarán o resto de categorías, Senior, sub16, Sub12, Sub10 e Sub8, onde os xadrecistas ourensáns, terán, un ano máis, moitas páxinas que escribir, agardando que se acaden varios pódios.

VER CLASIFICACIÓN SUB18

VER CLASIFICACIÓN SUB14

 

Nota de prensa II, (La Región 16 de Febreiro)

Nota de prensa I, (Faro de Vigo 11 de Febreiro)

 

 

***

 

Escolas Deportivas de Xadrez 2016

A Deputación de Ourense asinou un convenio co Club Deportivo Xadrez Ourense para que o noso club sexa o encargado de promovoer o deporte do xadrez en varios Concellos da nosa provincia a través da formación de Escolas Deportivas nas que se impartirán cursos e actividades de formación de xadrez para alumnos en etapa escolar (de 5 a 18 anos de idade) que integrarán grupos de entre 8 e 15 alumnos. Os Concellos nos que xa se puxeron en marcha estas escolas deportivas de xadrez son Carballiño, Leiro, San Cibrao das Viñas e Esgos, cunha nutrida asistencia de alumnos que totaliza unha cincuentena de asistentes entre os catro concellos. As actividades e cursos desenvólvense en dependencias cedidas por cada un dos concellos mencionados cos seguintes horarios:

Carballiño: Venres, de 19.30 a 21.30 (2 grupos), conservatorio de Carballiño.

San Cibrao das Viñas: Venres, de 17.45 a 18.45, dependenciais municipais do Concello.

Esgos: Mércores, de 18.00 a 19.00, dependenciais municipais do Concello.

Leiro: Martes, de 17.00 a 18.00, edicicio Anexo ao C.E.I.P. de Leiro.

 

CArtelEscolasDeportivasparaWeb.JPG

 

Ver noticia de prensa (11 de Xaneiro de 2016)

 

***

 

Campionatos Provinciais por Categorías 2016

 

Panorámica_Provinciales_2016.JPG

 

Os días 16 e 17 de Xaneiro celebráronse os campionatos provinciais (pre-autonómicos) por categorías, que tiveron lugar, por unha parte, en Ourense (Local da A.V.V. de Barrocás) e xa en xornada Dominical, no Barco de Valdeorras, organizados polos Clubs Xadrez Ourense e ADAS de O Barco,  respectivamente, e que contaron cunha elevada participación global. (máis de 130 xadrecistas participantes)

O sábado día 16 de Xaneiro disputáronse en Ourense as categorías Sub-16, Sub-12, Sub-10 e Sub-8, nas que se proclamaron novos campións provinciais e respectivamente, Gabriel Roma, César Pérez, Xoaquín López e Pura Diéguez, mentres que o Domingo día 17 de Xaneiro tiveron lugar no Barco de Valdeorras as categorías Sub-18 e Sub-14, nas que Adrián Gómez e César Pérez foron os vencedores e novos campións provinciais.

Ambos eventos son clasificatorios para os respectivos campionatos autonómicos de cada unha das categorías descritas (de sub-8 a sub-18), que terán lugar en Viveiro e Padrón os vindeiros meses de Febreiro e Marzo, e cunha ampla embaixada ourensana participante en ambas sedes.

O Medalleiro final quedou, un ano máis, comandado polo Club Deportivo Xadrez Ourense, que resultou ser a entidade máis galadornada nos campiontos provinciais individuais  2016 cun total de 7 metais, (2 ouros, unha prata e 4 bronces).

 

 

Nota de Prensa IV (La Región, 19 Xaneiro)

Nota de Prensa III (La Región, 19 Xaneiro)

Nota de Prensa II (La Región, 18 Xaneiro)

Nota de Prensa I (Faro de Vigo, 19 de Xaneiro)

 

 

Ver Clasificación Sub-18

Ver Clasificación Sub-16

Ver Clasificación Sub-14

Ver Clasificación Sub-12

Ver Clasificación Sub-10

Ver Clasificación Sub-8

 

GALERÍAS DE IMAXES:

Pódio Sub-18

Pódio Sub-16

Pódio Sub-14

Pódio Sub-12

Pódio Sub-10

Pódio Sub-8

 

 

VER MEDALLEIRO DOS CAMPIONATOS PROVINCIAIS INDIVIDUAIS - 2016

 

***

Campionato Provincial Sénior 2016

 

Os días 9,10 e 17 de Xaneiro disputouse no Ateneo de Ourense (Club organizador), a XXV edición do Campionato Provincial individual Sénior, desde que éste ten carácter aberto a xogadores federados, o xadrecista do Club anfitrión, Carlos David Carrero Casas, que logrou 4.5 dos 5 puntos en litixio proclamouse vencedor.

O Xoven Brais Gerpe do Club Casa da Xuventude rematou subcampión e Joaquín Bello, do Liceo, foi o terceiro clasificado.

O torneo foi valedeiro para ránking internacional e reuniu a 30 xadrecistas dos diferentes clubs da provincia.

 

 

***

XXXI Edición do aberto “Aninovo Barrocás”

David Baltar campión dunha emocionante edición

 

 

A XXXI edición do Open “Aninovo Barrocás” deparounos un emocionante final, no que á falta dunha rolda ata 8 xadrecistas conservaban opcións de triunfo, finalmente o xogador do Liceo de Ourense David Baltar foi o vencedor con 5.5 puntos, os mesmos que Adrián Gómez, Carlos Martínez e Bais Gerpe.

Por categorías a clasificación final Sénior foi encabezada por David Baltar, 2º foi David Gómez, 3º Marcos Lorenzo, 4º posto para Joaquín Bello e 5º para Alejandro De León.

O premio Sub-2000 viaxou ata terras Catalanas e o xoven xadrecista, todavía Cadete, Carlos Martínez López, (Club Peona i Peó), foi o gañador.

Na categoría Xuvenil impúxose Adrián Gómez, seguido dos seus compañeiros de club, Gabriel Roma e Miguel Ferreiro.

En Categoría Cadete Brais Gerpe (Casa da Xuventude), comandou a clasificación, seguido de Miguel Puga e Alfonso Juanes.

Dentro da categoría Infantil, segmento de idade que dende hai uns anos xa compite dentro do torneo de adultos, o vencedor foi Martín Gómez (Xadrez Ourense), segundo César Pérez e bronce para Mateo Díaz.

Os crecentemente codiciados, edicición a edición, premios especiais de “Beleza” e “Galeón Pirata” foron para as vitrinas de David Gómez e Miguel Puga, respectivamente.

No cómputo global por Clubs o medalleiro final de premios (contabilizando todas as categorías disputadas), queda do seguinte xeito: Xadrez Ourense obtivo 12 podios (5 ouros), Casa da Xuventude 4 podios, (1 ouro), Liceo de Ourense 3 podios (1 ouro), Benchoshey 3 pódios, Peona i Peó 2 pódios (1 ouro).

O Galardón honorífico “Manuel Villar” foi nesta 6ª edición do seu memorial para Consuelo Nóvoa pola súa colaboración durante décadas coa A.V.V. de Barrocás e pola súa amizade e compañeirismo manifestado durante tantos anos coa figura Manuel Villar.

A entrega de premios e clausura estivo presidida polo concelleiro de deportes Mario Guede, arroupado por membros da directiva da A.V.V. Barrocás e diversos patrocinadores do evento.

 

 

VER CLASIFICACIÓN FINAL COMPLETA - (Con referencia ás categorías e premios especiais)

 

 Información do torneo - info64.org               VISOR DE PARTIDAS               VER VIDEOCLIP

 

 

GALERÍAS DE IMAXES:

Podio Sénior

Premio Sub-2000

Podio Xuvenil

Podio Cadete

Podio Infantil

Premio de Beleza

Premio “Galeón Pirata”

Saque de Honra (xornada inaugural)

 

PRENSA:

Ver nota de Prensa V, (La Región 6 de Xaneiro)

Ver nota de Prensa IV, (La Región 12 de Xaneiro)

Ver nota de Prensa III, (La Voz, 6 de Xaneiro)

Ver nota de Prensa II, (La Región 29 Decembro)

Ver nota de Prensa I, (La Región 24 de Decembro)

 

 

 

Os días 26 e 27 de Xaneiro tiveron lugar os torneos correspondentes ás categorías Sub-8 e Sub-10, nas que se impuxeron respectivamente Jorge Cid (Xadrez Ourense) e Laura Gómez (Xadrez Ourense), xa na matinal do Domingo día 27 tivo lugar a categoría Sub-12 na que se impuxo Martín Gómez (Xadrez Ourense).

 

 

Ver Clasificación final Sub-8

Ver Clasificación final Sub-10

Ver Clasificación final Sub-12

 

GALERÍA DE IMAXES:

Podio Sub-8

Podio Sub-10

Podio Sub-12

 

PRENSA:

Ver nota de Prensa II, (Portada “+Deporte” – 30 Decembro)

Ver nota de prensa I, (La Región, 30 de Decembro)

 

 

 

***

 

¡ Escola Deportiva Xadrez Ourense, Gañadora da Gala “Máis Deporte” 2015 ¡

 

FotoGanadoresMasDeporte.JPG

 

Un ano máis o auditorio de Ourense acolleu a gala de entrega dos premios “+Deporte” que otorga o diario “La Región” co fin de recoñecer o mérito e resultados deportivos acadados polos clubs e deportistas ourensáns ao final da tempada. O Club Xadrez Ourense recibiu o premio á mellor “Escola Deportiva” da provincia 2015. Pola súa parte o xoven Martín Gómez Carreño, concurriu como finalista no apartado de “Mellor Deportista de Base”.

Entre os méritos da Escola Deportiva están ter alcanzado o 2º posto no medalleiro autonómico individual durante todos os campionatos galegos de 2015 así como ser o 1º neste mesmo apartado a nivel provincial, tamén contou moito o ter sido o club que máis deportistas enviou aos campionatos de España (Granada), en 2015, contar cun equipo na división de honra clasificado para o Cto. De España de Clubs ou ser un dos clubs galegos cun maior número de licenzas en 2015.

En cuanto a Martín Gómez Carreño, hai que salientar a súa magnífica campaña completada en 2015, acadando seu 4º entorchado autonómico individual (este ano en Sub-12), tendo rematado 4º no campionato de España e clasificarse para o Campionato Mundial de Grecia, no que tomou parte rematando no posto 89º, (Halkidiki-2015).

(En breve máis notas de prensa relativas á noticia)

  

Ver nota de Prensa I (La Región 8 de Decembro)

Ver nota de Prensa II (La Región 8 de Decembro)

 

***

 

II Maratón de Xadrez Por Parellas “+D La Región”

 

O sábado día 19 de Decembro tivo lugar en Expourense a II edición da Maratón de xadrez por parellas organizada e patrocinada polo diario “La Región” de Ourense e coa dirección técnica do Club Xadrez Ourense, esta edición contou coa presenza de numerosos xóvenes de entre 6 e 18 anos, e congregou ata 65 parellas (130 participantes). A parella gañadora resultou ser a formada por Alfonso Juanes Barandela (Benchoshey) e Alejandro Sequeiros Doval (Xadrez Ourense), as 10 primeiras parellas clasificadas recibiron premios especiais, e todos os participantes obtiveron un premio conmemorativo, ademais sorteáronse numerosos premios entre os asistentes; material deportivo, xamóns, estancias en balnearios de lujo, etc…, pola súa parte o “mundialista” Martín Gómez Carreño realizou unha pequena exhibición de xadrez “á cega” con tempo limitado e ante un rival escollido ao azar entre o público, algo que suscitou moita expectación entre todo o público asistente.

 

VER CLASIFICACIÓNS DA MARATÓN POR PARELLAS

 

 

Ver nota de prensa I (La Región-portada, 20-12-15)

***

 

Boa actuación de Adrián Gómez Diéguez no Open Internacional de Benidorm 2015

 

Entre os días 29 de Novembro e 8 de Decembro disputouse na Alacantina localidade de Benidorm o clásico Open Internacional, que reuniu, nas súas diferentes modalidades, a centenares de xadrecistas de máis de 30 países diferentes.

O Torneo máis forte de todos era o “Open Internacional A”, no que tomaron parte ata tres xadrecistas ourensáns, os xóvenes xadrecistas do Xadrez Ourense David Gómez e Adrián Gómez e o veterano xogador do Liceo Marcos Lorenzo. O papel máis destacado foi o de Adrián Gómez que acadou 5 dos puntos en litixio mellorando o seu ránking inicial en casi 60 puntos. Si ben é certo que David Gómez conqueriu os mesmo puntos, empatando no mesmo posto que Adrián (posto 66º), tivo que conformarse cun lixeiro descenso de puntos ELO (-5) xa que partía cun ránking inicial bastante superior. Pola súa Banda o veterano xogador do Liceo de Ourense, Marcos Lorenzo rematou no posto 103ª con 4 puntos.

 

 

 Ver Clasificacións Completas Open Internacional de Benidorm 2015

 

  Ver nota de prensa (La Región 11 de decembro)

 

 

Excelente Papel de Martín Gómez no Open de Braga (Tibaes) – 2015

 

Entre os días 5 e 8 de Decembro tivo lugar no mosteiro de Tibaes, (Braga), a 2ª edición Open Internacional que leva o nome de dita localidade, ainda que o nivel inicial era bastante alto, o xovencísimo Martín Gómez acadou 5 dos 7 puntos en litixio, empatando no 4º posto da competición e experimentando unha mellora no seu ránking de (+32).

Tamén a campiona Galega individual Sub-10, Laura Gómez Carreño, participou nesta importante cita lusa, conseguindo o posto 19º con 3 puntos.

   Ver clasificacións completas do Open

 

 

O “deporte-ciencia” e o Club Xadrez Ourense presentes en “Megaxove 2015”

 

O Martes día 8 de Decembro, e encuadrada no “Megaxove 2015”, organizado un ano máis por Expourense, tivo lugar unha exhibición de simultáneas impartida pola monitora de xadrez Alba Rodríguez Vázquez. Unha quincena de xóvenes xadrecistas procedentes de diversas escolas de xadrez de Ourense participaron nesta vistosa modalidade durante 90 minutos. Alba Rodriguez conseguiu vencer en todas as partidas disputadas, e o deporte do xadrez tivo o seu protagonismo nesta edición do salón “Megaxove 2015”. Todos os participantes recibiron medallas e diplomas conmemorativos.

 

 

 

***

 

Xacobe Conde e Laura Gómez, premiados no Circuito Galego 2015

Os 2 xadrecistas sub-10 do Xadrez Ourense, obtiveron prata e ouro, respectivamente

 

Tras numerosas probas puntuables disputadas entre os meses de de Maio a Novembro, entre as que destacaron, un ano máis, como as  máis participativas as que tiveron lugar en Maristas de Ourense (IX Copa Galicia Escolar,  que tivo lugar o pasado mes de Xuño) e a VIII edición do Festival de Xadrez de Expourense que foi celebrado o pasado 1 de Novembro, (ambas probas con máis de 250 participantes), os xóvenes do Club Xadrez Ourense, Xacobe Conde Riveiro (que obtivo o subcampionato na clasificación xeral en categoría sub-10), e Laura Gómez Carreño (que obtivo o máximo galardón feminino na mesma categoría), foron os encargados de representar ao noso club na entrega de premios e clausura final que tivo lugar no auditorio de Vilagarcía tras a disputa da última probla punutable (O Open McDonalds organizado polo Club Fontecarmoa e que contou con 136 xadrecistas). Tamén hai que salientar a 4ª plaza obtida na clasificación xeral final por Mateo Díaz Gómez en categoría Sub-12.

 

 

Martín Gómez participou no Campionato do Mundo 2015.

O xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense,  estivo en Grecia, onde completou un digno papel no mundial Sub-12.

 

imaxenwebmartinengreciaenxogo.JPG

(Martín GómezCarreño, no campionato mundial de Grecia 2015, ante o chinés Lin yi)

 

 Páxina web oficial do Campionato do Mundo por idades 2015

 

VER CLASIFICACIÓN COMPLETA

 

Ver nota de prensa X( La Región,  6 de Novembro)

Ver nota de prensa IX (Faro de Vigo,  6 de Novembro)

Ver nota de Prensa VIII (Voz de Galicia, 6 de Novembro)

Ver nota de prensa VII (La Región 30 de Outubro)

Ver nota de prensa VI (Faro de Vigo, 26 de Outubro)

Ver nota de prensa V (La Voz de Galicia, 26 de Outubro)

Ver nota de prensa IV (La Región, 20 de Outubro)

Ver nota de prensa III (La Región, 19 de Outubro)

Ver nota de prensa II (La Voz de Galicia 15 de Outubro)

Ver nota de prensa I (Faro de vigo 15 de Outubro)

 

Martín Gómez Carreño (12 de Xaneiro de 2003), disputou o campionato do Mundo en Halkidiki (Grecia) entre os días 24 de Outubro e 6 de Novembro. Tras as 11 roldas disputadas Martín conseguiu 5.5 puntos. Rematou Con victoria na 11ª xornada tras superar ao Canadiense Adam Gaisinsky, e experimentou unha lixeria subida no seu ránking internacional en esta difícil cita internacional.

 

Para chegar a Grecia, Martín relaizou unha excelente actuación no Campionato de España disputado o pasado mes de Xullo en Granada, foi 3 veces campión de Galicia individual e varias veces membro da Selección Galega, acada un novo éxito na súa todavía curta carreira deportiva ao clasificarse para disputar un campionato mundial. Martín xa está en Halkidiki (Grecia) e agárdase que o novo “Iván Salgado” do xadrez ourensán, exerza de digno embaixador de Ourense nesta importante cita que reunirá aos mellores xogadores sub-12 do planeta.

 

***

 

VIII Festival de Xadrez para xóvenes “Expourense 2015”

“Deporte e Ciencia para a Xuventude”

 

Panorámica.JPG

 

O Domingo día 1 de Novembro tivo lugar en Expourense a VIII edición do “Festival de xadrez para xóvenes 2015”, baixo o lema “Deporte e Ciencia para a Xuventude”.O festival  acolleu a cerca de 3 centenares de xóvenes de Galicia, Castela León e Portugal, como ven sendo tradicional nas últimas edicións disputadas. Na categoría Sub-18 o venceodor foi Adrián Gómez Diéguez (Xadrez Ourense), en Sub-14 o triunfo viaxou ata Ferrol de mans de Alfonso López González (Grupo Bazán), na categoría Sub-12 hai que facer reseña da notable ausencia do mundialista Martín Gómez Carreño, pese a iso o ouro quedou en terras ourensanas, o xogador do Casa da –xuventude César Pérez Dapoza foi o 1º clasificado. En Sub-10 impúxose o Vilagarcían Luca Rey Chimera (Fontecarmoa) e na categoría dos máis xóvenes, Sub-8, Raúl Seoane Castilla (Círculo Ferrolán), foi o vencedor.

Os premios para os tres clubes máis galadornados foron para o Fontecarmoa de Vilagarcía que colleitou 6 galardóns, pola súa banda o Club Xadrez Ourense obtivo 4 medallistas e o Club Casa da Xuventude colleitou tres premios.

 

(En breve galerías completas de Imaxes)

 

Ver Imaxe I    (Saque de Honra)

Ver Imaxe II   (Podio Sub-18)

Ver imaxe III  (Podio Sub-14)

Ver imaxe IV  (Podio Sub-12)

Ver imaxe V   (Podio Sub-10)

Ver Imaxe VI  (Podio Sub-8)

Ver Imaxe VII (Premiados)

Ver Imaxe VIII (Vistas panorámicas)

 

CLASIFICACIÓN Sub-18

CLASIFICACIÓN Sub-14

CLASIFICACIÓN Sub-12

CLASIFICACIÓN Sub-10

CLASIFICACIÓN Sub-8

 

 

 

(En breve máis notas de prensa relacionadas co evento)

 

 

 

 

Ver nota de prensa XIV (La Región, 3 de Novembro)

Ver nota de prensa XIII (Faro de Vigo 2 de Novembro)

Ver nota de prensa XII (La Voz de Galicia, 2 de Novembro)

Ver nota de prensa XI (La Región 3 de Novembro III)

Ver nota de prensa X (La Región 3 de Novembro II)

Ver nota de prensa IX (La Región 3 de Novembro I)

Ver nota de prensa VIII (La Región 2 de Novembro, Portada)

Ver nota de prensa VII (La Región 2 de Novembro)

Ver nota de prensa VI (Faro de Vigo 28 de Outubro)

Ver nota de prensa V (La Región 28 de Outubro)

Ver nota de prensa IV (La Voz de Galicia 28 de Outubro)

Ver nota de prensa III (Galicia Press, 28 de Outubro)

Ver nota de prensa II (Tempo de Lecer, 28 de Outubro)

Ver nota de prensa I (La Region, 28 de Outubro)

 

 

 

 

 

* * *

 

 

Comenzo da actividade de xadrez  - “Curso 2015-16” -  (Escola de Xadrez)

 

Consultar días, horarios e prezos para o curso 2015-2016

 

 

 

***

 

Xadrez na Escola – Curso 2015 / 2016

 

Un ano máis o Club Xadrez Ourense, dará inicio a súa labor de promoción e divulgación do xadrez en numerosos centros de ensino da capital e provincia de Ourense. Os técnicos titulados da Escola Xadrez Ourense levarán a cabo a súa labor anual nos colexios, achegando o “xogo-ciencia”a centenares de xóvenes escolares. Técnicos titulados pola Federación Española, especialistas en pedagoxía do xadrez nas aulas, colexiados en psicoloxía e en educación primaria, formarán o equipo humano que a Escola de Xadrez Ourense disporá para esta ambiciosa tarefa, que comenzará a desenvolverse xusto no ano no que o parlamento de Galicia aprobou a implantación progresiva, con carácter específico, dentros dos currículos da educación primaria e secundaria obligatoria.

 

 

 

O 28 de Abril de 2015 tivo lugar na sesión de plenos do parlmento de Galicia o debate sobre a proposta do Partido Popular sobre a progresiva implantación do xadrez nas aulas. Iniciativa que xa fora publicada no D.O.G. do 18 de marzo de 2015.

O Club Xadrez Ourense e a súa escola deportiva tiveron un papel relevante no discurso da parlamentaria do grupo mixto Carmen Iglesias Sueiro, ao ser citados como modelo de escola de xadrez que achega esta disciplina a máis dunha ducia de centros de ensino.

 

Ver intervención Parlamentaria Grupo Mixto (II) - (ver minutos desde 10:20 a 15:15)

Ver proposta e texto final aprobado

 

 

***

 

Excelente papel dos xadrecistas ourensáns no Open de Internacional de Budapest

3 Xóvenes Xadrecistas do Club Xadrez Ourense desplazáronse ata a capital Húngara.

 

Budapest15.JPG

Os xadrecistas de Club Xadrez Ourense en Budapest, coas camisetas do Club Xadrez Ourense.

 

Entre os días 15 e 23 de Agosto disputouse na capital de Hungría a quinta edición do Open Internacional de Budapest, ao que viaxaron e no que tomaron parte tres xadrecistas ourensáns, todos eles pertencentes ao Club de Xadrez Ourense. A mellor actuación veu de máns de Sergio Blázquez Criado que obtivo 5 puntos e realizou unha actuación que lle reportou 50 puntos de ránking internacional, mentres que Martín Arellano Pardo, tamén con 5 puntos, logrou unha subida de +15. Pola súa parte Samuel Cruz Guerra, pese a ter unha actuación máis discreta que os seus compñaeiros de expedición, obtivo 4.5 puntos e acadou unha performance de +12. Noraboa!.

 

Ver clasificacións completas

 

 

* * *

 

 

O Club Xadrez Ourense “A” debutou nos Campionatos de España de Clubs

Entre os días 4 e 7 de Agosto tivo lugar en Padrón (A Coruña) o Campionato de España de Clubs 2015

 

XadrezOurenseACeclub15.JPG

Club Deportivo Xadrez Ourense, durante unha xornada do CECLUB 2015.

 

Tras a súa positiva actuación nas tres últimas edicións da liga Galega de Clubs (División de Honra autonómica), e afianzando a súa traxectoria entre os clubs máis potentes do panorama autonómico, rematando regularmente entre os catro mellores clubs de Galicia na máxima competición, a Liga Galega de Clubs de División de Honra, (Subcampión en 2013, bronce en 2014 e 4º en 2015), o Club Xadrez Ourense “A”, buque insignia do Xadrez Provincial, subiu un escalón máis na súa evolución deportiva das últimas tempadas e tomou parte no campionato de España de Clubs 2015, que tivo lugar na Coruñesa vila de Padrón entre os días 4 e 7 de Agosto, e que reunirá a 32 potentes escuadras, reforzadas cun elevado número de xadrecistas profesionais, nacionais e extranxeiros.

 

O Club Xadrez Ourense partía co número 8 do ránking inicial, entre os 32 conxuntos participantes, entre os que destacaban potentes clubs. 

 

Os Xadrecistas Jorge Viterbo, Fernando Sanchez, Luis Silva, Oscar Salgado, David Gómez, José Saavedra e Adrián Gómez foron os 6 protagonistas.

 

A pesar do positivo comenzo nas roldas iniciais o Xadrez Ourense “A” non pudo manter a súa liña de resultados e tras un titubeante ecuador de competición e unha inesperada derrota pola mínima, na derradeira rolda, acadou finalmente unha clasificación discreta. En calquera caso a experiencia pódese catalogar como positiva de cara a planificar vindeiras edicións.

 

Ver clasificación final

 

Nota de prensa I (La Región 4 de Agosto)

Nota de prensa II (La Región 5 de Agosto)

Nota de prensa III (La Región 6 de Agosto)

Nota de prensa IV (La Voz de Galicia 4 de Agosto)

Nota de prensa V (La Voz de Galicia 6 de Agosto)

Nota de prensea VII (Faro de Vigo 4 de Agosto)

Nota de prensa VIII (Faro de Vigo 6 de Agosto)

 

 

 

* * *

 

Campionatos de España Individuais 2015, Salobreña (Granada)

(Finalizadas todas as categorías)

Martín Gómez Carreño remata 5º de España en Sub12 e obtén o pasaporte para o Europeo de Croacia 2015

 

 

Na Granadina localidade de Salobreña, dende o 25 de Xuño e ata o 1 de Agosto,  disputáronse os campionatos de España individuais das categorías Sub-8, Sub-10, Sub-12, Sub-14, Sub-16 e Sub-18, cunha ampla representación Ourensana un ano máis, e destacando, neste eido, o Club Xadrez Ourense que volveu a ser o Club Galego con máis representación nos campionatos nacionais individuais cun total de 10 xóvenes deportistas enviados a terras andaluzas.

A competición  rematou o pasado Sábado día 1, coa categoría Sub-18, (disputada do 27-7 ao 1-8), onde hai que salientar o excelente papel de Adrián Gómez Diéguez (Xadrez Ourense) que, con 6 puntos, rematou empatado no 8º posto (entre 100 participantes), e quedouse a tan só medio punto da súa clasificación para o campionato Europeo. Tamén participou nesta categoría o seu compañeiro de Club Miguel Ferreiro (Xadrez Ourense) que rematou empatado no posto 82º.

Tamén foi ampla a representación ourensana en categoría sub-16, (disputada entre os días 20 e 25 de Xullo), na que o mellor ourensán foi Ángel Domínguez (Casa da Xuventude), con 5 puntos. Tamén participaron Miguel Puga (Casa da Xuventude), Gabriel Roma (Xadrez Ourense) e Alejandro Cervigni (Xadrez Ourense).

Pero como xa informamos as mellores noticias para o xadrez ourensán viñeron das mans dos máis xóvenes: Na ,  categoría Sub-12 que rematou o Domingo día 12 de Xullo, o xoven Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense) rematou no 5º posto da categoría sub-12, de entre 135 participantes de toda España, obtendo 7 puntos dos 9 en liza, acadando deste xeito o pasaporte directo para o Europeo que terá lugar en Croacia a finais de Setembro. Nesta mesma categoría hai que salientar as máis que dignas actuacións de Mateo Díaz (Xadrez Ourense), debutante nos nacionais, con 4.5 puntos e da vixente campiona galega, Pilar García (Xadrez Ourense), que con 4 puntos completou unha máis que correcta actuación.

Na anterior semana, dentro da categoría Sub-10, na competición que rematou o 5 de Xullo, cabe mencionar o positivo papel de Xacobe Conde (Xadrez Ourense), que rematou con 5 puntos, e da vixente campiona galega, Laura Gómez (Xadrez Ourense), que rematou conseguindo 4 puntos.

Como é sabido, o excelente papel que están desempeñando os ourensáns tivo un excelente preludio coa competición da categoría sub-8, na que os irmáns Diéguez Nóvoa, Pura e Benxamín, do club xadrez Benchoshey, obtiveron 5 puntos, rematando Pura como 3ª fémina clasificada a nivel nacional. Tamén Carlota García completou un meritorio papel con 4 dos 9 puntos en litixio.

Nas vindeiras semanas, e ata o día 1 de Agosto, manterémonos atentos ás evolucións dos xadrecistas ourensáns nas categorías sub-14, sub-16 e sub-18, onde novamente, a nosa provincia estará representada cunha ampla embaixada de xóvenes deportistas.

 

VER CLASIFICACIÓN SUB-18

VER CLASIFICACIÓN SUB-16

VER CLASIFICACIÓN SUB-12

VER CLASIFICACIÓN SUB-10

VER CLASIFICACIÓN SUB-8

 

Ver nota de prensa V (La Región, Portada, 14 de Xullo)

Ver nota de prensa IV (La Región, 14 de Xullo)

Ver nota de rprensa III (Faro de Vigo, 15 de Xullo)

Ver nota de prensa II (Faro de Vigo dixital,15 de Xullo)

Ver nota de prensa I (La Voz de Galicia, 14 de Xullo)

 

* * *

 

 

Galicia 5ª no Campionato de España por Autonomías

O Ourensán Martín Gómez completou unha excelente actuación

 

 

A Selección Galega sub-14 rematou no 5º posto do campionato de España por autonomías disputado en Murcia entre os días 22 e 26 de Xuño. O xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense, Martín Gómez Carreño, realizou unha excelente actuación (+35), e con 4.5 puntos en 6 partidas disputadas, convertiuse nun dos principais artífices do éxito da nosa selección nesta importante cita.

 

VER CLASIFICACIÓN FINAL POR AUTONOMÍAS

 

 

* * *

 

250 xóvenes xadrecistas disputaron a IX edición da Copa Maristas Galicia 2015

Os xadrecistas ourensáns colleitaron 10 dos 25 pódios en liza

 

 

 

O sábado día 6 de Xuño tivo lugar no pavillón polideportivo do Colexio Maristas de Ourense a novena edición da Copa Maristas Galicia de Xadrez, destinada a xóvenes con idades entre os 6 e 18 anos.  Arredor de 250 xóvenes de toda Galicia e Portugal abarrotaron a pista do polideportivo Marista nunha xornada de “deporte-ciencia”, cultura e convivencia.

O torneo pertence ao X Circuito Galego de Xadrez de promoción, e un ano máis perfílase como a proba puntuable máis participativa de todas cuantas se disputan na xeografía Galega. A competición estivo dividida en 5 categorías e contou coa presenza de máis de corenta xadrecistas con ránking internacional.

O saque de honra correou a cargo do Director do Colexio Marias, Ángel Muñoz. Na ceremonia de clausura, ademais de organización e equipo arbitral, estiveron presentes unha ampla representación de autoridades e patrocinadores do evento.

Os clubes ourensáns colleitaron boa parte dos premios e obtiveron 10 dos 25 podios, sendo o Club Deportivo Xadrez Ourense o máis galardonado con 6 deportistas premiados, seguido do Universidade de Vigo con 3 medallistas. O xoven xadrecista Miguel Ferreriro, en representación do Club Xadrez Ourense, recibiu de mans do presidente da Federación Galega o premio “Camiñante de Bronce”, ao mellor club do medalleiro por número de pódios.

En categoría Sub-18 venceu Adrián Gómez Diéguez con 6.5 puntos, os mesmos puntos acadados, polo subcampión Gabriel Roma Barge, ambos compañeiros no Club Xadrez Ourense.

En Sub-14 o vencedor foi o ferrolán Alfonso López (Grupo Bazán), que contou as 7 partidas disputadas por victorias e impúxose con autoridade nesta categoría infantil.

En Sub-12 o Compostelán David Buitrón (Gallecia) obtivo a victoria con 6.5 puntos, nunha categoría que estivo moi igualada e disputada de principio a fin, na que os Ourensáns César Pérez (Casa da Xuventude) e Martín Gómez (Xadrez Ourense), remataron a tan só medio punto do vencedor.

En categoría Sub-10, o xoven Xacobe Conde Riveiro (Xadrez Ourense) está amosando un gran momento de forma e encadea a súa cuarta victoria consecutiva no Circuito Galego 2015, esta vez rematou primeiro novamente obtendo a victoria en todas as partidas disputadas.

Na categoría dos máis xóvenes resultou vencedor Raúl Seoane Castilla  do Círculo Ferrolán, que acadou 6 victorias e un empate que o levaron ao máis alto do pódio. Novamente a saga dos Diéguez Nóvoa amosou excelentes maneiras e os irmáns Benxamín e Pura, compoañeiros de club no Benchoshey (Pereiro de Aguiar), voltaron a ocupar postos de privilexio e a colleitar medallas para a nosa provincia.

Ademais dos premios aos 25 gañadores, todos os participantes obtiveron obsequios e trofeos conmemorativos do evento e participaron no multitudinario sorteo final de importantes regalos e premios.

 

 

Ver álbum dixital “La Voz de Galicia”  - (O torneo en imaxes)

 

Ver nota de Prensa I (La Región 9 de Xuño)

Ver nota de Prensa II (La Región 9 de Xuño II)

Ver nota de Prensa III (La Región 9 de Xuño III)

Ver nota de Prensa IV (La Región 8 de Xuño)

Ver nota de Prensa V (Faro de Vigo 8 de Xuño)

Ver nota de PrensaVI (Faro de Vigo 7 de Xuño)

Ver nota de Prensa VII (La Voz de Galicia 8 de Xuño)

Ver nota de Prensa VIII (La Región 7 de Xuño)

Ver nota de Prensa IX (La Voz de Galicia Dixital, 7 de Xuño)

Ver nota de Prensa X (La Región 6 de Xuño)

 

 

 

 

Galería de Imaxes I (Vistas panorámicas)

Galería de Imaxes II (Vistas panorámicas II)

Galería de Imaxes III (Vistas por categorías)

Galería de Imaxes IV (Podiums)

Galería de Imaxes V (Premios Especiais)

Galería de Imaxes VI (Gañadores Sorteos)

Galería de Imaxes VII (Apertura e Clausura)

 

VER CLASIFICACIÓN Sub-8

VER CLASIFICACIÓN Sub-10

VER CLASIFICACIÓN Sub-12

VER CLASIFICACIÓN Sub-14

VER CLASIFICACIÓN Sub-18

 

Ver medalleiro por clubs

 

 

 

 

 

 

***

 

 

 

 

 

Campionato Provincial Escolar 2015

O Club Xadrez Ourense, con 3 Ouros e unha prata, dominou os Campionatos provincias por equipos 2015

 

 

 

O Domingo día 10, tivo lugar en Expourense o Campionato Provincial Escolar de xadrez por equipos nas súas categorías Benxamín (12:00 horas) e Alevín (16:30 horas). Entre ambas categorías reuníronse uns 150 xadrecistas, completando unha excelente participación. Na categoría Benxamín hai que salientar o triunfo do Club Xadrez Ourense “Benxamín”, o segundo posto acadado polo equipo do Benchoshey Benxamín “Amarelo”, o terceiro lugar foi para o equipo do San Pío X “Benxamín” e o cuarto posto para O Maristas “Benxamín”, sobre un total de 13 equipos participantes.

No tocante á categoría Alevín o triunfo foi para o Xasa da Xuventude “Alevín”, o subcampionato para o Xadrez Ourense “Alevín”, o terceiro lugar para o Benchoshey “Alevín” e o cuarto posto, completando o podio, para o Escola Xadrez Ourense, sobre un total de 8 escuadras participantes.

 

A categoría Infantil disputou a súa fase final (Ourense Provincia), o 14 de Maio ás 18.00 no Centro Cívico de “A Ponte” coa participación duns 30 xadrecistas de categoría Infantil. En Infantil Mixto o triunfo foi para o Xadrez Ourense, seguido do Benchoshey, e o bronce foi para o “Lauro Olmo” de o Barco de Valdeorras. En categoría Infantil feminina o Xadrez Ourense impúxose na final a doble volta ao “Lauro Olmo”

 

Ver Clasificacións Completas

Ver Galería de imaxes Alevíns

Ver Galería de Imaxes Benxamíns

Ver Galería de Imaxes Infantil

 

Ver nota de prensa III (Faro de Vigo, 16 de Maio)

Ver nota de prensa II (La Región, 15 de Maio)

Ver nota de prensa I (La Voz de Galicia, 15 de Maio)

 

 

 

 

Copa Galicia de Clubs 2015, (Rianxo 9 e 10 de Maio)

Boa colleita de pódios para os clubs ourensáns participantes

 

 

 

Os días 9 e 10 de Maio tivo lugar en Rianxo a Copa Galicia de Clubs nas súas categorías Cadete e Sénior, respectivamente. A actuación dos equipos ourensáns pódese calificar como máis que positiva, colleitando dous pódios para a nosa provincia.

En categoría Sénior o Club Xadrez Ourense rematou no 3º posto, (sobre 22 escuadras participantes), incluso 0.5 puntos de coeficiente de desempate o separaron de obter a medalla de prata. O conxunto composto por Jorge Viterbo, Fernando Sánchez, David Gómez e Adrián Gómez, realizou unha excelente actuación.

Tamén hai que salientar o 8º lugar colleitado polo Liceo de Ourense. 

En categoría cadete (Sub-16) que se disputou o sábado día 9 de Maio, o Club Casa da Xuventude obtivo o bronce, e Xadrez Ourense Cadete a piques estivo de entrar en postos de pódio rematando en 4º lugar. Nesta categoría reuníronse un total de 12 equipos representativos de todo o panorama autonómico.

Ver Clasificacións Completas

 

Ver nota de prensa II (Faro de Vigo, 12 de Maio)

Ver nota de prensa I (La Voz de Galicia, 12 de Maio)

 

 

A  debate no parlamento a introducción do Xadrez Nas Escolas de Galicia

 

O pasado Martes día 28 de Abril de 2015 tivo lugar na sesión de plenos do parlmento de Galicia o debate sobre a proposta do Partido Popular sobre a progresiva implantación do xadrez nas aulas. Iniciativa que xa fora publicada no D.O.G. do 18 de marzo de 2015.

O Club Xadrez Ourense e a súa escola deportiva tiveron un papel relevante no discurso da parlamentaria do grupo mixto Carmen Iglesias Sueiro, ao ser citados como modelo de escola de xadrez que achega esta disciplina a máis dunha ducia de centros de ensino, así como á mención expresa que foi feita ás probas que dito club dirixe e coorganiza como a Copa Maristas Galicia ou o Festival de Expourense.

O discurso desta parlamentaria tamén fixo fincapé na boa labor de outras escolas de xadrez importantes no panorama autonómico, como Círculo Ferrolán, Fontecarmoa, Alexandre Bóveda ou Escola Luguesa. Clubs e escolas de entre os máis representativos de Galicia, en resumo.

 

Ver Intervención Parlamentaria Grupo Mixto (I)

Ver intervención Parlamentaria Grupo Mixto (II) - (ver minutos desde 10:20 a 15:15)

Ver discurso de presentación á enmenda

Ver enmenda parlamentaria proposta

Ver proposta e texto final aprobado

 

 

 

 

Xadrez Ourense “A” remata en 4º posto en División tras impoñerse na última rolda

Os ourensáns tomarán parte no Campionato Nacional de Clubs en Agosto

 

O sábado día 11 de Abril, rematou a liga galega de Clubs en todas as súas categorías, confirmándose esta tempada 2015 como un excelente ano para os clubs ourensanos máis representativos.

Na división de Honra o Club Xadrez Ourense “A” despedía a liga derrotando a domicilio ao Kárpov de Pontevedra por 2.5 a 3.5, poñendo un broche de ouro a unha excelente campaña que levou aos ourensáns a rematar 4º na cada vez máis difícil e profesionalizada liga de División de Honra. O vindeiro mes de Agosto o Club Deportivo Xadrez Ourense tomará parte no Campionato de España de Clubs.

Na primeira división o Liceo de Ourense proclamouse campión do grupo “C” e acada o ascenso directo á división de Honra para a tempada 2016, co cual serán dous os conxuntos ourensáns que nos representen o vindeiro ano na máxima categoría. Os demais conxuntos ourensáns, Universitario de Ourense, Xadrez Ourense “B”, Xadrez Ourense “C”, Casa da Xuventude “A” e Peña Recreativa mantiveron sin problemas a categoría. Únicamente hai que lamentar o descenso do Club Xadrez Ateneo de Ourense.

Na segunda división o Club Xadrez Celanova acadou o ansiado ascenso á primeira división para a vindeira tempada tras derrotar con claridade na última xornada ao Altamira de Salceda. Pola súa parte os demais conxuntos ourensáns mantiveron a categoría, ainda que non sin emoción. Voltarán a ser clubs de segunda o vindeiro ano o Xadrez Ourense “D”, o Loureiro de O Couto, o Xadrez Bande e o Universitario “B”, xunto co descendido de primeira, Ateneo de Ourense.

Do grupo surleste de terceira división o ascenso foi para o Benchoshey de Pereiro de Aguiar, que estará en segunda división o vindeiro ano.

 

 

Ver Clasificacións completas da Liga de Clubs 2015

 

Ver nota de Prensa XXIV (La Voz de Galicia, 14 de Abril)

Ver nota de Prensa XXIII (Faro de Vigo, 14 de Abril)

Ver nota de Prensa XXII (La Región, 14 de Abril)

Ver nota de Prensa XXI (Faro de Vigo 26 de Marzo)

Ver nota de Prensa XX (La Voz, 17 de Marzo)

Ver nota de Prensa XIX (Faro de Vigo, 17 de Marzo)

Ver nota de Prensa XVIII (La Región, 17 de Marzo)

Ver nota de Prensa XVII (La Región, 3 de Marzo)

Ver nota de Prensa XVI (Faro de Vigo, 25 de Febreiro)

Ver nota de Prensa XV (La Región, 24 de Febreiro)

Ver nota de Prensa XIV (La Voz de Galicia, 24 de Febreiro)

Ver nota de Prensa XIII (La Región, 10 de Febreiro)

Ver nota de Prensa XII (La Voz, 10 de Febreiro)

Ver nota de Prensa XI (Faro de Vigo, 10 de Febreiro)

Ver nota de Prensa X (La Región, 3 de Febreiro)

Ver nota de Prensa IX (La Voz de Galicia, 3 de Febreiro)

Ver nota de Prensa VIII (Faro de Vigo, 27 de Xaneiro)

Ver nota de Prensa VII (La Voz de Galicia, 27 Xaneiro)

Ver nota de prensa VI (La Región, 27 de Xaneiro)

Ver nota de prensa V (La Voz de Galicia - 21 de Xaneiro)                                              

Ver nota de prensa IV (Faro de Vigo -  20 de Xaneiro)                                                                          

Ver nota de prensa III (La Región - 20 de Xaneiro)                                                             

Ver nota de prensa II (La Región - 13 de Xaneiro)

Ver nota de prensa I (Faro de Vigo 13 de Xaneiro)

 

 

Campionatos Galegos Individuais – Padrón 2015

Club Deportivo Xadrez Ourense, un ano máis, club galego con máis número de ouros.

 

Entre os días 28 de Marzo e 3 de Abril disputáronse na Coruñesa vila de Padrón os campionatos galegos individuais das categorías Sénior, Cadete, Alevín, Benxamín e Prebenxamín, nas que os xadrecistas ourensáns desempeñaron un auténtico papel protagonista e trouxeron para a nosa provincia un importante botín de medallas. Deste xeito e un ano máis, será unha ampla embaixada ourensana a que viaxe a Salobreña (Granada) para disputar os campionatos de España Individuais.

En categoría Prebenxamín (Sub-8) hai que destacar o Ouro feminino acadado por Pura Diéguez Nóvoa (Xadrez Benchoshey) e a prata feminina acadada por Carlota García González (Xadrez Benchoshey), dúas xovencísimas xogadoras moi prometedoras dentro do panorama autonómico.

En categoría Benxamín (Sub-10), Laura Gómez Carreño (Club Xadrez Ourense), proclamouse por terceiro ano consecutivo campiona galega feminina, e xa conta con ránking internacional pese a súa curta idade. O mellor ourensán clasificado nesta categoría foi Xacobe Conde Riveiro (Xadrez Ourense) con 5.5 puntos, que marchou en postos de cabeza durante todo o torneo.

A exhibición Ourensana chegou na categoría Alevín (Sub-12) onde Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense) e Pilar García Ruiz (Xadrez Ourense) proclamáronse campión e campiona galegos respectivamente, copando os ouros nesta categoría. Por si fose pouco, a prata nesta categoría tamén viaxou cara a nosa provincia de mans de César Pérez Dapoza (Casa da Xuventude), e completou a exhibición ourensana Paula Baliño Rodríguez (Xadrez Ourense) que acadou o bronce en féminas.

En categoría Sub-16 (Cadetes), hai que destacar a importante prata lograda por Brais Gerpe Vilas (Casa da Xuventude), nun torneo moi disputado e cun alto nivel, con máis dunha trintena de xogadores con ránking internacional.

A categoría Absoluta rematará o vindeiro Venres día 3, xadrecistas como José Luis Fernández Saavedra (Xadrez Ourense), Marcos Lorenzo Durán (Liceo Recreo) e Adrián Gómez Diéguez (Xadrez Ourenese) marchan polo momento moi ben posicionados e sin derrotas.

Xa en categoría Sénior hai que destacar que ata 4 xadrecistas do Club Xadrez Ourense remataron nos 15 primeiros postos dun evento que reuniu ata 87 participantes destacando a actuación do xoven Adrián Gómez que únicamente caeu derrotado ante o campión Galego, Atonio Pazos, e que fixo unha actuación de “+74”, noraboa!.

No relativo ao medalleiro global xeral dos campionagos galegos individuais 2015, contando tamén as categorías Xuvenil e Infantil (disputadas xa en Febreiro), hai que sailentar os 4 metais logrados polo Club Deportivo Xadrez Ourense, (tres ouros e un bronce), rematando como primeiro club galego en número de ouros obtidos e como segundo club galego en cuanto a número de metáis acadados..

ClubXadrezOurenseWebGallego2015.JPG

Un ano máis o Club Deportivo Xadrez Ourense voltou a ser dos máis participativos e premiados nos Campionatos Galegos.

 

 

VER MEDALLEIRO DOS CAMPIONATOS GALEGOS INDIVIDUAIS 2015

 

Clasificación Sub-8

Clasificación Sub-10

Clasificación Sub-12

Clasificación Sub-16

Clasificación Sénior

 

Ver nota de Prensa VI (Faro de Vigo, 7 de Abril)

     Ver nota de Prensa V (La Región, 7 de Abril)

Ver nota de Prensa IV (La Voz de Galicia, 7 de Abril)

Ver nota de prensa III (Faro de Vigo 3 de Abril)

Ver nota de prensa II (Faro de Vigo 28 de Marzo)

Ver nota de prensa I (La Voz de Galicia 28 de Marzo)

 

 

 

Disputáronse os Campionatos Galegos Individuais Sub-14 e Sub-18

Martín Gómez (4º en Sub-14) e Ángel Domínguez (6º en Sub-18), os mellores ourensáns clasificados.

 

Durante os días 14, 15, 16 e 17 de Febreiro tiveron lugar na pontevedresa localidade de Marín os primeiros campionatos galegos que se disputan ao longo da tempada 2015, nesta primeira tanda tiveron lugar as categorías sub-14 e sub-18 nas que tomaron parte ata 9 xadrecistas ourensáns. No vindeiro mes de Marzo, terán lugar en Padrón as restantes categorías que ainda faltan por disputar.

O balance final, ainda que non se poda catalogar de negativo, non foi o mellor das últimas tempadas para os representantes ourensáns. Na categoría sub-14 o campión galego da edición 2014, Martín Gómez (Xadrez Ourense), acadaba o 4º posto da clasificación final, ainda que hai que resaltar que rematou empatado no subcampionato con 6 puntos e únicamente por coeficiente de desempate se viu relegado fora do pódio final. Tamén tivo unha aceptable actuación o xogador do Club Xadrez Benchoshey, Alfonso Juanes, que rematou no 16º lugar de entre os 51 participantes totais. Pola súa parte, entre as féminas, a debutante nesta categoría, a xovencísima Laura Gómez, rematou no posto 40º.

En categoría sub-18 hai que facer mención á irregular actuación da máxima esperanza ourensana nesta categoría, Adrián Gómez (Xadrez Ourense), que viña de rematar doble subcampión galego en 2014 nas categorías sub-18 e sub-16, e nesta ocasión non pudo superar a 7ª plaza, tras caer na derradeira partida ante o campión, o Vilagarcián Lucas Abal que contou as súas partidas por victorias. Deste xeito, o mellor clasificado ourensán foi finalmente Ángel Domínguez (Casa da Xuventude), que rematou no 6º posto. Pola súa parte Gabriel Roma (Xadrez Ourense), tamén rematou entre os 10 primeiros (9º posto) malia ser todavía Sub-16. Tamén hai que facer mención ao positivo resultado de Miguel Ferreiro (Xadrez Ourense) que acadou o duodécimo lugar. Pola súa banda, Marcos Fernández e Guillermo Garrido (ambos do club Xadrez Ourense) remataron nos postos 26º e 27º, respectivamente, sobre un total de 35 xadrecistas nesta categoría.

Ver clasificación sub-14

Ver clasificación sub-18

 

 

 

Campionatos Provinciais Individuais 2015

Adrián Gómez en Sub-18, e César Pérez en Sub-14, novos campións provinciais individuais.

 

Na mañá do Domingo día 1 de Febreiro disputáronse os campionatos provinciais individuais das categorías sub-18 e sub-14, sendo éstas as dúas únicas categorías que restaban por disputarse para completar o cadro de campións e pódios provinciais de 2015. En categoría sub-18 o máximo favorito, Adrián Gómez (Xadrez Ourense), ratificaba a súa condición e impúñase con 4.5 puntos dos 5 posibles, o subcampionato foi para Ángel Domínguez e o bronce para Miguel Ferreiro. 

 

En categoría sub-14, o título foi para César Pérez (Casa da Xuventude) que acadou os 5 puntos en litixio, seguido de Iago Godoy (Benchoshey) que obtivo a prata, o bronce foi para Martín Gómez (Xadrez Ourense).

 

O medalleiro final dos campionatos provinciais individuais de 2015, unha vez disputadas todas as categorías, quedou encabezado polo Club Xadrez Ourense, con sete medallas (tres ouros), seguido do Club Xadrez Benchoshey que acadou 6 metais e do Club Casa da Xuventude con 5 Galardóns.

 

VER MEDALLEIRO FINAL CAMPIONATOS PROVINCIAIS INDIVIDUAIS 2015

 

Ver Clasificación Sub-14

Ver Clasificación Sub-18

 

Ver Galería de Imaxes Sub-14 / Sub-18

 

Ver nota de Prensa II (La Región 10 de Febreiro)

Ver nota de Prensa I (La Voz de Galicia, 3 de Febreiro)

 

 

 

Campionatos Provinciais 2015 (Categorías Sub-8, Sub-10, Sub-12 e Sub-16

 

O Domingo 18 de xaneiro, máis de un centenar de xóvenes xadrecistas déronse cita nos locais de competición de Barrocás para disputar os campionatos provinciais por categorías, que daban a clasificación para os campionatos autonómicos que terán lugar o vindeiro mes de Marzo na pontevedresa localidade de Padrón.

 

En categoría Sub8 o vencedor foi Benjamín Diéguez, a prata recaeu en Manuel López e o bronce en Carlota García, todos eles xóvenes xadrecistas do Club Xadrez Benchoshey.

 

En categoría sub10 o campión foi Xacobe Conde (Xadrez Ourense), o subcampionato foi para Alejandro Garrido (Benchoshey)  e o bronce para Miguel Cantón (Benchoshey).

 

En categoría sub12 o título foi para Martín Gómez (Xadrez Ourense), a prata para César Pérez (Casa da Xuventude) e o bronce para Mateo Díaz (Xadrez Ourense).

 

En categoría Sub-16 proclamouse vencedor Ángel Domínguez (Casa da Xuventude), Gabriel Roma (Xadrez Ourense) obtivo a prata, e Miguel Puga (Casa da Xuventude), rematou en terceiro lugar.

 

Ver Clasificación Sub-8

Ver Clasificación Sub-10

Ver Clasificación Sub-12

Ver Clasificación Sub-16

Ver Galería de Imaxes

 

Ver nota de prensa I (La Región -  27 de Xaneiro)

Ver nota de prensa II (Faro de Vigo – 20 de Xaneiro)

Ver nota de prensa III (La Voz de Galicia – 20 de Xaneiro)

 

 

 

Éxito participativo na XXX edición do clásico aberto “Aninovo Barrocás”

 

Dende o 26 de Decembro de 2014  e ata o 5 de Xaneiro de 2015 denvolveuse nos salóns da Asociación de Veciños de Barrocás a 30ª edición do clásico aberto de xadrez “Aninovo Barrocás”. Un total de 180 participantes divididos en 7 categorías abarrotaron xornada a xornada a sala de competicións de Barrocás durante os 7 días nos que tivo lugar o evento.

No Torneo aberto, que un ano maís, foi valedeiro para ránking internacional foron 60 os xadrecistas que se congregaron, (42 deles con ránking internacional).

O vencedor  da categoría Sénior foi David Gómez (Xadrez Ourense), seguido de Xavier Gómez (Peña Recreativa), o terceiro posto foi para Rafael Outomuro (Liceo Recreo), o cuarto posto para David Baltar (Liceo Recreo) e o quinto lugar para Alfonso Agra (Xadrez Ourense). O importante premio destinado aos xadrecistas sub-2000 foi para Alejandro De León ( Xadrez Ourense).

En categoría Xuvenil o vencedor foi o xoven Gabriel Roma (Xadrez Ourense), seguido de Brais Gerpe (Casa da Xuventude) e de Adrián Gómez (Xadrez Ourense).

En categoría Cadete o 1º clasificado foi Carlos Martínez (Peona i Peó – Barcelona), o 2º posto para Alejandro Fernández (Círculo de Chantada) e o 3º lugar para Alberto Iglesias (Casa da Xuventude).

En categoría Infantil o campión foi Martín Gómez (Xadrez Ourense) o 2º clasificado foi Pablo Fernández (Círculo de Chantada) e o terceiro posto para Alfonso Juanes (Benchoshey)

O premio de Beleza foi para unha vistosa partida disputada por David Vázquez Gómez (Xadrez Ourense) e o premio “Galéon Pirata” foi para Adrián Gómez Diéguez (Xadrez Ourense).

No computo global de todas as categorías o Club Xadrez Ourense foi o club máis galardonado con 11 premios, seguido do club xadrez Benchoshey con 5 premiados e do Círculo de Chantada e Casa da Xuventude con 3 galardonados cada club.

 

 

 

VER CLASIFICACIÓNS COMPLETAS

Ver información completa do torneo

Visor de partidas

 

Nota de prensa I : Entrevista a David Gómez (Campeón XXX edición Aninovo Barrocás)

Nota de prensa II: La Región – 27 de Xaneiro

 

Durante os días 3 e 4 de Xaneiro tiveron lugar as competicións das categorías Sub-8, Sub-10 e Sub-12, respectivamente, que reuniron a un total de 120 xóvenes xadrecistas nos locais da Asociación de Veciños de Barrocás. Na matinal do Sábado día 3 tiveron a súa oportunidade os máis xóvenes (Sub-8), categoría na que Benjamín Diéguez (Ouro), Brais Atanes (Prata) e Pura Diéguez (Bronce), coparon o podio final de gañadores, todos eles do Club Xadrez Benchoshey.

O Sábado día 3, xa pola tarde, foron os sub-10 os que encheron de colorido as instalación da A.V. de Barrocás. Finalmente Miguel Cantón (Benchoshey), rematou campión, o segundo posto foi para Xabier Pérez (Chantada) e o bronce para Laura Gómez (Xadrez Ourense).

Na matinal dominical foron os sub-12 os que tiveron a súa competición, tras unhas roldas finais moi emocionantes foi Marcos Vázquez (Xadrez Ourense) o gañador, subcampión resultou César Pérez (Casa da Xuventude) e terceiro Mateo Díaz (Xadrez Ourense).

Os 120 xadrecistas que se congregaron para as categorías dos máis xóvenes, xunto cos 60 que toman parte no Open Internacional  fai que nesta 30ª edición cheguemos á cifra de 180 participantes totais.

 

 

Ver Clasificación final Sub-8

Ver Clasificación final Sub-10

Ver Clasificación final Sub-12

 

 

 

 

David Gómez, Fernando Sánchez, Pedro Caramez e Adrián Gómez, campións de Portugal por equipos

 

 

Os catro xadrecistas do Club Xadrez Ourense, David Gómez, Pedro Caramez, Fernando Sánchez e Adrián Gómez proclamáronse campións de Portugal por equipos de xadrez rápido no torneo disputado o pasado sábado día 20 de Decembro en Oporto. A actuación dos xogadores do conxunto ourensán que competían baixo as cores da Academia Xadrez Barcelos, foi moi positiva, chegando incluso a vencer a conxuntos con 4 titulados internacionais nas súas ringleiras. Noraboa!

VER CLASIFICACIÓN

 

 

El 20 de Diciembre tuvo lugar la Maratón de Ajedrez “+D La Región”

 

 

Más de 150 jóvenes participantes abarrotaron Expourense en la Maratón de Ajedrez por parejas “+D La Región” celebrada el pasado Sábado día 20 de Diciembre. Una jornada de deporte, convivencia y actividad intelectual, aderezada con buenos obsequios, premios, regalos y sorteos para todos los chicos y chicas participantes que además compartieron una merienda colectiva al finalizar las tres horas de intensa competición. La pareja vencedora resultó, contra pronóstico, la formada por el jovencísimo tándem compuesto por Jorge Cid (Xadrez Ourense) y Roi López (Casa da xuventude), enhorabuena a los vencedores!. Por su parte, el joven de 14 años, Gabriel Roma Barge, realizó una espectacular exhibición basada en la memorización completa de un recorrido de caballo por todo el tablero, habiendo escogido una persona del público al azar, la casilla de inicio. Una actividad que resultó muy llamativa y vistosa para el numeroso público presente. El diario La Región fue el artífice y responsable de la organización del evento y el Club Xadrez Ourense fue el responsable de la dirección deportiva.

VER CLASIFICACIONES COMPLETAS

 

Ver nota de prensa VI (La Región 24 de Decembro I)

Ver nota de prensa V (La Región 24 de Decembro II)

Ver nota de prensa IV (La Región 21 de Decembro)

Ver nota de prensa III (La Región 21 de Decembro)

Ver nota de prensa II (La Región 21 de Decembro - Portada)

Ver nota de prensa I (La Región 21 de Decembro)

 

 

 

 

Este ano chegamos á XXX edición do clásico “Aninovo Barrocás”

 

 

Ver información previa (pdf)

 

 

Excelente papel do Club Xadrez Ourense no Campionato de España

 

Entre os días 5 e 8 de Decembro tivo lugar o campionato de España de Xadrez por Clubs en categoría Xuvenil na alacantina localidade de Benidorm. Un evento que deu cita aos 29 mellores clubs de España e no que o Club Xadrez Ourense xogou un papel moi destacado.

O conxunto ourensán composto por Adrián Gómez, Gabriel Roma, Martín Gómez, Alejandro Cervigni e Jacobo Freire acadou o 5º posto compartido con outras dúas escuadras participantes, logrando 8 dos 12 puntos en liza, con 4 victorias de 6 enfrentamentos disputados.

Na penúltima xornada os ourensáns partían incluso con serias opcións de pódio final xa que ocupaban o 3º posto compartido nesos momentos, o no seu enfrentamento de 5ª rolda ante o equipo do “EXP - Ramón Escudero” estiveron a piques de vencer o encontro, pero finalmente Adrián Gómez non pudo concretar a súa vantaxe e Martín Gómez que pelexou moi intensamente, non lograba pasar do empate ante o seu correoso rival, e así, o que prometía unha axustada victoria ourensana, ou cando menos un empate, tornouse nun desfavorable anque axustado 1.5 a 2.5 que deixaba sin opcións de pódio aos ourensáns e que os obrigaba a pelexar na derradeira xornada polo 5º posto compartido.

En calquera caso, os nosos xóvenes refixéronse e na derradeira rolda deron unha lección de seriedade e lograron derrotar con claridade ao forte Club de Xadrez de Figueres, por un un contundente 3.5 a 0.5 o que os levou a ese máis que meritorio 5º posto final.

Hai que salientar ademais que os dous únicos encontros cedidos polos ourensáns foron ante os conxuntos que finalmente remataron 1º e 2º da clasificación xeral.

 

VER CLASIFICACIÓNS COMPLETAS

 

Ver Galería de Imaxes

 

Ver nota de prensa VII (Faro de Vigo 10 de Decembro)

Ver nota de prensa VI (La Región 10 de Decembro)

Ver nota de prensaV (La Voz de Galicia 8 de Decembro)

Ver nota de prensa IV (La Región 8 de Decembro)

Ver nota de prensa III (Faro de Vigo 8 de Decembro)

Ver nota de prensa II (Faro de Vigo 6 de Decembro)

Ver nota de prensa I (La Región 6 de Decembro)

 

ImagenWeb.JPG

Club Xadrez Ourense no seu enfrentamente ante o club “Peona i peó” de Catalunya (Campións de España 2014)

 

 

 

Club Xadrez Ourense finalista na gala dos premios +Deporte 2014

 

O vindeiro Mércores 17 de Decembro terá lugar no Auditorio de Ourense a gala 2014 dos premios “+ Deporte” concedidos polo diario “La Región”. Un ano máis o Club Xadrez Ourense volta a ter protagonismo neste evento e ten o seu lugar entre os finalistas na categoría de “Escola Deportiva”.

Hai que salientar que o Club Xadrez Ourense “A”, o Club Xadrez Ourense Xuvenil, Adrián Gómez Diéguez e Gabriel Roma Barge, tamén estiveron a piques de ser finalistas nas súas respectivas categorías de clubs e deportistas individuais (ver nota de prensa), así como tamén o cinco veces gañador destos premios en categoría absoluta, o G.M. Iván Salgado.

Os méritos máis salientables como escola deportiva do Club Xadrez Ourense ao longo da tempada 2014 foron os seguintes:

Mellor Club Galego no medalleiro autonómico oficial individual con 7 metais (3 ouros), Club galego con máis ouros no Circuito Galego 2014 disputado de Abril a Novembro e con 18 probas puntuables (tres ouros), Club galego que maior número de xadrecistas enviou aos campionatos de España Individuais por categorías 2014, (Granada e Jaén), e Club galego que maior número de xadrecistas enviou aos campionatos galegos individuais de xadrez disputados en 2014, en Pontedeume (Marzo 204) e Padrón (Abril 2014)

 

Ver nota de prensa I (La Región 2 de Decembro)

Ver nota de prensa II (La Región 9 de Decembro)

 

 

A Escola Deportiva do Club Xadrez Ourense nominada aos premios “+Deporte”

 

 

 

 

Circuito Galego de Xadrez de promoción 2014

Xadrez Ourense, Club con maior número de ouros no medalleiro final

 

O circuito galego de xadrez de promoción 2014 chegou ao seu punto final coa celebración do Open McDonalds disputado en Vilagarcía o pasado sábado día 8 de Novembro. A cita Arousana foi a 18ª proba puntuable e ademais albergaba a clausura xeral do circuito 2014.

O Club Xadrez Ourense foi o club galego con maior número de ouros na clasificación xeral, Martín Gómez proclamouse campión Sub-12, César Pérez foi o vencedor en Sub-10 e Laura Gómez foi a campiona feminina en Sub-10, destacando ademais o bronce acadado por Marcos Vázquez en Sub-10.

Tamén hai que salientar a victoria de Miguel Puga (Casa da Xuventude), en sub-14.

O Club con maior número de pódios foi o Fontecarmoa con 5 premiados, seguido do Xadrez Ourense con 4 premiados (e 3 ouros logrados) e da Escola de Xadrez Pontevedra, con 2 premiados.

 

VER MEDALLEIRO XERAL DO CIRCUITO 2014

 

Ver nota de prensa III (Faro de Vigo 11-11-14)

Ver nota de prensa II (La Región 11-11-14)

Ver nota de prensa I (La Voz de Galicia 11-11-14)

 

 

 

 

O Sábado 1 de Novembro tivo lugar a VII edición do Festival de Xadrez “Expourense 2014”

 

Un cuarto de millar de xóvenes xadrecistas déronse cita na xornada do 1 de Novembro en Expourense para disputar a VII edición do Festival de Xadrez “Deporte e Ciencia para a Xuventude”, organizado por Expourense e baixo a dirección técnica do Club Xadrez Ourense.

Cerca de 40 dos máis de 200 participantes contaban con ránking internacional, o que da idea do alto nivel rexistrado na proba ourensana, penúltima do circuito galego de promoción 2014.

En categoría Sub-8 o vencedor foi Xavier Pérez Ochandategui (Círculo Chantadino de Xadrez), en categoría Sub-10 fíxose co título César Pérez Dapoza (Club Xadrez Ourense), Martín Gómez Carreño (Club Xadrez Ourense) impúxose en categoría sub-12, Marcos Boo Vallejo (Fontecarmoa de Vilagarcía) foi o vencedor da categoría Sub-14 e Ángel Domínguez Fernández (Casa da Xuventude) rematou no 1º posto da categoría Sub-16.

Os cinco primeiros clasificados de cada categoría recibiron premios especiais (ver clasificacións completas), no apartado de clubs o premio ao club con maior número de podios foi para o Fontecarmoa de Vilagarcía con 6 premiados, no segundo lugar rematou o Club Xadrez Ourense con 5 xóvenes galardonados (e club con maior número de ouros), e no terceiro lugar rematou o club Casa da Xuventude, con tres pódios (ao igual que o Club Benchoshey , 4º club máis premiado, pero con balance favorable para os primeiros xa que os Xuventinos acadaron un ouro en sub-16).

 

 

Ver clasificación sub-8

Ver clasificación sub-10

Ver clasificación sub-12

Ver clasificación sub-14

Ver clasificación sub-16

 

Ver videoclip I

 

Galería de imaxes I (Podios de gañadores)

Galería de imaxes II (Vistas panorámicas)

Galería de imaxes III (Saque de Honra)

Galería de imaxes IV (Gañadores Sorteos)

Galería de Imaxes V (Clubs máis premiados)

 

Nota de prensa XI (La Región 4 de Novembro III)

Nota de prensa XI (La Región 4 de Novembro II)

Nota de prensa XI (La Región 4 de Novembro I)

Nota de prensa X (Faro de Vigo 2 de Novembro)

Nota de prensa IX (La Región 2 de Novembro - II)

Nota de prensa VIII (La Región 2 de Novembro - I)

Nota de prensa VII (La Voz de Galicia 2 de Novembro)

Nota de prensa VI (La Voz de Galicia 31 de Outubro)

Nota de prensa V (Faro de Vigo 31 de Outubro)

Nota de prensa IV (La Voz de Galicia 30 de Outubro)

Nota de prensa III (Tempo de Lecer 31 de Outubro)

Nota de prensa II (O Sil 31 de Outubro)

Nota de prensa I (La Región 31 de Outubro)

 

 

 

 

 

 

Novo éxito de Adrián Gómez Diéguez (Xadrez Ourense) en Lugo

Durante os días 18 e 19 de Outubro disputouse na cidade da muralla un importante torneo destinado a xadrecistas con ránking internacional inferior a 2200 puntos, o xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense Adrián Gómez Diéguez conseguiu proclamarse campión tras as 5 partidas disputadas completando unha excelente actuación (+29) e repetindo o triunfo da pasada edición. Pola súa parte o xovencísimo Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense), de tan só 11 anos de idade realizou unha soberbia actuación finalizando séptimo da clasificación xeral por diante de xogadores moito máis experimentados e cunha actuación de (+68). Noraboa a ambos.

 

Ver Clasificacións completas

 

Ver nota de prensa I (La Región 21 de Outubro)

Ver nota de prensa II (La Voz de Galicia 21 de Outubro)

Ver nota de prensa III (Faro de Vigo 21 de Outubro)

 

 

 

Comenzo da actividade de xadrez, “tempada 2014-15”, (Escola de Xadrez)

 

Consultar días, horarios e precios para o curso 2014-2015

 

Participa en el “Reto-concurso” de bienvenida!

(Gañador o número 0107, noraboa!)

 

 

 

 

 

Campionato por equipos “CTD Ciudad Naranco” (Oviedo) - ¡Campións!

O Club Xadrez Ourense xuvenil desprazouse a terras asturianas para participar no campionato por equipos de categoría xuvenil (Sub18), “Ciudad Naranco – hermanos Llaneza” disputado en terras Astures o sábado día 30 de Agosto, o conxunto composto por Adrián Gómez, Gabriel Roma, Miguel Ferreiro e David Vázquez acadou o primeiro posto entre as 13 escuadras participantes procedentes de todo o norte peninsular. Noraboa!

 

Ver clasificación completa

Ver galería de Imaxes I

 

Ver nota de prensa I (La Región 1 de Setembro)

Ver nota de prensa II (Faro de Vigo 1 de Setembro)

 

 

 

 

 

Xadrez vivinte festa da Istoria 2014, (Ribadavia)

Un ano máis, e como ven sendo tradicional dende 2001, o Club Xadrez Ourense foi a entidade encargada de organizar o xadrez vivinte da coñecida festa da Istoria de Ribadavia, actividade na que 32 xóvenes representan nun taboleiro xigante unha partida disputada por dous coñecidos xogadores do pasado, e coa asistencia dun número público na capital do Ribeiro Ourensán.

 

Ver Galeria de Imaxes festa da Istoria 2014

 

 

 

 

 

Campionato de España Individuais 2014

Desde o 29 de Xuño ao 2 de Agosto disputáronse na Granadina localidade de Salobreña os campionatos de España individuais por categorías, cita na que, o Club Xadrez Ourense volveu a ser, igual que en tempadas anteriores, o club de Galicia con maior número de xadrecistas asistentes cun total de 9 deportistas desplazados. Marcos Vázquez e Laura Gómez en Sub-10, Martín Gómez en Sub-12, Adrián Gómez, Gabriel Roma e Alejandro Cervigni en Sub-16 e Miguel Ferreiro, Luis Ruiz e Adrián Gómez en sub-18. O máis salientable resultou a clasificación de Adrián Gómez en Sub-16 que con 6.5 puntos reuniu a puntuación necesaria para clasificarse para o Europeo de Batumi (Georgia). Asimesmo tivo lugar en Linares o campionato de España Individual Absoluto no que participou o xadrecista do Club Xadrez Ourense, Fernando Sánchez, vixente campión galego, que completou unha boa actuación rematando entre os 20 primeiros. O xadrecista ourensán afincado en Bulgaria, G.M. Iván Salgado e campión da edición anterior rematou no 4º posto.

 

VER CLASIFICACIÓN SUB-10

VER CLASIFICACIÓN SUB-12

VER CLASIFICACIÓN SUB-16

VER CLASIFICACIÓN SUB-18

Ver Clasificación Sénior

 

 

Campionato de España de Seleccións Autonómicas

Entre os días 23 e 26 de Xuño tivo lugar en Boo de Piélagos (Cantabria) o campionato de España de selección autonómicas Sub-14. Os xóvenes xadrecistas do Club Xadrez Ourense Gabriel Roma (como nº 1 do ránking autonómico) e Martín Gómez (como vixente campión galego) formaron parte da selección Galega e xogaron un importante papel para a consecución do Bronce final. Noraboa!

 

 

Ver Clasificación final

 

Ver nota de prensa I (Faro de Vigo 29, de Xuño)

Ver nota de prensa II (La Voz de Galicia, 29 de Xuño)

 

 

 

VIII Copa Maristas Galicia de Xadrez 2014

 

O Sábado día 7 de Xuño tivo lugar no pavillón polideportivo do Colexio Maristas de Ourense a VIII edición da Copa Maristas Galicia de Xadrez Escolar cunha participación de cerca de 300 xóvenes xadrecistas de España e Portugal. Especial potagonismo tiveron os xadecistas ourensáns que acadaon 14 dos 25 postos de privilexio (5 por cada unha das 5 categorías). Un ano máis o Club Xadrez Ourense foi a entidade máis galardonada con 9 xadecistas premiados, 3 ouros entre eles. Tamén hai que salientar os 3 postos de privilexio obtidos por Casa da Xuventude de Ourense e os dous premiados do Club Xadrez Benchoshey (Pereiro de Aguiar). En categoría Sub-16 o vencedor foi Adrián Gómez Diéguez (Club Xadrez Ourense), en Sub-14 o triunfo foi para Miguel Puga Sánchez (Casa da Xuventude), en Sub-12 o gañador resultou Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense), dentro da categoría Sub-10 foi César Pérez Dapoxa (Xadrez Ourense) o vencedor, e para rematar foi Martín Martínez Montes da Escola Xadrez Pontevedra o triunfador da categoría Sub-8.

 

 

 

 

Ver clasificación Sub-16

Ver clasificación Sub-14

Ver clasificación Sub-12

Ver clasificación Sub-10

Ver clasificación Sub-8

 

 

Galería de Imaxes I (Vistas panorámicas I)

Galería de Imaxes II (Vistas panorámicas II)

Galería de Imaxes III (Pódios de Gañadores)

Galería de Imaxes IV (Clausura do torneo)

Galería de Imaxes V (Gañadores dos Sorteos)

Galería de Imaxes VI (Regalos e Premios)

 

 

Nota de prensa X (La Región 10 de Xuño)

Nota de prensa IX (La Región 10 de Xuño)

Nota de prensa VIII (La Región 8 de Xuño)

Nota de prensa VII (Faro de Vigo 7 de Xuño)

Nota de prensa VI (La Voz de Galicia 9 de Xuño)

Nota de prensa V (Faro de Vigo 8 de Xuño)

Nota de prensa IV (La Región 7 de Xuño)

Nota de prensa III (Faro de Vigo 6 de Xuño)

Nota de prensa II (La Voz de Galicia 6 de Xuño)

Nota de prensa I (La Región 6 de Xuño)

 

 

 

 

 

 

 

Novo éxito de Adrián Gómez Diéguez, (Torneo Sub-2200 de Lugo)

 

Un novo éxito para o xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense, Adrián Gómez Diéguez, esta vez na cidade de Lugo no torneo “Scacorum” reservado para xadrecistas de ELO inferior a 2200 de ránking internacional e disputado na cidade da muralla entre os días 16,17 e 18 de Maio. Adrián completou unha soberbia actuación contando por victorias as súas 6 partidas disputadas, liderando o evento cunha marxe de 1.5 puntos sobre o 2º clasificado, e colleitando máis de 30 puntos ELO  para o seu ránking persoal ademais dun importante premio en metálico.

 

Ver Clasificación Completa

 

 

 

 

 

Campionato Provincial Escolar por equipos 2014

 

O Xoves día 15 de maio tivo lugar a fase final da categoría Infantil nas súas modalidades feminina e mixta. En categoría Infantil feminina o Club Xadrez Ourense foi o claro dominador impoñéndose na final a doble volta ás Valdeorresas do Lauro Olmo por un claro 7.5 a 0.5, mentres que en categoría Infantil feminino o Casa da Xuventude “A” resultou o 1º clasificados entre os cicno equipos finalistas, completaron o pódio Xadrez Ourense “A” e Xadrez Ouresne “B”.

 

Pola súa parte o Domingo 11 de Maio disputouse o campionato provincial escolar nas súas categorías Benxamín e Alevín, coa participación dun centenar de xóvenes xadrecistas escolares procedentes de centros de ensino e clubs de toda a provincia de Ourense. A organización correu a cargo da delegación provincial en Ourense da Secretaría Xeral para o Deporte, baixo a dirección técnica do Club Xadrez Ourense e o evento foi disputado nos salóns de Expourense.

En categoría Benxamín o Club Xadrez Ourense proclamouse gañador, seguido do Benchoshey Fischer que acadou a prata e do Casa da Xuventude que fixo bronce. En categoría Alevín o vencedor foi o Benchoshey Capablanca, seguido do Club Xadrez Ourense que rematou subcampión e do Colexio Guilleme Brown que fixo bronce. O vindeiro Xoves día 15 de Maio terá lugar a competición destinada á categoría Infantil.

 

 

Ver Clasificación Individual Benxamín

Ver Clasificación por equipos Benxamín

Ver Clasificación Individual Alevín

Ver Clasificación por equipos Alevín

Ver Clasificación final Provincial Infantil

 

Galería de Imaxes torneo Benxamín

Galería de imaxes torneo Alevín

 

 

 

Copa Galicia de Clubs 2014 – Prata e Bronce para Xadrez Ourense

 

Durante os días 26 e 27 de Abril disputouse nos salóns do Sporting Club Casino de A Coruña a Copa Galicia de clubs nas súas categorías Sénior e Cadete, con excelentes resultados para o Club Xadrez Ourense, que desplazou aos seus equipos Sénior e Cadete á capital Herculina.

 

O principal éxito colleitado foi a prata lograda polo conxunto Sénior, que malia partir co nº 7 no ránking inicial sobre 32 escuadras, conseguía manterse durante toda a competición na primeira parrilla de taboleiros e cunha única derrota pola mínima (2.5 a 1.5) ante o vencedor, Círculo Ferrolán, e contando todos os seus demais enfrentamentos por victorias, logranba así un importante subcampionato nesta competición copeira.

 

O Xadrez Ourense sénior composto por Fernando Sánchez, David Gómez, José Saavedra, Adrián Gómez e Jorge Fernández lograba derrotar a potentes escuadras como o Interrías Sanxenxo (vixente campión de liga) por 3-1, ou ao Xadrez Chantada, comandado polos G.M. Hoffman e Paunovic, por 3.5 a 0.5.  

 

Un importante paso máis do Club Xadrez Ourense Sénior que tras o terceiro posto na liga de Clubs acada este subcampionato de Copa, e ratifícase como un dos máis potentes clubs do panorama autonómico por equipos, días despois de encabezar o medalleiro galego tras todos os campionatos galegos individuais 2014.

 

Pola súa parte, o Sábado disputábase a Copa Galicia en categoría Sub16, na que tamén o Club Xadrez Ourense estaba representado e presentaba un forte conxunto formado por Adrián Gómez, Gabriel Roma, Martín Gómez, Alejandro Cervigni e Federico Naso, que finalmente lograba a medalla de bronce e subir ao pódio de gañadores, nun torneo que reuniu a doce xóvenes escuadras galegas.

 

 

Ver Clasificación Sénior

Ver Clasificación Sub-16

Ver Galería de Imaxes

 

Ver nota de prensa I (Faro de Vigo 29 de Abril)

Ver nota de prensa II (La Región 29 de Abril)

 

 

Campionatos de Galicia de Galicia Individuais  - Padrón 2014

 

Durante a pasada semana santa tiveron lugar na coruñesa vila de Padrón os campionatos de Galicia individuais de xadrez 2014 nas súas categorías Sénior, Sub-16, Sub-12, Sub-10 e Sub-8, que nesta edición contaron cunha ampla representación ourensana, (casi 60 xadrecistas) e ademais supuxeron un importante éxito para os nosos clubes e deportistas participantes. (O pasado mes de Marzo tiveron lugar en Pontedeume  os campionatos sub-18 e sub-14, onde tamén se lograron varios metais para o xadrez ourensán)

 

No referente á cita Padronesa hai que destacar que novamente en categoría Sénior o xadrecista Fernando Sánchez Aller (Club Xadrez Ourense) proclamouse campión galego individual, acadando por terceira vez na súa traxectoria persoal o máximo galardón autonómico. (2013 e 2010)

 

Na categoría Sub-16, Adrián Gómez Diéguez do Club Xadrez Ourense, conquistou a prata, o que unido á outra prata lograda na categoría Sub-18 o pasado mes de Marzo en Pontedeume, sitúa a Adrián como unha das máis firmes promesas do xadrez autonómico.

 

En categoría Sub-12 os ourensáns non tiveron o seu torneo e o máis destacable resultou ser o quinto lugar logrado por Martín Gómez Carreño (Club Xadrez Ourense), que partía como principal favorito tras ter gañado, o campionato Galego sub-14 en Pontedeume, pero en Padrón non tivo o seu mellor torneo.

 

A exhibición Ourensana chegou na categoría Sub-10, neste apartado hai que facer mención ao ouro feminino logrado por Laura Gómez Carreño (Club Xadrez Ourense), e ás pratas conseguidas por os xadrecistas do club de xadrez “Benchoshey” (Pereiro de Aguiar), por parte de Marcos Osorio Pereira e por parte de Cecilia González López (en categoría feminina), pola súa parte, César Pérez Dapoza (Club Xadrez Ourense), logrou o  bronce.

 

Na categoría dos máis xóvenes (sub-8), a xadrecista do club de xadrez Benchoshey, Carlota García González lograba o ouro en féminas (quedando ademais no segundo posto do torneo xeral), e Alejandro Garrido Masid, compañeiro de club de Carlota, lograba a prata na categoría mixta.

 

Mención destacada merece o feito de que un ano máis o Club Xadrez Ourense remata como mellor club galego no medalleiro oficial individual, con 7 metais totais, 3 ouros, 2 pratas e 2 bronces, ademais de ser o club de Galicia con máis participación nos campionatos de Galicia individuais de 2014, cun total  de 39 deportistas.

 

VER MEDALLEIRO FINAL CAMPIONATOS GALEGOS INDIVIDUAIS 2014

 

 

 

Ver Clasificación Sénior

Ver Clasificación Sub-16

Ver Clasificación Sub-12

Ver Clasificación Sub-10

Ver Clasificación Sub-8

 

Nota de prensa VII (La Región 29 de Abril)

Nota de prensa VI (La Región 29 de Abril)

Nota de prensa V (La Región 22 de Abril)

Nota de prensa IV (Faro de Vigo 21 de Abril)

Nota de prensa III (La Voz de Galicia 21 de Abril)

Nota de prensa II (Faro de Vigo 9 de Abril)

Nota de prensa I (La Voz de Galicia 9 de Abril)

 

 

 

LIGA GALEGA DE CLUBS 2014

Xadrez Ourense “A” remata 3º na Liga de División de Honra

 

O sábado día 29 de Marzo rematou a liga galega de clubs en todas as súas categorías, tras casi tres meses de ininterrumpida competición. Na División de Honra o Club Xadrez Ourense “A” vencía a domicilio ao Liceo Ourensán por 0.5 a 5.5, resultado que non era suficiente para remontar postos xa que Universidade de Vigo e Sanxenxo Inter-Rías vencían tamén con claridade aos seus respectivos rivais, de xeito que finalmente o Sanxenxo proclamouse campión de liga con 44.5 puntos, Universidade de Vigo rematou segundo con 44 puntos e Xadrez Ourense “A” consolídase como un dos mellores clubs galegos un ano máis, rematando terceiro con 43 puntos. Pola súa parte o Liceo de Ourense retornará á primeira división.

O Xadrez Ourense “A” será un dos clubs que representarán oficialmente a Galicia no vindeio campionato de España de Clubs que se disputará en Linares en Agosto. Noraboa a Jorge, Fernando, Óscar, David, Luis, Saavedra, Iago, Adrián, Alejandro, Antonio e Carlos.

Na Primeira División Destacou o gran papel realizado este curso polo Universitario de Ourense, que empatou no primeiro posto co Circulo Chantadino, pero serán os Lucenses os que retornen á división de Honra xa que pese a ter mellor coeficiente, os Ourensáns teñen a condición de filiais do Universitario de Vigo. Os Chantadinos vencían 3-1 a Marín e os Ourensáns 3.5 a 0.5 ao Xadrez Bueu e ambos conxuntos comparten finalmente o primeiro posto con 29 puntos. Pola súa parte o Xadrez Ourense B caía ante o Xadrez Galego por 3-1 en terras olívicas, pese a iso completaba unha boa campaña que pecha logrando o cuarto lugar. Pola súa banda o Xadrez Ourense “C” caía ante un reforzado Marcote , que tiña perigo de descenso, por 3.5 a 0.5 en Mondariz Balneario, en calquera caso viaxaban coa permanencia garantizada. O Casa da Xuventude “A” vencía ao descendido Bouzas por a mínima mentres que a Peña Recreativa caía no seu propio feudo ante o Alekhine de Vigo por un amplo 0.5 a 3.5. Pese a estos resultados de última rolda, todos os conxuntos ourensáns manteñen a categoría para a vindeira tempada.

Na Segunda División hai que celebrar o ascenso do Ateneo de Ourense a primeira división, equipo que tras vencer 4-0 ao Lucena de Vigo superou ao seu rival directo polo ascenso, O Xadrez Lalín. De nada lle serviu ao club xadrez Celanova a súa victoria por 0-4 en Vigo ante o Xadrez Galego “B”, pese a iso os celanoveses completan unha boa compaña rematando no 3º posto. Pola súa parte O Xadrez Loureiro vencía por 3-1 ao Xadrez Ourense “D”, que cun xovencísimo equipo remata 5º un ano máis, nun encontro cos dous conxuntos xa salvados. O Xadrez Bande vencía ao Casa da Xuventude “B”  por 1.5 a 2.5 a domicilio confirmando a súa permanencia e, asimesmo, o descenso a terceira dos filiais xuventinos. Para rematar o Universitario de Ourense “B” puntuaba con suficiencia ante o ata entón líder, O Xadrez Lalín, e caía solamente pola mínima, 1.5-2.5 o que lles serve aos ourensáns para manter folgadamente a categoría.

 

Ver Clasificacións Completas Ligas Galegas 2014

 

Ver nota de prensa XXVIII (Faro de Vigo 1 de Abril)

Ver nota de prensa XXVII (La Región 1 de Abril)

Ver nota de prensa XXVI (La Voz de Galicia 1 de Abril)

Ver nota de prensa XXV (La Voz de Galicia 26 de Marzo)

Ver nota de prensa XXIV (La Voz de Galicia 25 de Marzo)

Ver nota de prensa XXIII (La Región 25 de Marzo)

Ver nota de prensa XXII (Faro de Vigo 25 de Marzo)

Ver nota de prensa XXI (Faro de Vigo 18 de Marzo)

Ver nota de prensa XX (La Región 11 de Marzo)

Ver nota de prensa XIX (Faro de Vigo 11 de Marzo)

Ver nota de prensa XVIII (La Región 25 de Febreiro)

Ver nota de prensa XVII (Faro de Vigo 25 de Febreiro)

Ver nota de prensa XVI (La Voz de Galicia 18 de Febreiro)

Ver nota de prensa XV (Faro de Vigo 18 de Febreiro)

Ver nota de prensa XIV (La Región 18 de Febreiro)

Ver nota de prenesa XIII (Faro de Vigo 11 de Febreiro)

Ver nota de prensa XII (La Voz de Galicia 11 de Febreiro)

Ver nota de prensa XI (La Región 11 de Febreiro)

Ver nota de prensa X (La Región 4 de Febreiro – suplemento-)

Ver nota de prensa IX (La Región 4 de Febreiro)

Ver nota de prensa VIII (La Voz de Galicia 4 de Febreiro)

Ver nota de prensa VII (Faro de Vigo 4 de Febreiro)

Ver nota de prensa I (Faro De Vigo 28 de Xaneiro)

Ver nota de prensa II (La Voz 28 de Xaneiro)

Ver nota de prensa III (Faro de Vigo 21 de Xaneiro)

Ver nota de prensa IV (La Voz de Galicia 21 de Xaneiro)

Ver nota de prensa V (La Voz de Galicia 14 de Xaneiro)

Ver nota de prensa VI (Faro de Vigo 14 de Xaneiro)

 

 

David Gomez Diéguez Campión Galego Universitario

O Xoves 19 de Marzo diputouse na facultade de farmacia da Unviersidade de Santiago de Compostela o Campionato galego individual Universitario no que se impuxo o estudante de Ciencias Químicas David Gómez Diéguez (Club Xadrez Ourense). David conquista deste xeito o seu 5º campionato galego individual da súa traxectoria. Noraboa!

VER CLASIFIACIÓNS COMPLETAS

 

 

 

CAMPIONATOS GALEGOS INDIVIDUAIS Sub-14 e Sub-18 de 2014

Martín Gómez (Ouro S-14), Adrián Gómez (Prata S-18) e Gabriel Roma (Bronce S-14), medallistas

 

Do 1 ao 4 de Marzo disputáronse na Coruñesa localidade de Pontedeume os campionatos galegos individuais das categorías Sub-18 e Sub-14, que reuniron a máis de 60 xóvenes especialistas representantes das 4 provincias, e que resultou cun balance final excelente para os Ourensáns. Na categoría Sub-14, Martín Gómez (Xadrez Ourense) rematou campión autonómico a pesar de contar todavía con 11 anos de idade, un caso de precocidade do que non disfrutábamos dende hai máis dunha década, cando Iván Salgado xogaba en categorías inferiores. Pola súa parte, Gabriel Roma (Xadrez Ourense), acadaba o bronce final. Dentro da categoría Sub-14 tamén tomaron parte Miguel Puga (Casa da Xuventude), que rematou no 5º lugar, Raúl Martínez (Casa da Xuventude) 12º, Alberto Iglesias (Casa da Xuventude) 16º e Alfonso Juanes (Xadrez Benchoshey) 21º.

Xa dentro da categoría Sub-18 hai que salientar a magnífica medalla de prata obtida por Adrián Gómez (Xadrez Ourense), sin esquecer a Angel Dominguez (Casa da Xuventude) que rematou 9º, Miguel Ferreiro (Xadrez Ourense) 13º, David Vázquez (Xadrez Ourense) 14º, Ignacio Cabanelas (Xadrez Ourense) 15º, Luis Ruiz (Xadrez Ourense) 20º e Marcos Fernández (Xadrez Ourense) 22º.

Deste xeito o Club Xadrez Ourense colócase ao frente do medalleiro autonómico con 3 metais dos 6 disputados ata hoxe, agardando polos vindeiros campionatos galegos das restantes cotegorías (Sub-8, Sub-10, Sub-12, Sub-16 e Senior) que terán lugar en Abril na coruñesa vila de Padrón.

Ver Clasificación Sub-14

Ver Clasificación Sub-18

 

Ver nota de Prensa I (La Región 25 de Marzo)

Ver nota de Prensa II (La Región 11 de Marzo)

Ver nota de Prensa III (La Región 6 de Marzo)

Ver nota de Prensa IV (Faro de Vigo 6 de Marzo)

Ver nota de Prensa V (La Voz de Galicia 6 de Marzo)

 

 

 

 

Campionatos Provinciais individuais 2014

O Domingo día 2 de Febreiro tiveron lugar nos locais de xogo de Barrocás os campionatos provincias relativos  ás categorías sub-18, Sub-14 e sub-10 que congregaron a máis de medio centenar de xadrecistas aspirantes a clasificarse para os vindeiros campionatos autonómicos 2014 que terán lugar en Pontedeume (Marzo) e Padrón (Abril). Na categoría xuvenil (Sub18) o triunfo foi para Adrián Gómez (Xadrez Ourense), seguido de David Vázquez (Xadrez Ourense) e de Angel Dominguez (C. da Xuventude). Dentro da categoría infantil (sub-14), o pódio final quedou copado por Gabriel Roma (Xadrez Ourense), Miguel Puga (C. da Xuventude) e Alfonso Juanes (Benchoshey). No tocante aos benxamíns (sub-10) o ouro foi para César Pérez (Xadrez Ourense), a prata para Mateo González (Benchoshey) e o bronce para Miguel Reza (C. da Xuventude). As categorías restantes, (Sub-16, Sub-12, Sub-8 por unha parte, e Senior por outra, xa foron disputadas en Xaneiro e Decembro respectivamente). No medalleiro final dos campionatos provinciais 2014 hai que salientar, un ano máis, o primeiro posto do Club Xadrez Ourense con 7 metais (catro ouros e tres pratas), esta vez compartido no que a número de metáis se refire co Club Casa da Xuventude, (1 ouro, 2 pratas e 4 bronces), seguidos dos 5 metais clogrados por Cub Xadrez Benchoshey con 5 pódios (1 ouro, 2 pratas e 2 bronces).

 

 

Ver medalleiro xeral dos campionatos provinciais individuais 2014

 

Ver nota de Prensa IV (La Región 11 de Febreiro)

Ver nota de Prensa III (Faro de Vigo 4 de Febreiro)

Ver nota de prensa II (Faro de Vigo 21 de Xaneiro)

Ver nota de prensa I (La Region 21 de Xaneiro)

 

 

Ver Clasificación Sub-18

Ver Clasificación Sub-14

Ver Clasificación Sub-10

 

Ver clasificación Sub-8

Ver clasificación Sub-12

Ver clasificación Sub-16

 

 

Ver galería de imaxes con todos os pódios por categorías

 

 

 

Xa son máis de 100 os xadrecistas ourensáns con ELO FIDE

 

Na lista publicada o 1 de Xaneiro de 2014 xa son máis de 100 os xadrecistas ourensáns con ránking internacional. O Club xadrez Ourense destácase con 20 xadrecistas dentro dos 50 primeiros, sobre un total de 41 deportistas con ránking cos que conta.

Ver  “top 50” ourensán

 

 

 

 

 

XXIX Aberto Internacional “Aninovo Barrocás 2014”

 

 

 

O tradicional torneo Aninovo Barrocás xa coñece os gañadores de todas as súas categorías da súa XXIX edición tras as sete xornadas disputadas entre o 26 de Decembro e o 5 de Xaneiro, tras unha intensa competición que reuniu a 200 xadrecistas, máis de 40 deles con ránking internacional, con variedadede orixes e clubs participantes como Porto, Barcelona, Guimaraes,  Ourense, e resto de Galicia.

En Categoría Sénior Marcos Lorenzo (Liceo), David Baltar (Liceo), Carlos Novais (Xadrez Ourense), Rafael Sanchez (Loureiro) e Alejandro De león (Xadrez Ourense) foron quenes coparon o pódio. En Xuveniles Miguel Ferreiro, Gabriel Roma e Marcos Fernández (todos eles do Xadrez Ourense) foron os vencedores. En categoría Cadete Miguel Puga (Casa da Xuventude), Adrián Gómez (Xadrez Ourense) e Angel Dominguez (Casa da xuventude) coparon os postos de privilexio mentres que na categoría infantil acadaron ouro, prata e bronce, respectivamente Carlos Martínez (Peona  i Péo de Barcelona), Hugo Carneiro (Portugal) e Brais Gerpe (Casa Xuventude).

 Nas categorías dos máis xóvenes que e disputaban en competicións aparte nas xornadas do Sábado 4 e Domingo 5, os vencedores foron, en categoría Sub-8, Juan Saco, Denis Escuredo e Alejandro Garrido (todos eles do Club Benchoshey), en categoría sub-10, César Pérez, Marcos Vázquez (ambos do Xadrez Ourense) e Mateo González (Benchoshey) foron ouro, prata e bronce respectivamente. En Alevíns (sub-12), Martín Gómez, (Xadrez Ourense), Xurxo Gerpe (Casa da Xuventude) e Ainhoa Qintas (Benchoshey), coparon o pódio final.

Os premios espeicias foron para Alejandro Meira (Liceo), como mellor xogador Sub-2000 clasificado, Adrián Gómez do Xadrez Ourense  (Premio Galeón Pirata), Gabriel Roma tamén do Xadrez Ourense (Premio de beleza) e Luis De León Nieves (Ateneo de Ourense), foi galardonado co premio honorífico “Manuel Villar” pola súa traxectoría ao longo das 29 edicións disputadas, así como polo seu estreito vínculo e traballo coa primeira escola de xadrez en Barrocás así como o seu longo vínculo con Manuel Villar, fundador do evento en 1985.

No referente a Clubs novamente o Club Xadrez Ourense foi o maís galardonado con  11 premios, Benchoshey obtivo 5 pódios, e Casa da Xuventude e Liceo Recreo compartiron o terceiro lugar en número de xadrecistas premiados con 3 pódios cada un deles.

 

Clasificación Completa “Aberto Internacional” (inclúe todos os premios especiais entregados)

Clasificación Sub12

Clasificación Sub10

Clasificación Sub8

 

 

Galería de Imaxes de todos os Gañadores

Galería de Imaxes xornada inaugural

Galería de Imaxes premios especiais

 

 

INFORMACIÓN COMPLETA DO XXIX OPEN EN  chess-results

 

 

(En breve todas as notas de prensa publicdadas)

 

Ver Nota de Prensa III (La Región 20 de Decembro)

Ver Nota de Prensa II (La Voz de Galicia 20 de Decembro)

Ver Nota de Prensa I (Faro de Vigo 20 de Decembro)

 

 

 

Javier Varasa novo campión Provincial individual Sénior 2013

O xadrecista do Club Xadrez Universitario de Ourense, Javier Varasa, proclamouse campión provincial absoluto tras conseguir 5.5 dos 6 puntos en litixio, o subcampionato foi para Adrián Gómez (Xadrez Ourense) e o terceiro posto para Joaquín Bello (Liceo).

Ver información completa en chess-results

Ver Historial campionatos provinciais absolutos

 

Ver nota de prensa (La Voz de Galicia 16-12)

Ver nota de prensa (Faro de Vigo 16-12)

 

 

Iván Salgado empatado no 4º posto no campionato de Europa de xadrez semi-rápido

O Xoven G.M. Ourensán, Iván Salgado ven de acadar outro importante éxito internacional no campionato de Europa disputado en Varsovia (Polonía) o pasado fin de semana, días 14 e 15 de Decembro, nunha importante cita de élite mundial que reuniu a máis de 730 especialistas de maís de 30 países.  Iván rematou no 8º lugar, empatado no 4º posto a tan só medio punto do vencedor, o Húngaro Richard Rapport. Cando ainda está moi recente o triunfo no campionato de España individual (Setembro de 2013) Iván volve a acadar outro importante logro na súa carreira. Iván foi o primeiro xadrecista de Europa Occidental clasificado entre os dez primeiros, feito que deixa patente a longa hexemonía dos países da Europa do leste e das repúblicas ex-soviéticas no deporte-ciencia. Precisamente Iván está pasando unha tempada en Bulgaria para perfeccionar determinadas facetas do xogo, a carón do G.M. Búlgaro de élite mundial, Iván Cheparínov. Este logro internacional de Iván engrosa o seu palmarés internacional, si o engadimos ao subcampionato mundial Sub-18 logrado en 2009 e ao título Iberoamericano absoluto logrado en 2012.

   

VER CLASIFICACIÓN CAMPIONATO DE EUROPA 2013

 

 

 

 

 

Adrián Gómez Subcampión do Open Internacional de Benidorm 2013

 

O xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense rematou empatado no 1º posto dun evento

 que reuniu a 350 xadrecistas de máis de 30 países

 

 

 

Adrián Gómez Diéguez, de 15 anos de idade, rematou subcampión deste importante Open Internacional disputado na localidade Alacantina de Benidorm entre os días 28 de Novembro e 8 de Decembro de 2013 ao conseguir 8,5 dos 10 puntos en litixio, rematando empatando no 1º posto co Italiano Francesco Rizza, quen superou ao xoven ourensán únicamente por coeficiente de desempates. Neste importante evento déronse cita 350 participantes de casi 40 países. Con este triunfo, dotado con importantes premios económicos, o xoven xogador do Club Xadrez Ourense convírtese nunha das máis puxantes e xóvenes bazas do xadrez ourensán na actualidade, seguindo a luminosa estela do vixente campión de España individual, Iván Salgado. Os seus próximos compromisos serán o campionato provincial individual e o Torneo de Aninovo Barrocás que xa están a piques  de realizarse. Pola súa parte, o vixente campión galego Sub-18, David Gómez (Xadrez Ourense), tamén viaxou a Benidorm para participar no torneo da categoría destinada a xadrecistas de menos de 2300 puntos de ránking e rematando no 24º posto e sumando máis dunha vintena de puntos de ránking, obtendo tamén premio económico e derrotando a varios titulados internacionais.

 

VER CLASIFICACIÓN COMPLETA OPEN DE BENIDORM 2013

Ver clasificación Open “Sub-2300”

 

 

La Región (Portada), 10 de Decembro

La Región, 10 de Decembro

Faro de Vigo, 10 de Decembro (dixital)

Faro de Vigo, 10 de Decembro

La Voz de Galicia, 10 de Decembro

 

 

Alejandro De León (Xadrez Ourense) vencedor na C.Deputación de Blitz

A Copa deputación de xadrez relámpago tivo lugar o pasado Sábado día 30 de Novembro de 2013 nos salóns do Club Xadrez Celanova, coa participación de diferentes representantes dos clubs da provincia. O xadrecista do Club Xadrez Ourense Alejandro de León conquistou o primeiro posto nesta edición.

 

 

Ver Clasificación Completa

Ver Nota de Prensa I (Faro de Vigo 4 de Decembro)

Ver Nota de Prensa II (La Voz de Galicia 4 de Decembro)

Ver Nota de Prensa III (La Región 4 de Decembro)

Ver Nota de Prensa IV (La Región 10 de Decembro)

 

 

Club Xadrez Ourense “A” Recentemente nominado a mellor Club Absoluto

Tras os éxitos colleitados na Copa Deputación de Clubs disputada o pasado día 9 de Novembro e tamén na Copa Galicia Sub-16 de clubs disputada na Coruña os días 16 e 17 de Novembro o Club Deportivo Xadrez Ourense foi nomeado Mellor Club Absoluto da Semana por o diario “La Región”. O vindeiro Mércores día 18 de Decembro terá lugar a gala dos premios “+ Deporte” que contará, entre outros, con Iván Salgado como finalista no apartado de “Mellor Deportista Ourensán Absoluto 2013”.

Ver Nota de Prensa (La Región 19-11-13)

 

 

Fernando Sánchez (X. Ourense) non logrou revalidar o título autonómico de rápidas

O Sábado día 30 de Novembro tivo lugar en Padrón o campionato galego de rápidas que congregou a máis dun centenar de xadrecistas representantes de clubs de toda Galicia. O ata entonces vixente campión, Fernando Sánchez Aller non logrou revalidar o título ao rematar no 6º posto. Pola súa parte José Luis Fernández que partía co nº 17 do ránking inicial rematou empatado nun meritorio 7º  lugar por diante de varios titulados internacionais. Tamén viaxaron a padrón os xóvenes Martín Gómez e Alejancro Cervigni que totalizaron 3 puntos.

VER CLASIFICACIÓNS COMPLETAS

 

 

O Club Xadrez Ourense Subcampión da Copa Galicia de clus Sub-16

Os días 16 e 17 de Novembro disputouse en A Coruña a Copa Galicia de clubs nas súas categorías Cadete e Sénior, na que tomaron parte numerosos clubs da xeografía galega, resultando a edición máis participativa dos últimos anos. Así, en categoría Sub-16, déronse cita dez xóvenes equipos mentres que na categoría Sénior reuníronse nada menos que 32 escuadras pertencentes a todas as divisións galegas. A principal alegría para o noso club chegaba de mans do equipos Cadete, composto por Adrián Gómez, Miguel Ferreiro, Gabriel Roma e Martín Gómez que acadaron unha merecida prata, únicamente cedendo ante o campión, a Escola Xadrez Pontevedra, que contou por victorias todos os seus encontros, ainda que había outros equipos fortes como Fontecarmoa ou Círculo Ferrolano. Na categoría Absoluta o equipo composto por Fernando, David, José, Alejandro e Adrián acadou o 6º posto entre as 32 escuadras participantes, si ben partían co nº 8 de ránking e hai que calificar a actuación como positiva é certo que sabe a pouco tras os podios acadados nas dúas últimas edicións, en calquera caso é de xustiza mencionar as baixas de xogadores importantes como Oscar Salgado ou mesmo o M.I Jorge Viterbo, do noso club.

 

 

 

Ver Clasificacións completas

 

Ver Nota de Prensa Faro de Vigo (19-11-13)

Ver Nota de Prensea La Voz de Galicia (19-11-13)

 

 

Club Xadrez Ourense Campión da Copa Deputación de clubs 2013

 

 

 

O Club Xadrez Ourense “A” revalidou o título de campión da Copa Deputación 2013, ao imponerse con claridade na competición de clubs que tivo lugar o Sábado día 9 de Novembro nos locais do Campus Universitario de Ourense, precisamente foi o club club anfitrión o organizador desta competición que reuniu aos 8 mellores clubs do panorama provincial, nunha competición na que se deron cita ata 40 xadrecistas, 28 deles con ránking internacional e coa presenza, entre outros, do actual campión galego individual Fernando Sánchez (Xadrez Ourense) e do campión provincial individual, David Gómez (Xadrez Ourense). O segundo posto por clubs ocupouno o Universitario de Ourense e o Liceo ourensán acadou o bronce.

 

Ver Clasificación completa

 

Ver Nota de Prensa I (La Región 12-11)

Ver Nota de Prensa II (Faro de Vigo 12-11)

 

 

 

 

O Sábado 2 de Novembro tivo lugar a VI edición do Festival de Xadrez “Expourense 2013”

 

Máis de 2 centeneres de participantes porcedentes de Galicia e Porutgal, reuníronse na xornada do 2 de Novembro en Expourense para disputar a VI edición do festival de xadrez para xóvenes 2013. Unha xornada chea de colorido e deporte-ciencia que contou ademais coa presencia do actual campión de España individual, o G.M ourensán Iván Salgado, que realizou unha exhibición simultánea ante os gañadores das categorías sub-8, sub-10 e sub-12. En categoría sub-8 o vencedor foi Marcos Santos (A.Bóveda de A Coruña), destacanndo o subcampionato de Xacobe Conde (Xadrez Ourense) e o quinto posto de Miguel Cantón (Benchoshey – Pereiro de Aguiar). En Sub-10 o vencedor foi J.Manuel Martínez (E.X. Pontevedra), destacando o bronce de Martín Gómez (Xadrez Ourense) e o quinto posto de César Pérez (Xadrez Ourense), en Sub-12 o vencedor foi o compostelán Martín Pena (U.S. Compostela). No referente á categoría Sub-14 o gañador foi Angel Domínguez (C. Xuventude), destacando o bronce de Gabriel Roma (Xadrez Ourense), outro ouro para Ourense foi o acadado por Adrián Gómez (Xadrez Ourense), en sub-16, destacando o subcampionato logrado por Miguel Ferreiro (Xadrez Ourense). Finalmente 8 podios para os xóvenes ourensáns entre os 25 premiados de todas as categorías, o Club Xadrez Ourense voltou a ser o máis laureado con 6 premiados, seguido da Escola Xadrez Pontevedra con 4 postos de privilexio.

 

 

Clasificación Sub-8

Clasificación Sub-10

Clasificación Sub-12

Clasificación Sub-14

Clasificación Sub-16

 

 

Galería de imaxes I (Panorámicas)

Galería de imaxes II (Panorámicas II)

Galería de imaxes III (Exhibición Iván Salgado)

Galería de Imaxes IV (premiados)

 

 

(En Breve máis notas de prensa)

Ver nota de pensa (Faro de Vigo 4-11-2013)

Ver nota de prensa (La Voz de Galicia 3-11-2013)

Ver nota de prensa (La Región 3-11-2013)

Ver nota de prensa (La Región 2-11-2013)

Ver nota de prensa I (La Región 30-10-2013)

Ver nota de prensa II (Faro de Vigo 30-10-2013)

Ver nota de prensa III (La Voz de Galicia 30-10-2013)

 

 

 

 

O Sábado 5 de Outubro disputouse en Valladolid o torneo da Vendima – 2013

 

 

 

A embaixada do club xadrez Ourense completou unha máis que positiva actuación. Gabriel Roma acadou o bronce en categoría sub-14, mentres que Adrián Gómez obtivo a prata en acategoría Sub-16, pola súa parte Miguel Ferreiro rematou nun meritorio 8º posto en Cadetes.

CLASIFICACIÓN SUB-14

CLASIFICACIÓN SUB-16

 

 

Comenzo da tempada 2013-14 (Escola de Xadrez – Club Xadrez Ourense)

 

Consultar días, horarios e precios para o curso 2013-2014

 

 

 

VER GALERÍA COMPLETA DE IMAXES DOS NOSOS LOCAIS

 

Excelente papel dos xadrecistas de Club Xadrez Ourense en Vilagarcía e Lugo

 

O fin de semana dos días 20, 21 e 22 de Setembro disputáronse paralelamente, en Vilagarcía e Lugo dous importantes torneos dentro do panorama do xadrez galego. Os xadrecistas de Club Xadrez Ourense obtiveron resultados moi positivos en ambas probas. No torneo de semirrápidas de Vilagarcía Fernando Sánchez rematou subcampión, entre varios titulados internacionais, mentres que Adrián Gómez realizou un excelente papel, rematando primeiro xuvenil e primeiro xadrecista sub-2000. Tamén hai que salientar o papel realizado por Jorge Fernández. Simultáneamente disputábase en Lugo o torneo “Cidade de Lugo 2013”, neste evento hai que resaltar os bos resultados de David Gómez (empatado no segundo posto entre varios titulados FIDE) e o Do xovencísimo Martín Gómez Carreño, que con só dez anos de idade derroutou a dous rivais de casi 2000 puntos ELO. Tamén tiveron reseñables actuacións Miguel Ferreiro, Gabriel Roma, Alex Cervigni e César Dapoza.

VER CLASIFICACIÓN “Adolfo Pedrido – Vilagarcía”

VER CLASIFICACIÓN  “Cidade de Lugo”

 

 

Iván Salgado López, Campión de España Absoluto 2013

 

 

 

O Xoven G.M. ourensán, Iván Salgado, acaba de proclamarse en Linares (Jaén) campión de España Absoluto de xadrez, conquistando por quinta vez o título de campión nacional individual, pero sendo esta a primeira vez que o logra na máxima categoría.

Iván que partía como cabeza de serie nº 2 do ránking inicial, e a pesar de algún mínimo tropezó inicial con algún empate cedido, comenzou a fraguar a súa victoria na séptima rolda ao barrer do taboleiro ao G.M. Catalán Josep Manuel López, o que o conducía e plantarse na oitava e penúltima rolda con 6 puntos, situación que o obrigaba a enfrentar a difícil papeleta de medirse con pezas negras ao lexendario Miguel Illescas, octacampión nacional.

A partida foi unha inglesa moi intensa na que se chegou a un final con lixeira vantaxe das negras que Iván soubo materializar con maestría e como consecuencia colocábase líder en solitario a falta dnha rolda, a que o o Venres día 6 o enfrentou a outro dos máis firmes valores do xadrez español, David Antón.

Iván encarrilou moi ben a partida de inicio coas pezas brancas, a pesar de que lle bastaba o empate para obter o título nacional, e tras unha serie de complexas manobras no medioxogo pasou a un final fácilmente defendible que lle outorgaba o desexado empate, sinónimo do ansiado título nacional absoluto.

Pola súa parte o xogador do Club Xadrez Ourense, Fernando Sánchez Aller, vixente campión galego absoluto, rematou no posto 26º nuha durísima proba que reuniu a 94 especialistas do territorio nacional.

VER CLASIFICACIÓN COMPLETA

 

 

 

Excelente Papel dos xóvenes ourensáns no “I Open de Pontevedra”

 

 

Sergio Blázquez, David Gómez e Adrián Gómez, do Xadrez Ourense, recollendo os seus premios

 

Entre o 9 e o 15 de Agosto disputouse o Open Internacional de Pontevedra, donde se deron cita un centenar de fortes xadrecistas que representaban a unha decena de paises. Varios xóvenes xadrecistas ourensáns destacaron cunha moi positiva actuación.

David Gómez (Xadrez Ourense) rematou no 7º lugar desta importate proba por diante de varios titulados internacionais obtendo 6.5 puntos e un importante premio en metálico, tamén resultou moi positiva a actuación de Adrián Gómez (Xadrez Ourense) que con só 14 anos de idade acadou 6 puntos e conseguiu o 12º lugar ademais do premio do mellor xadrecista de menos de 2000 puntos de ránking internacional.

Pola súa parte Sergio Blázquez (Xadrez Ourense) tamén obtivo un importante premio ao rematar en 16º lugar con 6 puntos, completou os postos de honra para a ampla embaixada ourensana o xuvenil Samuel Cruz (Xadrez Ourense) que rematou empatado no posto 19º con 5.5 puntos e venceu na última xornada ao potente xogador catalán Rogeli Quidiell.

Hai que facer mención ao resto de xadrecistas ourensáns que tomaron parte no evento, Armando Sousa (Liceo de Ourense) e Jorge Fernández (Xadrez Ourense) que obtiveron ambos 5 puntos, Joaquín Bello (Liceo de Ourense) que acadou 4.5 puntos.

Remataron a participación ourensana Angel Domínguez (Casa da Xuventude), Alejandro Cervigni (Xadrez Ourense) e Martín Gómez (Xadrez Ourense), todos eles con 4 puntos.

 

VER CLASIFICACIÓNS COMPLETAS

 

Ver Galería de Imaxes I

Ver nota de prensa (Faro de Vigo 17 de Agosto)

 

 

Campionatos de España Individuais 2013

Entre os meses de Xuño e Agosto de Xullo de 2013 tiveron lugar os diferentes campionatos de España individuais por categorías disputados en Salobreña (Granada), e donde contamos con ata 14 participacións ourensanas totais.

O Club Xadrez Ourense voltou a ser, un ano máis, a entidade deportiva galega con un maior número de participantes desplazados aos campionatos de España, con ata 10 participacións totais. En categoría Sub-18 destacou o papel de David Gómez Diéguez (Xadrez Ourense), que acadou 6 puntos, rematando empatado no 9º lugar.

Dentro da categoría Sub-16 o mellor ourensán foi Adrián Gómez (Xadrez Ourense) que acadou 5,5 puntos, empatando no posto 25º, pola súa parte Ángel Fernández (Casa Xuventude) e Miguel Ferreiro (Xadrez Ourense) obtiveron 4,5 e 3,5 puntos respectivamente.

No referente á categoría sub-14 contamos cunha ampla embaixada ourensana representativa, o xadrecista do Club Casa da Xuventude, Angel Domínguez, rematou no posto 21º con 6 puntos, mentres que Gabriel Roma (Club Xadrez Ourense) e Brais Gerpe Vilas (Casa da Xuventude), remataron nos postos 27º e 29º respectivamente, ambos con 5,5 puntos, unha meritoria actuación considerando que é o primeiro ano de ambos na categoría, pola súa parte completou o reparto ourensán  na categoría S14 o xoven Alejandro Cervigni (Xadrez Ourense) que acadou 3 puntos. Dentro da categoría Sub-12 o representante Ourensán Martín Fernández (Casa da Xuventude) rematou empatado no posto 58º con 4,5 puntos obtidos.

Na categoría Sub-10 destacou o papel de Martín Gómez (Xadrez Ourense) que ematou no 3º posto con 7 puntos conseguidos, completando unha soberbia actuación, pola súa parte Marcos Vázquez (Xadrez Ourense) e Pilar García (Xadrez Ourense), remataron ematados no posto 65º con 4,5 putnos cada un deles, mentres que Ainhoa Quintas (Club Benchoshey) rematou con 3 puntos no posto 116º

Na categoría dos máis xóvenes, a categoría Sub-8, a vixente campiona galega, Laura Gómez (Xadrez Ourense), debutaba nun campionato nacional e acadou dúas victorias rematando no posto 97º.

 

CLASIFICACIÓN Sub-18